Demakijaż twarzy i oczu krok po kroku. Jak prawidłowo oczyścić cerę? [KOMPLEKSOWY PORADNIK]

Prawidłowy demakijaż twarzy i oczu to pierwszy krok do ładnej, zdrowej cery. Jeśli chcesz, żeby Twoja skóra wyglądała pięknie nawet bez makijażu, zadbaj o jej odpowiednie oczyszczanie. Jakie kosmetyki do demakijażu warto wybrać? Jakie są jego rodzaje? Poznaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Demakijaż twarzy i oczu krok po kroku. Jak prawidłowo oczyścić cerę? [KOMPLEKSOWY PORADNIK]

Demakijaż twarzy i oczu - co musisz o nim wiedzieć?

>>Demakijaż twarzy<< i oczu to jeden z najważniejszych rytuałów, jakie możemy zafundować naszej skórze. Prawidłowo oczyszczana cera odwdzięczy się pięknym, świetlistym wyglądem i większą odpornością na niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Wiedzą o tym doskonale słynące ze swojej nieskazitelnej urody Azjatki, które od lat są wierne zasadzie: najpierw pielęgnacja, dopiero później makijaż. Podstawą rutyny urodowej w K-Beauty jest właśnie wieloetapowy, bardzo starannie wykonany demakijaż twarz. Jak się do najlepiej tego zabrać? Przede wszystkim dopasuj rodzaj demakijaż do swojego typu cery i sięgnij po kosmetyki, które dobrze spełnią swoje zadanie, a jednocześnie nie pogorszą kondycji naskórka: nie przesuszą go, nie doprowadzą do nadmiernego przetłuszczania czy nie wywołają reakcji alergicznej. Sprawdźmy, jaka metoda demakijażu będzie najlepsza dla określonych rodzajów skóry.

Jak dobrać demakijaż do typu cery?

Demakijaż twarzy dobrany do cery

Demakijaż twarzy i oczu za pomocą mydła alb uniwersalnego żelu oczyszczającego z drogerii? Cóż, taki sposób na oczyszczanie skóry może w krótkim czasie doprowadzić do problemów z cerą, od pojawiania się podrażnień i wyprysków po szybsze starzenie się skóry. Jeśli chcesz wyglądać świeżo i pięknie, dopasuj demakijaż do swojego typu cery i prawidłowo dobierz produkty oczyszczające.

Demakijaż cery tłustej i mieszanej

W demakijażu skóry tłustej najważniejszy jest efekt dokładnego oczyszczenia naskórka nie tylko z makijażu, ale też z resztek zalegającego na cerze sebum, produkowanego przez gruczoły łojowe. Taki typ skóry trzeba oczyszczać nie tylko przed pójściem spać, ale też rano - po nocy często zaczyna się błyszczeć, a pozostawiony łój zatyka pory i przyczynia się do powstawania wyprysków czy zaskórników. Najlepiej, jeśli sam kosmetyk nie będzie zostawiał na naskórku tłustego filmu - idealne będą na przykład lekkie, ale dobrze oczyszczające >>żele do mycia twarzy<<. Co ciekawe, do oczyszczania cery tłustej mogą służyć też… olejki, ale najlepiej tak zwane schnące, niekomadogenne, jak na przykład olej konopny czy z krokosza. O tym, jak wykonać demakijaż twarzy olejami, przeczytasz w dalszej części naszego poradnika. Demakijaż skóry mieszanej można wykonać tym samym kosmetykiem, co w przypadku cery tłustej, o ile silnie nie wysusza naskórka. Po oczyszczeniu twarzy warto przywrócić naturalne pH za pomocą toniku. Matujący aplikujemy w przypadku mieszanej skóry wyłącznie na strefę T, czyli czoło, nos i brodę.

