Cienie do powiek - jak dobrać kolor, jak je nakładać i… jak zrobić własne? [PORADNIK]

Jak dobrać cienie do powiek, by podkreślić kolor tęczówki? Jak je nakładać, by spojrzenie było wyrazistsze? Sprawdź kompleksowy poradnik o cieniach do powiek! Dzięki tym trikom makijaż oka będzie prostszy i zawsze efektowny!

Cienie do powiek - jak dobrać kolor, jak je nakładać i… jak zrobić własne? [PORADNIK]

Cienie do powiek - kropka nad i makijażu. Co warto o nich wiedzieć?

Odpowiednio dobrane podkreślą kolor oczu i dodadzą spojrzeniu wyrazu. Z pomocą >>cieni do powiek<< możemy wyczarować nie tylko zjawiskowy, wieczorowy makijaż smokey-eyes, ale też naturalny look na co dzień czy zalotny i romantyczny make-up na randkę czy ślub! Pędzelkiem i cieniami wymodelujemy oko, sprawiając, że będzie wyglądać na większe, a spojrzenie nabierze niesamowitej głębi. Jedno jest pewne: cienie do powiek to absolutny must have w kobiecej kosmetyczce. Żeby jednak używać ich do tworzenia najpiękniejszych makijaży, musimy wiedzieć, jakie kolory będą dla nas właściwe, a potem opanować sztukę malowania nimi do perfekcji. Bez obaw, to prostsze, niż może się wydawać! Zatem: jak dobrać cienie do powiek do koloru oczu, włosów i karnacji? Jak je nakładać, by efekt był zjawiskowy? Podpowiadamy.

Cienie do powiek
Modny makijaż na jesień-zimę 2020/2021 - odkryj najważniejsze trendy w make-upie na ten sezon!

Jak dobrać cienie do powiek? Triki wizażystów

Dobór cieni do koloru oczu to zawsze niemałe wyzwanie. Szczególnie, gdy stajemy w drogerii przed półkami pełnymi paletek w designerskich opakowaniach (kultowe cienie do oczu jak czekolada biły rekordy popularności na Instagramie!). Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto zapoznać się ze swoją paletą barw, bo odpowiednio dobrane sprawią, że nasze spojrzenie nabierze blasku i wyrazistości. Czym kierować się przy dopasowaniu cieni do powiek? 

Makijażyści podpowiadają, że w tym przypadku ważne jest nie tylko zabarwienie tęczówek, ale też kolor włosów czy typ karnacji. Cienie do powiek najlepiej dopasować do swojego typu urody. Przykładowo: 

-ciepła jesień o kasztanowych włosach i brzoskwiniowej karnacji będzie pięknie wyglądać w odcieniach miedzi czy brązu na powiekach, 

-pastelowe róże, błękity i fiolety są stworzone dla wiosennych typów urody, 

-ciemna zima o śniadej karnacji może podkreślać spojrzenie cieniami czarnymi i ciemnoszarymi z połyskującymi drobinkami.

Nie wiesz, jaki jest Twój typ urody? Sprawdź to!

Przy doborze cieni do powiek do koloru oczu świetnie sprawdzi się także metoda podobieństwa - np. ciemnobrązowe cienie do bursztynowych oczu. Musimy jednak uważać na to, by kolory cieni i naszych oczu nie były identyczne. Co poza tym? Kolorystyczny kontrast! Sprawdzi się przede wszystkim u miłośniczek mocniejszych makijaży z użyciem wyrazistych barw. Zobacz, jakie połączenia są dla Ciebie stworzone!

Jakie cienie do brązowych oczu?

Złoto, brązy i ciepłe, karmelowe tony to najchętniej wybierane naturalne cienie do brązowych oczu. Możesz używać ich na co dzień, w ultra delikatnej wersji. A na wieczór wzmocnić efekt czarną kredką i mocniej wytuszowanymi rzęsami - to patent makijażystów Seleny Gomez czy Kim Kardashian! Nie od dziś wiadomo też, że do brązowych oczu pasują cienie w kolorze niebieskim. Na electric blue czy subtelny błękit możesz postawić szczególnie przy wyjątkowych okazjach. Ten efektowny kontrast na pewno przyciągnie niejedno spojrzenie! 

jakie cienie do piwnych oczu sprawią, że make-up podkreśli Twoje naturalne piękno? Kolory ziemi, niezbyt ciemne brązy z domieszką zieleni khaki czy złotych drobinek, ale też… odważniejsze fiolety - od lila-róż po śliwkowy - cienie do powiek w tych barwach idealne nadają się do podkreślenia jasnobrązowej, piwnej tęczówki!

