Prasowanie koszuli - najważniejsze zasady i triki [PORADNIK]

Jak wyprasować koszulę, żeby wyglądała perfekcyjnie? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Oto proste zasady prasowania damskich i męskich koszul, które sprawią, że będziesz wyglądać nienagannie.

Prasowanie koszuli - najważniejsze zasady i triki [PORADNIK]

Jak wyprasować koszulę i jej nie przypalić? Podstawowe informacje

Idealnie wyprasowana koszula to bez wątpienia kwintesencja elegancji, bez względu na to, czy mówimy o modzie damskiej, czy męskiej, a nawet o tym, ile koszula kosztowała. Z kolei pogniecione rękawy i niedoprasowany kołnierzyk zepsują najstaranniej przemyślaną i drogą stylizację. Wiedzą o tym gwiazdy, którym nie raz zdarzyło się wystąpić w świetle fleszy w bluzce czy koszuli, które wyglądały, jakby właśnie wyjęto je z dna szuflady. Nie chcesz pójść w ich ślady? Poznaj wszystkie sztuczki związane z prasowaniem koszul.

Jak nie przypalić koszuli podczas prasowania? Najlepiej jest wcześniej odpowiednio zwilżyć jej materiał. Wystarczy skropić ją wodą i zwinąć na około 10 minut przed prasowaniem, a następnie rozwinąć, rozpiąć wszystkie guziki i ułożyć na desce do prasowania. Tu należy uważać przede wszystkim na nadmierne utrwalanie zagnieceń podczas zwijania oraz na to, żeby nie zmoczyć koszuli za bardzo - prasowanie zbyt wilgotnej tkaniny może skończyć się “wyświeceniem”. Zawsze możesz też wykorzystać cienką tkaninę, na przykład ściereczkę, przez którą wyprasujesz koszulę.

Prasowanie koszuli męskiej
Jak złożyć koszulę do walizki? Sprawdź, co zrobić, aby nie pogniotła się w podróży!

Alternatywą dla zwilżania materiału będzie użycie żelazka z generatorem pary, który ułatwi prasowanie koszul bez ryzyka ich przypalenia. Zanim przyłożysz powierzchnię urządzenia do ulubionej koszuli, upewnij się, że jest ona idealnie czysta i nie posiada żadnych osadów czy zabrudzeń (na przykład po wcześniej przypalonej tkaninie). Tak samo bacznie przyjrzyj się samej desce do prasowania, w razie czego rozkładając na niej czystą, wyprasowaną ściereczkę z bawełny. Powinna być ona odpowiednio wysoka i stabilna, zapewniająca maksymalną swobodę ruchów podczas prasowania. Nie prasuj też nigdy zanieczyszczonej koszuli, ponieważ pod wpływem temperatury brud może utrwalić się w tkaninie.

Jak prasować damskie i męskie koszule 100% bawełny, a jak lniane i jedwabne?

Jak prasować koszule

Technika prasowania męskich koszul i damskich bluzek koszulowych będzie w dużym stopniu zależała od tego, z jakiego materiału zostały uszyte. Najłatwiejszym zadaniem jest przywrócenie idealnego wyglądu koszulom bawełnianym, które wystarczy delikatnie potraktować parą z generatora pary w żelazku. Koszule lniane, w przypadku których zagniecenia szczególnie trudno usunąć, będą wymagały wyższej temperatury i częstszego zwilżania podczas prasowania. Szczególnie wiele uwagi należy poświęcić na prasowanie koszul jedwabnych, bardzo delikatnych i podatnych na uszkodzenie, przypalenie czy wyświecenie. Najlepiej prasować bluzki damskie i koszule męskie z jedwabiu na lewej stronie, przez szmatkę.

Koszula z długim rękawem - prasowanie krok po kroku

Prasowanie koszuli męskiej

Jak wyprasować koszulę z długim rękawem? Kluczowa będzie kolejność, dzięki której ubranie już po kilku minutach nabierze perfekcyjnego wyglądu.

- Warto zacząć cały proces od wyprasowania kołnierzyka: najpierw traktując żelazkiem jego wewnętrzną, a następnie zewnętrzną stronę, w kierunku: od rogów do środka. Kołnierzyka nie trzeba już zaprasowywać po złożeniu, ponieważ świetnie wygląda, kiedy roluje się w naturalny sposób.

- Następnie wyprasuj barki koszuli, naciągając ją delikatnie na spiczasty koniec deski do prasowania. Zacznij prasowanie od lewej strony, a następnie przejdź do prawej. 