Demakijaż cery trądzikowej

Cera trądzikowa jest jedną z najtrudniejszych w oczyszczaniu. Z jednej strony mocno się przetłuszcza, ale z drugiej reaguje mocnym podrażnieniem na nadmiernie wysuszające preparaty do demakijażu. Zbyt agresywne składniki aktywne mogą przyczynić się do pojawienia się reakcji obronnej gruczołów łojowych, które zaczynają produkować jeszcze więcej sebum, co w efekcie kończy się wypryskami i ropnymi zmianami. Do oczyszczania skóry trądzikowej warto wykorzystać dermokosmetyki ze specjalnych linii przeznaczonych właśnie do pielęgnacji antybakteryjnej, bazującej na przykład na olejku z drzewa herbacianego, kwasie salicylowym, zielonej herbacie czy zielonej glince. Ważne jest nie tylko zmywanie powierzchni naskórka, ale też regularny peeling, który usunie zrogowaciałe komórki naskórka i oczyści pory. Lepiej wybierać jednak >>produkty peelingujące<< o łagodnym działaniu - ostre drobinki mogą pogłębić zmiany zapalne bądź sprzyjać roznoszeniu się bakterii na całej twarzy. Do demakijażu cery trądzikowej można zastosować także specjalne mydła siarkowe czy delikatnie złuszczające naturalne czarne mydło marokańskie.

Demakijaż cery suchej i wrażliwej

Skóra sucha i wrażliwa to obok trądzikowej najtrudniejszy w oczyszczaniu typ cery. Dlaczego? Demakijaż nadreaktywnego naskórka często wiąże się z odczuciem dyskomfortu, pieczenia, a po oczyszczeniu - ściągnięcia i zaczerwienień. Obligatoryjnie stosuj do mycia twarzy specjalnie opracowane z myślą o Twoich potrzebach kosmetyki. Łagodne mleczka, płyny micelarne i kremowe żele, które nie zmieniają pH skóry i nawilżają ją już na etapie demakijażu to strzał w dziesiątkę. Nie zapominaj jednak o peelingu, zwłaszcza jeśli chcesz pozbyć się często widocznych na twarzy, spierzchniętych skórek. Na zakończenie rytuału oczyszczającego przemyj twarz tonikiem bez alkoholu albo hydrolatem, czyli naturalną wodą kwiatową. 

Demakijaż skóry normalnej

Masz skórę normalną? Demakijaż twarzy w Twoim przypadku to pestka. Możesz eksperymentować z różnymi formami oczyszczania i sprawdzać, która z nich najlepiej działa na Twoją cerę. Dla Ciebie odpowiednie będą zarówno lekkie pianki, na przykład z ekstraktami z cytrusów, jak i kremowe mleczka, żele (z peelingującymi drobinkami i bez), mydła oczyszczające, płyny micelarne. Nie daj się zwieść pokusie rezygnowania z codziennego demakijażu - nawet jeśli nie borykasz się z żadnymi mankamentami. Takie podejście do pielęgnacji może przyczyniać się do szybszego starzenia się skóry, a nawet pojawienia się tak zwanego trądziku kosmetycznego. Jeśli naprawdę padasz na łóżko ze zmęczenia, sięgnij po wygodne w użyciu chusteczki do demakijażu. Wystarczy kilka ruchów, żeby pozbyć się resztek zalegających na naskórku zanieczyszczeń.

Demakijaż twarzy krok po kroku - metoda OCM

Demakijaż olejem?! Tak - OCM (Oil Cleansing Method) to kosmetyczny hit, który wylansowały miłośniczki koreańskich metod pielęgnacji skóry. Wbrew temu, co może się wydawać na pierwszy rzut oka, tłuszcz świetnie sobie radzi w oczyszczaniu cery, bo jak magnes przyciąga i wiąże cząsteczki tłuszczu (makijaż, sebum, inne zanieczyszczenia), a usunięty z twarzy nie zatyka porów i nie przyczynia się do powstawania trądziku. Wręcz przeciwnie - pozostawia skórę miękką, gładką, czystą i świetlistą. Co więcej, oleje nie zaburzają naturalnego pH skóry (czyli równowagi kwasowo-zasadowej), więc nie wywołują wrażenia przesuszenia. Metoda demakijażu olejami OCM oczyszcza pory, więc przejściowo może pojawić się “wysyp” niedoskonałości, które “uwalniają się” ze skóry. W przypadku problemów skórnych, na przykład atopowego zapalenia skóry, przed podjęciem decyzji o oczyszczaniu buzi olejkami, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

Poranna rutyna pielęgnacyjna – jak powinna wyglądać i dlaczego jest ważna? Podpowiadamy!