Cienie do zielonych oczu

Na fioletowe tony w makijażu oka mogą stawiać też wszystkie zielonookie panie! W zależności od Twojego typu urody i karnacji, wybierz delikatny, liliowy odcień albo mocniejszy fiolet śliwkowy czy klasyczną oberżynę. Wiosenne typy urody o jasnozielonych oczach pięknie wyglądają w pastelowych odcieniach, więc jeśli zastanawiasz się, jakie cienie do zielonych oczu i blond włosów pasują najlepiej, wybierz pudrowe róże i jasne, perłowe beże

Na mocniejsze podkreślenie oka mogą pozwolić sobie z kolei zielonookie panie o najcieplejszym typie urody jesień, jak Julianne Moore czy Kristen Stewart. Złote, miedziane, a nawet czekoladowe cienie do zielonych oczu i brązowych włosów wykorzystasz zarówno w dziennym, jak i wieczorowym makijażu. A jeśli lubisz eksperymentować z kolorami na powiekach, postaw na… zielone cienie do zielonych oczu! Wbrew pozorom szmaragdowe, khaki czy butelkowe mogą wyglądać bardzo szlachetnie i z klasą, szczególnie w połączeniu z czarną kreską zrobioną eyelinerem. 

Najlepsze cienie do niebieskich oczu

A jakie cienie pasują do niebieskich oczu? Idealnym wyborem będą wszystkie odcienie... niebieskiego, z wyjątkiem tego identycznego do naszych oczu. Błękity czy granaty przepięknie “wydobędą” kolor tęczówki i będą mocnym akcentem w wieczorowym looku. W dziennym makijażu niebieskookie panie mogą stawiać z kolei na szarości - to najlepsze cienie do niebieskich oczu i ciemnych włosów. Sprawdzą się chociażby u typowych, mocno kontrastowych zim. 

A co, jeśli wolisz dobierać cienie na zasadzie kontrastu? Postaw na soczysty pomarańcz! Odważny, neonowy odcień w matowej wersji zapewni oryginalny efekt w stylu high fashion. Z kolei delikatniejsze, perłowe, lekko przydymione odcienie miedzi i karmelu to idealne cienie do niebieskich oczu, jasnej karnacji i blond włosów. Możesz wykorzystać je chociażby do wykonania makijażu smokey-eyes w naturalnej, brązowej tonacji!

Jakie cienie pasują do szarych oczu?

Przydymione, bardzo stonowane barwy najlepiej podkreślą szare odcienie tęczówek. Jeśli szukasz cieni do szarych oczu, wybierz dla siebie paletkę w chłodnych tonacjach z szarością, srebrem i granatem pochmurnego nieba! Takie połączenia nadadzą spojrzeniu głębi i tajemniczości. Najlepiej używać ich do makijażu smokey lub stopniować odcienie od najjaśniejszego w wewnętrznym kąciku do najciemniejszego w zewnętrznym. Przy wyjątkowych okazjach perfekcyjnie sprawdzą się z kolei fiolet lub szlachetne bordo - to idealne cienie do zielono-szarych oczu. 

Rodzaje cieni do powiek - jaki kosmetyk najlepiej się sprawdzi?

Cienie do oczu rodzaje

Wybór odpowiednich kolorów cieni do powiek to podstawa, jeśli chcesz podkreślić swoje naturalne piękno. Ale co z formułą, konsystencją i typem wykończenia? W zależności od tego, jaki efekt w makijażu oka chcesz osiągnąć, możesz wybrać: 

-cienie matowe - nie błyszczą się, dlatego są doskonałą bazą dziennego makijażu, szczególnie w neutralnych, beżowych odcieniach. Wymagają jednak pewnej wprawy w nakładaniu, dlatego zdecydowanie warto pooglądać tutoriale, by nauczyć się, jak malować się cieniami do powiek o matowym wykończeniu. Na szczęście w sieci znajdziemy ich mnóstwo, bo to ulubiony kosmetyk kolorowy urodowych influencerek!

-cienie satynowe - ich bazą jest mat, ale przez lekki połysk genialnie odbijają światło i nadają spojrzeniu blasku. Podobnie, jak cienie matowe, te o satynowym wykończeniu będą idealne na dzień. Zdecydowanie łatwiej się też nimi malować. 

