Sukienki na ślub cywilny – najpiękniejsze kreacje skrojone na Twoją sylwetkę i budżet

Każda panna młoda chce wyglądać olśniewająco i czuć się wyjątkowo w dniu swojego ślubu, bez względu na to, czy będzie on cywilny czy kościelny. Przy czym te pierwsze rządzą się nieco innymi prawami, które na szczęście dają dużo większą swobodę w wyborze kreacji ślubnej. Podpowiadamy zatem, na jakie suknie na ślub cywilny warto zwrócić uwagę oraz jak dobrać je do swojej sylwetki i potrzeb.

Sukienki na ślub cywilny – najpiękniejsze kreacje skrojone na Twoją sylwetkę i budżet

Czy sukienki na ślub cywilny różnią się od sukien na ślub kościelny? Jak możesz ubrać się na własny ślub w urzędzie?

Pamiętasz Carrie Bradshaw z „Sex and the city” szykującą się do własnego wesela i wybierającą suknie ślubne? Właściwie to przygotowywała się do ślubu dwukrotnie, ale pomijając szczegóły jej perypetii, a skupiając na kreacjach, zauważyć można było różnicę między suknią ślubną przygotowywaną na ceremonię kościelną a garsonką ubraną na ślub cywilny. Choć film odzwierciedlał amerykańskie zwyczaje, to jednak w tej kwestii nie różnią się one zbyt wiele od polskich.

W Polsce przyjęło się, że na ślubie kościelnym suknie mają określony wygląd. Zwykle jest to wytworna, długa suknia w kolorze bieli lub écru, ozdobiona koronkami, falbanami, tiulem lub kamyczkami. Główna zasada jednak mówi o tym, że suknia powinna sięgać ziemi i najlepiej, jeśli jest bardzo strojna. W przypadku ślubu cywilnego panuje większa swoboda w wyborze ślubnej sukienki, dlatego kreacje są bardziej zróżnicowane. Oczywiście, wiele młodych panien nadal sięga po klasyczne, długie suknie ślubne, ale jednocześnie mają alternatywę w postaci krótszych sukienek lub kompletów w stylu sukienek koktajlowych. 

Najważniejszymi kwestiami przy wyborze sukni na ślub cywilny są: zachowanie podstaw elegancji, mających wyrażać szacunek wobec przysięgi małżeńskiej i rangi urzędu, a także osobisty gust panny młodej. Dodatkowo, suknie na ślub cywilny często są zdecydowanie tańsze, niż szyte na miarę, bogato zdobione suknie na ślub kościelny. W takim razie, jakie sukienki ślubne można założyć na ślub cywilny?

Sukienki na ślub cywilny – białe czy kolorowe? Jakich kolorów unikać?

Kolor sukni w przypadku ślubu cywilnego ma drugorzędne znaczenie, gdyż nie obejmuje go tradycja kościelna. Oczywiście, nie ma przeszkód, by ubrać białą suknię do urzędu, choć panny młode chętnie sięgają po niestandardowe rozwiązania. Sukienki na ślub cywilny występują głównie w subtelnych, pastelowych kolorach. Najczęściej są to suknie ślubne w kolorze pudrowego różu, błękitu, niekiedy mięty, a także beże, écru i odcienie kości słoniowej.

Dużo rzadziej spotyka się suknie ślubne w intensywnych kolorach takich jak czerwień, granat czy zieleń. Mimo wszystko sukienka na ślub cywilny w jakiś sposób ma wyróżniać pannę młodą, a jasne kolory sprawdzą się w tym celu idealnie. Oczywiście, spotyka się suknie ślubne nawet w kolorze czarnym, zwłaszcza wśród fanek alternatywnych klimatów. Jeśli jednak nie masz na tyle odwagi, ale chciałabyś przemycić kolor w swojej kreacji ślubnej, postaw na kolorowe dodatki, np. pasek, czółenka, biżuterię lub nakrycie głowy.

Czy są kolory zakazane podczas ślubu cywilnego? W praktyce nie. Dyskusyjne mogą być kolorowe sukienki w kwiaty, kratkę lub inny deseń, gdyż mają charakter bardziej casualowy, niż uroczysty i nie wpasują się w charakter uroczystości. Pamiętaj jednak, że na własnym ślubie możesz wyglądać tak, jak sobie tego życzysz, zatem dużo zależy od Twojego nastawienia i konwencji ślubu. Odejście od standardowych wzorców i postawienie na własne pragnienia sprawi, że dzień zaślubin będzie jeszcze wyjątkowy, a nietypową suknię z podziwem będą wspominać nawet zaproszeni goście.

Długie czy krótkie sukienki na ślub cywilny? Jaka długość sprawdzi się najlepiej?