- Kolejny krok to wyprasowanie rękawów koszuli. Należy to robić bardzo starannie, zaczynając od środka (czyli od wysokości łokcia)  i kierując się najpierw w stronę barków, a następnie mankietów. Jeśli te są na spinki, zaczynamy prasowanie od zewnętrznej strony, jeśli zapinają się na guziki - wyprasuj najpierw wewnętrzną stronę. Na koniec możesz też odwrócić koszulę w taki sposób, żeby kant rękawa znalazł się pośrodku i przejechać po nim żelazkiem. Uważaj na to, żeby nie spowodować zagnieceń na materiale, który znajduje się pod spodem. Dobrym pomysłem jest też inwestycja w specjalny rękawnik, czyli niewielką deskę do prasowania, na którą można naciągnąć same rękawy.

- Teraz możesz zająć się wyprasowaniem koszuli z przodu i z tyłu, zaczynając na górze, a kończąc na dole. Jeśli koszula posiada wstawki optycznie wyszczuplające sylwetkę, nie prasuj jej w kant. Przód prasuj po rozpięciu guzików i nie zapominaj o przestrzeni pomiędzy nimi (użyj do wyprasowania takich detali czubka żelazka).

Prasowanie męskiej koszuli do garnituru - jak to robić dobrze?

Jak dobrze wyprasować koszulę męską? Jeśli wychodzi Ci to opornie, od razu możemy Cię uspokoić: trening czyni mistrza. Przy odrobinie doświadczenia będziesz prasował koszule w kilka chwil, unikając tworzenia kolejnych zagnieceń i traktując cały proces jak przyjemny rytuał, któremu jest w stanie sprostać każdy facet. Pamiętaj nie tylko o dobrym przygotowaniu stanowiska pracy czy o prawidłowej kolejności (o tych zagadnieniach wspomnieliśmy wcześniej), ale też o wyborze odpowiedniej wody. Ze względu na możliwość tworzenia się kamienia w żelazku, staraj się unikać kranówki - sięgaj po wodę destylowaną lub zdemineralizowaną (lub używaj mieszanki wody z kranu i wody zdemineralizowanej w proporcjach 50 na 50%). 

Podczas prasowania eleganckiej koszuli męskiej zwróć uwagę na różnego rodzaju elementy, które mogą się zniszczyć podczas prasowania koszuli męskiej: zwłaszcza na usztywnienia kołnierzyka wykonane z tworzywa sztucznego (warto je wyjąć) oraz na guziki, które mogą się roztopić w kontakcie z powierzchnią żelazka. 

Sprawdź też, jak wybrać idealną koszulę męską

Prasowanie koszuli bez żelazka - urządzenia do prasowania i alternatywne metody

Steamer do prasowania koszuli

Nie masz pod ręką żelazka, a musisz doprowadzić swoją koszulę do ładnego wyglądu, na przykład po wyjęciu z walizki? Dobrym sposobem będzie użycie… pary spod prysznica. Wystarczy, że zawiesisz koszulę na wieszaku i zawiesisz ją w kabinie prysznicowej tak, żeby się nie zmoczyła, a następnie włączysz gorącą wodę na kilka minut. Pamiętaj też o tym, żeby w prawidłowy sposób przechowywać koszule i składać je w szafie czy walizce - dzięki temu prasowanie ich będzie zdecydowanie prostsze i bardziej efektywne.

Jeśli często chodzisz w eleganckich koszulach, weź pod uwagę inwestycję w sprytne urządzenia, które ułatwią Ci ich pielęgnację. Może to być tak zwany steamer, czyli parownica, ale też stacja parowa z generatorem pary, która zwalnia Cię z konieczności manewrowania żelazkiem czy specjalistyczny manekin do prasowania koszul. Tego typu urządzenie możesz znaleźć w internecie już za około 200-300 zł. Jak działa? To proste: wystarczy włożyć koszulę na manekin balonowy, zapiąć guziki i pozwolić ciepłemu powietrzu wyprostować wszelkie zagniecenia bez najmniejszego wysiłku z Twojej strony.

fot. Adobe Stock

Szeroki wybór najmodniejszych koszul, zawsze na Domodi:

Koszula w spodniach czy na wierzchu - jak ją nosić? Wskazówki stylizacyjne dla mężczyzn i kobiet Koszula w spodniach czy na wierzchu - jak ją nosić? Wskazówki stylizacyjne dla mężczyzn i kobiet Najpiękniejsze paznokcie ślubne. Jaki manicure na ślub wybrać? Zobacz TE propozycje! Najpiękniejsze paznokcie ślubne. Jaki manicure na ślub wybrać? Zobacz TE propozycje!