Olej do demakijażu twarzy metodą OCM można kupić gotowy, na przykład w ofercie kosmetyków Domodi, albo stworzyć go samodzielnie. Można użyć po prostu oleju kokosowego, ale najlepiej sprawdzają się mieszanki. 

przy skórze suchej warto użyć 10% oleju rycynowego oraz 90% innych olejów (na przykład kokosowego, arganowego, ze słodkich migdałów)

przy tłustej możesz stworzyć mieszankę do demakijażu OCM z oleju rycynowego (70 %) i dodatku innych olejów, na przykład z krokosza (30%)

Sama sprawdź, jakie połączenia najlepiej się sprawdzają w przypadku Twojej cery. Jak wykonać demakijaż olejem krok po kroku? Oto cały sekret!

1. Na zwilżoną skórę twarzy nanieś porcję olejku i wmasuj ją w skórę kolistymi ruchami, dokładnie oczyszczając każdą strefę, również w okolicy skrzydełek nosa i żuchwy. Proces powinien trwać około 1 minuty.

2. Zamocz muślinową ściereczkę albo ręcznik frotte w bardzo ciepłej, ale nie gorącej wodzie, przyłóż do twarzy i poczekaj, aż ostygnie. 

3. Za pomocą ciepłego ręcznika usuń z twarzy olejek wraz z zanieczyszczeniami, w razie potrzeby powtarzając czynność kilkakrotnie.

4. Na koniec przyłóż zmoczony w zimnej wodzie ręcznik, który pomoże zamknąć pory.

5. Ręcznik wypierz w rękach albo w pralce w delikatnym płynie do prania. 

6. Jeśli nie czujesz pewności, czy twarz jest idealnie czysta, możesz na koniec użyć lekkiej pianki oczyszczającej.

Prawidłowy demakijaż twarzy - najpopularniejsze sposoby

Metody oczyszczania twarzy

W sklepach kosmetycznych znajdziesz mnóstwo różnego rodzaju produktów do demakijażu twarzy i oczu, o których częściowo już wspomnieliśmy. Nie wiesz, jaki kosmetyk oczyszczający będzie najlepszy dla Twojej cery? Sprawdź razem z nami charakterystykę poszczególnych preparatów. 

Pianki i żele do demakijażu

Pianki i żele do demakijażu to jedna z najpopularniejszych form kosmetyków do oczyszczania twarzy. Ich popularność wynika w dużym stopniu z łatwości stosowania oraz wszechstronności. Tego rodzaju formuły mogą mieć działanie zarówno łagodzące, jak i antybakteryjne, w zależności od składu. Wśród nich wyróżnić można również produkty, które dodatkowo złuszczają naskórek za pomocą kwasów albo peelingujących drobinek. Sięgając po żele do demakijażu, koniecznie sprawdź, dla jakiego rodzaju skóry są przeznaczone. 

Mleczka do demakijażu 

Mleczko do demakijażu to kosmetyk, który służy do oczyszczania cery bez użycia wody - nakłada się go na wacik kosmetyczny i przeciera nim twarz, bez późniejszego spłukiwania. Tego rodzaju produkt działa bardzo łagodnie, często minimalizuje podrażnienia i jest polecany do skór wrażliwych, suchych, cienkich, dojrzałych.

Kosmetyki micelarne do demakijażu

Kosmetyki micelarne do demakijażu, zarówno płyny, jak i żele, opierają się na zawartości tak zwanych miceli, czyli mikroskopijnych cząsteczek, które jak magnes wyłapują tłuszcz oraz pozwalają rozpuścić w roztworze wodnym pozostałe zanieczyszczenia. Produkty micelarne genialnie radzą sobie z usuwaniem nawet najmocniejszego makijażu, warto więc stosować je do demakijażu oczu pomalowanych wodoodpornym tuszem czy trwałymi cieniami. Tego rodzaju produkty działają bez pocierania i nie zaburzają naturalnej równowagi hydrolipidowej naskórka, dlatego polecane są przede wszystkim do cer wrażliwych. Warto jednak pamiętać, że żele i płyny micelarne zawierają środki powierzchniowo czynne i za każdym razem wymagają usunięcia z twarzy, na przykład za pomocą łagodnego toniku!

Chusteczki do demakijażu

Sposób na szybki demakijaż twarzy w podróży albo po całonocnej imprezie, kiedy nie mamy czasu ani cierpliwości na kilkuetapowy zabieg oczyszczania buzi olejkami czy nawet żelem? W takich sytuacjach warto sięgnąć po chusteczki do demakijażu nasączone specjalnymi składnikami aktywnymi, które pozwalają usunąć sebum i brud, a dodatkowo pielęgnują naskórek (mogą mieć działanie nawilżające, łagodzące czy na przykład antybkateryjne).