-cienie perłowe - mają wyrazisty połysk i mienią się w świetle, dlatego najlepiej stosować je w wieczorowym makijażu na ruchomej części powieki. 

-cienie brokatowe - czyli matowa lub perłowa baza z drobinkami brokatu. Brokatowe cienie do powiek zapewnią nam efekt WOW w wieczorowym makijażu zarówno na całej ruchomej powiece, jak i w formie akcentu kolorystycznego, np. w zewnętrznym kąciku oka. 

-paletki cieni do powiek - najczęściej komponuje się je z różnych rodzajów cieni do powiek - od matowych po brokatowe, a dodatkowo znajdziemy w nich kolory dopasowane do konkretnych typów urody. Nawet poczwórny zestaw w odcieniach beżów i brązów czy szarości i błękitów wystarczy, by wykonać zjawiskowy make-up, który doda spojrzeniu głębi. Z paletką możesz miksować ze sobą mat, brokat i satynę we wszystkich możliwych kombinacjach i wyczarowywać piękne makijaże na dzień i na wieczór!

Makijaż glow krok po kroku. Jak zrobić rozświetlający makijaż?

Na stopień trudności malowania ogromny wpływ mają z kolei formuła i konsystencja cieni do oczu. Jakie wybrać, gdy chcemy zacząć malować się cieniami, a jakie do bardziej skomplikowanych makijaży?  

- cienie prasowane - najczęściej spotykane i zdecydowanie najchętniej wybierane. Sprawdzą się nawet, jeśli nie mamy wprawy w makijażu oka. Łatwo się je rozprowadza i blenduje.
Jak nakładać? Cienie prasowane możesz rozprowadzać na powiece klasycznym pędzelkiem do malowania powiek, ale też opuszkami palców. Do blendowania użyj z kolei pędzelka w kształcie kulki. 

- cienie sypkie - z reguły mocno napigmentowane, przez co nietrudno o to, by nałożyć ich za dużo. Warto wybierać je do mocniejszych makijaży w stylu high fashion, gdy mamy już trochę doświadczenia w malowaniu.
Jak nakładać? Sypkie cienie do powiek najlepiej wklepywać lub wtłaczać w skórę pokrytą dobrą bazą pod makijaż oka pędzelkiem języczkowym. Dzięki temu unikniemy efektu obsypywania się cienia. 

- cienie w kremie - bardzo łatwe w aplikacji, ale trudniejsze w blendowaniu, przez co ciężko uzyskać z nimi efekt przydymienia. Będą idealne, gdy chcemy podkreślić oko jednym kolorem.
Jak nakładać? Kremowe cienie do powiek wklep w skórę palcem, pędzelkiem lub… gąbeczką do makijażu, najlepiej w wersji mini. 

Makijaż cieniami do powiek krok po kroku

Sposobów na makijaż oka cieniami do powiek jest naprawdę mnóstwo, ale niezależnie od tego, czy chcesz wykonać kultowe smokey-eyes czy stworzyć subtelny naturalny look, znajomość podstaw zdecydowanie ułatwi Ci sprawę. Jak malować się cieniami? Oto instrukcja krok po kroku!

1. Nałóż bazę pod cienie do powiek. Dzięki niej makijaż będzie trwalszy. 

2. Rozświetl wewnętrzny kącik oka cieniem w jasnym, beżowym odcieniu - spojrzenie stanie się bardziej świeże i wypoczęte. 

3. Na powiece ruchomej rozprowadź kolor bazowy. Możesz zacząć od matu, by na początku “zbudować” kształt, a następnie dodać odrobinę błysku cieniem satynowym lub perłowym - w zależności od okazji. 

4. Zewnętrzny kącik możesz podkreślić ciemniejszym cieniem, ale też dodać kredkę lub >>eyeliner<<. 

5. Czas na blendowanie cieni do powiek! Rozmyj granice pomiędzy kolorami na powiece przy użyciu pędzelka w kształcie kulki. Wykonuj nim koliste ruchy, by uniknąć widocznych przejść pomiędzy odcieniami i uzyskać piękny efekt rozdymienia.