Większa swoboda w wyborze sukni na ślub cywilny nie oznacza, że nie ma żadnych zasad. W przeciwnym razie do ślubu można byłoby chodzić w nawet jeansach (to nie Las Vegas!). Zasady dotyczą przede wszystkim stosownej elegancji, z którą wiąże się długość sukienki. Nie ma problemu, by odsłaniać kolana, jednak warto mieć na uwadze, że bardzo krótkie sukienki mini mogą okazać się zbyt frywolne.

Bardzo dużą popularnością cieszą się sukienki ślubne midi w stylu princeski, z szerokim, rozkloszowanym dołem sięgającym połowy łydki. Taki krój sprawi, że całość będzie prezentować się bajkowo, ale nie będzie zbyt strojna i przytłaczająca. Te suknie na ślub cywilny polubią na pewno te panie, które mają figurę typu gruszka, klepsydra lub kolumna, ponieważ kreacja doskonale podkreśli ich talię.

Częstym wyborem na ślub cywilny są sukienki o kroju ołówkowym, czyli subtelnie dopasowane do sylwetki. Dla wielu kobiet ślub to moment, w którym chcą zaprezentować się jak najlepiej i zapamiętać siebie w wersji idealnej. Chętnie wybierają je panie o sylwetce klepsydry i kolumny. Dopasowana sukienka podkreślająca atuty figury pomoże im poczuć się wyjątkowo i pięknie we własnej skórze. 

Sukienka ślubna syrenka

Kolejną, chętnie wybieraną kreacją na ślub cywilny są sukienki typu syrenka, czyli nadal dopasowane do sylwetki, ale rozszerzające się nieco od okolicy kolan. Model ten świetnie podkreśla talię, biodra oraz pośladki. Może występować zarówno w wersji maxi, jak i midi, do połowy łydki.

Długie suknie ślubne również są mile widziane na ślubie cywilnym. Są bardziej tradycyjne, ale wcale nie muszą być strojne. W ostatnich latach suknie ślubne o kroju maxi przeszły pewną metamorfozę — zyskały minimalistyczny krój, wykonywane są ze zwiewnych tkanin, a spojrzenia przyciąga prostota i delikatność. Takie sukienki nie przytłaczają panny młodej, tylko podkreślają jej urodę.

Pytanie: na jakie koszty się przygotować? Bez problemu upolujesz idealną sukienkę na ślub cywilny w cenie 500 zł. W przeciwieństwie do sukni szytych na miarę, wykonywanych z dziesiątek metrów materiałów i masy zdobień, cena 500 zł jest wyjątkowo atrakcyjna.

Sukienki ciążowe na ślub cywilny – idealne kreacje na mały, bądź wyraźny brzuszek

Panny młode przystępujące do ślubu w trakcie ciąży z widocznym brzuszkiem obawiają się niekiedy problemów związanych ze znalezieniem sukni ślubnej. Na szczęście moda weselna wychodzi im naprzeciw i uwzględnia ich potrzeby. Najdogodniejszym rozwiązaniem może okazać się suknia ślubna dla ciężarnych w stylu empire, czyli odcinana pod biustem, za to luźna na dole. Model ten sprawdzi się na każdym etapie ciąży i to zarówno u pań, który swój stan chcą podkreślać, jak i u tych, które wolą na czas ceremonii zatuszować brzuszek.

Ciekawym rozwiązaniem na ślub cywilny mogą okazać się proste sukienki ślubne w stylu boho lub romantycznym z kopertowym dekoltem. Tego typu dekolt dopasowuje się do wielkości biustu, a luźne, dolne poły sukni pozwalają zachować swobodę i luz. Świetnym pomysłem będą też plisowane suknie na ślub cywilny, których materiał będzie miękko układać się na sylwetce, bez obaw o ograniczanie ruchów.

Wybierając suknie ślubne dla ciężarnych lepiej unikać wszelkiego rodzaju masywnych falban, marszczeń i drapowań w okolicy brzucha i bioder, gdyż takie dekory mogą dodatkowo poszerzyć sylwetkę i niekorzystnie wpłynąć na jej proporcje. Lepszym wyborem mogą okazać się tiulowe wstawki lub subtelne koronki na ramionach lub jako wykończenie dołu.

Suknie na ślub cywilny plus size – stylowe modele dla puszystych

Suknie ślubne w rozmiarze plus size jeszcze parę lat temu szyło się wyłącznie na zamówienie, a dziś nie ma problemu, by kupić takie sukienki, chociażby online. Przy tym warto podkreślić jeden fakt: panny młode o pełnych kształtach wcale nie muszą wciskać się w ciasne gorsety modelujące sylwetkę. Mają do wyboru bardzo dużo modeli, które nie muszą ograniczać swobody ani zatrzymywać oddechu (chyba że z wrażenia!).