Rękawice i szczoteczki do demakijażu

W demakijażu twarzy warto zastosować również różnego rodzaju akcesoria, na przykład szczoteczki elektryczne z silikonowymi wypustkami, które do oczyszczenia twarzy i mikromasażu wymagają jedynie odrobiny mydłą czy delikatnego żelu. Warto wypróbować także specjalne rękawice, które dzięki działaniu mikrowłókien złuszczają martwe komórki naskórka i usuwają resztki makijażu… bez konieczności stosowania jakiegokolwiek kosmetyku!

Demakijaż oczu - sprawdzone porady ekspertek

Demakijaż oczu

Okolica oka, ze względu na cienką i prawie pozbawioną warstwy tłuszczowej skórę, jest bardzo delikatna. Nieostrożny demakijaż może negatywnie odbić się na jej kondycji, powodując rozciąganie się skóry, zmarszczki, bruzdy. Dobrym pomysłem jest oczyszczanie okolicy oczu osobno, przeznaczonym do tego kosmetykiem. Idealnie sprawdzą się płyny dwufazowe, składające się z części wodnej i części tłustej, które należy przed aplikacją połączyć. Tego rodzaju produkt pozwala bez pocierania usunąć odporne na wodę tusze i jednocześnie pielęgnuje okolice oka. Sprawdzą się też płyny micelarne, jednak pamiętaj - jeśli masz wrażliwe oczy, koniecznie sięgaj po produkty, których skład został opracowany tak, żeby wyeliminować ryzyko podrażnienia.

Demakijaż sztucznych rzęs musi być przeprowadzany bardzo ostrożnie, inaczej można zniweczyć wysiłki stylistki i oderwać od skóry pojedyncze włoski. Najlepiej chronić  sztuczne rzęsy przed kontaktem z wodą, która może osłabić działanie kleju. Zabronione jest także używanie olejków i jakichkolwiek innych tłustych produktów, w tym również olejków dwufazowych. Najlepszym sposobem na demakijaż sztucznych rzęs jest zastosowanie >>płynów micelarnych<< lub oszczyszczających toników. Nanoś je za pomocą zwilżonego patyczka higienicznego albo wacika - najlepiej wielorazowego bambusowego, który w przeciwieństwie do wacików bawełnianych nie ma tendencji do rozwarstwiania się czy pozostawiania na rzęsach drobnych kłaczków. Fajnym patentem jest też użycie stożkowej gąbeczki zanurzonej wcześniej w kosmetyku do demakijażu. Ważne jest to, żeby absolutnie nie pocierać okolicy oka - lepiej przyłożyć wacik do oka i poczekać, aż kosmetyk zacznie działać, rozpuszczając zanieczyszczenia.

Najczęstsze błędy w demakijażu - tego powinnaś się wystrzegać

Błędy w demakijażu twarzy czy oczu prawdopodobnie chociaż raz w życiu zdarzyły się każdemu - nawet kobietom, które poświęcają wiele uwagi na pielęgnację cery. Jednym z najczęstszych jest pomijanie demakijażu albo oczyszczanie skóry w niewłaściwy sposób - za krótko, niedokładnie bądź kosmetykiem, który nie radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń. Problemem jest też niedostosowanie produktów do potrzeb cery (na przykład demakijaż skóry wrażliwej trądzikowej za pomocą żelu z substancjami podrażniającymi). Warto też pamiętać, że błędem jest pomijanie tonizacji skóry po demakijażu - w ten sposób pozostawiamy pory otwarte i sprawiamy, że skóra traci właściwe pH.

fot. Adobe Stock

Znajdź najlepsze kosmetyki do demakijażu w Domodi:

Tych 10 modowych klasyków kupisz na Black Week ze zniżką 50%! Gdzie szukać najlepszych okazji? Tych 10 modowych klasyków kupisz na Black Week ze zniżką 50%! Gdzie szukać najlepszych okazji? Cienie do powiek - jak dobrać kolor, jak je nakładać i… jak zrobić własne? [PORADNIK] Cienie do powiek - jak dobrać kolor, jak je nakładać i… jak zrobić własne? [PORADNIK]