6. Wykończ makijaż muśnięciem pędzla z cieniami na dolnej powiece tuż pod linią rzęs. I gotowe!

Cienie do powiek dla opadającej powieki - najważniejsze informacje

Cienie dla opadającej powieki

Odpowiedni makijaż cieniami do powiek nie tylko podkreśli nasz typ urody, ale też optycznie otworzy i powiększy oko. To szczególnie ważne, gdy masz opadające powieki, przez które twarz może wyglądać smutno. Jak malować się cieniami, by oczy z opadającą powieką wyglądały na większe, szerzej otwarte i wyrazistsze? Przede wszystkim zrezygnuj z obrysowywania całego ich konturu ciemnymi kredkami, cieniami czy eyelinerem - takie zabiegi optycznie zmniejszają oczy. Zamiast tego podkreśl ciemniejszym cieniem jedynie dolną powiekę. Postaw też na matowe cienie - to one najlepiej sprawdzają się w makijażu oka z opadającą powieką. 

Jasnym cieniem pokryj przestrzeń pod łukiem brwiowym. A cień bazowy, którym malujesz ruchomą część górnej powieki wyciągnij poza linię jej załamania - nigdy nie blenduj go na linii opadającej powieki, bo tylko podkreślisz defekt! Mocno wytuszuj rzęsy wydłużającym >>tuszem<< i podkręć je zalotką. I koniecznie zapoznaj się z techniką polegającą na wyznaczeniu trójkąta na powiece! W sieci znajdziesz sporo tutoriali z makijażami wykonanymi właśnie tą metodą.

Jak nakładać cienie do powiek? Tych błędów nigdy nie popełniaj!

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć się malować oczy cieniami, oglądanie tutoriali to z pewnością najlepsza opcja. Połącz ją z dużą dawką praktyki przed lustrem, a staniesz się mistrzynią! Pamiętaj też, by wystrzegać się najczęściej popełnianych błędów. Jakich? 

Błąd 1: cienie do powiek nie dopasowane do okazji

O ile matowe cienie obronią się w wieczorowym makijażu, o tyle brokatowe czy perłowe nie będą wskazane w dzień. To samo dotyczy kolorów. W dziennym make-upie wykorzystuj jasne, neutralne cienie w beżach i bardzo delikatnych brązach. Z kolei błękity, fiolety, złoto czy pomarańcz zostaw na wieczór. 

Błąd 2: cienie w nieodpowiednich miejscach na powiece

Jak prawidłowo nakładać cienie do powiek? Przede wszystkim w odpowiednich miejscach - jasne w wewnętrznych kącikach oczu, ciemniejsze - w zewnętrznych. Dzięki temu optycznie powiększamy i otwieramy oczy, zamiast tworzyć efekt opadającej powieki!

Błąd 3: wyraźne granice pomiędzy kolorami

Nałożenie cieni we właściwych miejscach to zaledwie połowa sukcesu. Naturalny efekt zyskamy dopiero po rozmyciu kolorów przy pomocy pędzelka do blendowania. Wyraźne odcięcia pomiędzy odcieniami? To nigdy nie będzie wyglądać dobrze!

Jak zrobić cienie do oczu? Sposób na cienie do powiek DIY

Sporym wyzwaniem może być makijaż oczu wrażliwych. Co prawda w drogeriach znajdziemy antyalergiczne cienie do powiek, ale jeśli zależy nam na maksymalnie naturalnym składzie kosmetyku, warto zrobić go własnoręcznie! Jak? Wystarczy zmieszać odrobinę pigmentu w wybranym kolorze z gotową, naturalną bazą pod makijaż oka. Następnie w zależności od ilości pigmentu i bazy dodać kilka lub kilkanaście kropel czystego spirytusu i mieszać aż do uzyskania kremowej konsystencji. Całość utrwalić dwiema kroplami gliceryny. Gotowy cień przełożyć do suchego pojemniczka, np. po wcześniej zużytym kolorowym kosmetyku.

fot. Adobe Stock

Zrób modny makijaż z cieniami do powiek z Domodi:

Demakijaż twarzy i oczu krok po kroku. Jak prawidłowo oczyścić cerę? [KOMPLEKSOWY PORADNIK] Demakijaż twarzy i oczu krok po kroku. Jak prawidłowo oczyścić cerę? [KOMPLEKSOWY PORADNIK] Black Week 2020 w Domodi - zajrzyj do sklepów, które przygotowały najlepsze zniżki na Czarny Piątek! Black Week 2020 w Domodi - zajrzyj do sklepów, które przygotowały najlepsze zniżki na Czarny Piątek!