Pannom młodym o pełnych sylwetkach rekomenduje się kilka fasonów, które pomogą im podkreślić duży biust, optycznie zwęzić ramiona a zakamuflować nieco biodra i brzuszek. Idealnie sprawdzą się w tej roli sukienki na ślub cywilny typu princeska z rozkloszowanym, szerokim dołem na podszewce, lub proste suknie ślubne w kształcie litery A.

Panny młode w rozmiarze plus size o figurze jabłka mogą zainteresować suknie ślubne odcinane pod biustem. Podobnie jak w przypadku sukien dla ciężarnych, taka kreacja pomoże ukryć okolice bioder i brzucha. Wówczas warto postawić na efektowny dekolt w kształcie litery V, dekolt kopertowy lub półokrągły. Ciekawie zaprezentuje się dekolt z tiulową wstawką. Należy jednak uważać na szerokie rękawki lub masywne ramiączka, gdyż mogą poszerzać ramiona.

Wśród sukienek na ślub cywilny w rozmiarze plus size coraz większą popularnością cieszą się sukienki ślubne o kroju kopertowym, czyli wiązane w pasie, z zakładkowym dekoltem. Regulacja w pasie pozwala dopasować sukienkę do sylwetki, dekolt maskuje biust, a luźne poły pozostawiają dużo swobody, a jednocześnie dodają elegancji.

Dodatki do sukni na ślub cywilny – najlepsze propozycje

Tak jak suknie na ślub cywilny, tak i dodatki mogą przybierać różne formy. Należy je dobrać oczywiście do sukni. O czym warto pamiętać, uzupełniając kreację ślubną?

  • Ozdoba włosów: tradycyjny welon to oczywiście trafna opcja, choć nie jedyna. Warto zwrócić uwagę takżę na dekoracyjne spinki, błyszczące opaski do włosów i grzebyki. Strzałem w dziesiątkę będą też tiary wysadzane perełkami, kryształkami Swarovskiego i brylantami. Nawiązują one bezpośrednio do stylu biżuterii weselnej. Jeśli planujesz włożyć na ślub cywilny sukienkę w stylu boho, uzupełnij swoją kreację plecionym wiankiem. W wydaniu retro natomiast można pozwolić sobie na toczki lub fascynatory z dekoracyjnymi piórami, siateczkami i kokardami.

  • Buty: powinny eleganckie i wygodne. Optymalna wysokość obcasa butów weselnych to 5-6 cm, a maksymalna to 8 cm – w wyższych stopy zdecydowanie szybciej się męczą. Warto zadbać również o komfortową wkładkę oraz miękką cholewkę dopasowującą się do kształtu stopy. Buty mogą posiadać ozdobny element biżuteryjny w postaci kryształków. W zależności od upodobań mogą dopełniać suknię ślubną lub z nią kontrastować. Niekiedy kolor butów może wyznaczać kolor przewodni wesela.

  • Biżuteria: klasyczna biżuteria weselna wykonana jest ze srebra, białego lub żółtego złota, bądź platyny. W przypadku kolorowych sukienek na ślub cywilny warto postawić na dopasowanie tonacji biżuterii i kreacji. Warto przemyśleć również wielkość i fason biżuterii. Panny młode o pociągłych twarzach dobrze zaprezentują się w biżuterii o okrągłych, owalnych lub kwadratowych fasonach. Z kolei okrągłe twarze wysmuklą długie, wiszące kolczyki i subtelne naszyjniki.

  • Torebka: na ślubie cywilnym może okazać się wręcz niezbędna do przechowania chusteczki, szminki lub innego, ważnego elementu.  Dodatkowo może w interesujący sposób uzupełnić suknię ślubną. Rekomendowane torebki na wesele, to ozdobne, twarde puzderka do noszenia w ręce. Mogą być wykonane z eleganckiej tkaniny, ozdobione kryształkami, perłami. Warto zwrócić uwagę na stylowe kopertówki lub małe kuferki, które swoim minimalistycznym designem idealnie dopasują się do białej sukienki na ślub cywilny.

Sukienki na ślub cywilny dają ogromne możliwości, byś mogła zaprezentować się dokładnie tak, jak sobie wymarzyłaś. Zamiast klasycznej, białej sukni ślubnej chcesz wybrać coś bardziej oryginalnego? Śmiało! 

Nie przegap innych ślubnych trendów! Zobacz też: 

Mnóstwo stylowych sukienek na ślub cywilny znajdziesz na Domodi.pl:

Wybieramy najlepszy zegarek do biegania. Ranking TOP zegarków sportowych dla biegaczy Wybieramy najlepszy zegarek do biegania. Ranking TOP zegarków sportowych dla biegaczy Banalnie prosty makijaż oka dla początkujących – sprawdź te instrukcje krok po kroku [PORADNIK] Banalnie prosty makijaż oka dla początkujących – sprawdź te instrukcje krok po kroku [PORADNIK]