Wełniane swetry kontra rzeczywistość. Nie wszystkie modele mają dobry skład

Przeszukałam dostępne oferty swetrów z sieciówek w poszukiwaniu idealnego modelu na zimę. Mimo obietnic zawartych w nazwie, praktycznie nie byłam w stanie znaleźć nic z dobrym składem, który zapewni i ciepło i komfort. Wyciągnęłam zaskakujące wnioski o jakości produktów w popularnych sklepach odzieżowych – dowiedz się, jakie. 

Wełniane swetry kontra rzeczywistość. Nie wszystkie modele mają dobry skład
Jakościowe swetry na zimę - wybór jest trudny Źródło: Getty Images

Mówią, że nie ma złej pogody, tylko złe ubrania. Idąc tym tokiem myślenia, postanowiłam już teraz znaleźć ciepły sweter, w którym będę czuła się wygodnie i ciepło zimą. Pierwsza moja myśl: wybiorę model z wełną, on na pewno odpowie na moje potrzeby. Rzeczywistość jednak nieco mnie zaskoczyła... Zapoznając się z ofertami popularnych sieciówek, przywykłam tego, że ich swetry wełnę mają praktycznie tylko w nazwie. Jak więc odróżnić dobry skład od tego gorszego? Za chwilę wszystko ci wyjaśnię. 

Zobacz też: Przetestowałam 5 najważniejszych trendów jesieni. Oto, do jakich wniosków doszłam

Dlaczego swetry wełniane są na zimę odpowiednie, a akrylowe i poliestrowe nie zdają egzaminu?

Wielu producentów sieciówek ma w swojej ofercie swetry z tworzyw sztucznych, takich jak akryl czy poliester. Przyciągają one klientów zwykle niską ceną (choć i to nie jest już pewnikiem) i atrakcyjnym wyglądam. 

Niestety, swetry wykonane ze sztucznych materiałów nie mają żadnych właściwości izolacyjnych – nosząc je, możesz jedynie liczyć na dyskomfort wywołany przez brak przepuszczalności powietrza. Wełna w przeciwieństwie do nich efektywnie grzeje i pochłania nadmiar wilgoci, dzięki czemu jest wręcz niezastąpiona w chłodne, zimowe dni. 

Swetrów z takim składem unikaj w sieciówkach

W trakcie przeglądania ofert znanych sieciówek, natrafiłam na modele z wełną, które niestety zawierały jedynie niewielki procent tego naturalnego włókna. Przykładowo swetry ze sklepów H&M i Bershka miały jedynie od 5 do 10 proc. zawartości wełny, podczas gdy model z Reserved osiągnął wynik 52 proc. wełny alpaki. Tego rodzaju swetry tylko częściowo spełnią oczekiwania związane z zimową ochroną. 

Kluczowe jest skoncentrowanie się na wysokiej jakości i znaczącej zawartości wełny podczas wyboru swetra. Dodatki, takie jak poliester czy poliamid, mogą poprawić trwałość, ale warto zdecydować się na modele, w składzie których wełna odgrywa główną rolę.  

Przykład? Znalazłam sweter z Reserved, który zawiera aż 70 proc., a to sprawia, że jest satysfakcjonującym wyborem w swojej kategorii cenowej. Co prawda jego cena sięga 320 złotych, jednak wybierając taki model, mamy pewność, że posłuży zdecydowanie dłużej niż jego sztuczne odpowiedniki. 

Swetry z dobrym składem, które zapewnią ci ciepło zimą znajdziesz na Domodi.pl

W tej kurtce zima mi nie straszna. Kosztowała mnie 229 zł, ale jest warta każdej złotówki W tej kurtce zima mi nie straszna. Kosztowała mnie 229 zł, ale jest warta każdej złotówki Ultraciepłe, ale niedrogie. Puchówki w stylu Sochy z wyprzedaży na Black Friday Ultraciepłe, ale niedrogie. Puchówki w stylu Sochy z wyprzedaży na Black Friday