Met Gala 2019: kto zachwycił najbardziej?

Gala MET jest dla świata mody tym, czym są Oscary dla kinematografii. Organizowana przez Metropolitan Museum of Art i Vogue impreza w tym roku ściągnęła na czerwony dywan gwiazdy, które zaprezentowały się światu w kampowym, przekraczającym granicę dobrego smaku, wydaniu. Kto zachwycił najbardziej?

Met Gala 2019: kto zachwycił najbardziej?

Źródło: ONS.pl (Anna Wintour, Bella Hadid, Gigi Hadid, Cara Delevingne, Kacey Musgraves)

Gala MET - święto mody

Gala MET, a właściwie Costume Institute Gala, nazywana jest Oscarami mody. Zdecydowanie jedno z najważniejszych wydarzeń w branży organizowane jest przez nowojorskie muzeum Metropolitan Museum of Art od 1946 roku, zawsze w pierwszy poniedziałek maja. Prestiżowym balem od 1995 roku zawiaduje sama Anna Wintour, redaktor naczelna amerykańskiej edycji magazynu Vogue, która osobiście wybiera zaproszonych gości. Bilet na wydarzenie kosztuje od 30 do nawet 300 tysięcy za stolik, ale zasobność portfela to jeszcze nie wszystko, żeby móc pojawić się na MET. W tej edycji takiej możliwości nie miał na przykład prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, nielubiany przez Wintour. Centralnym punktem eventu jest charytatywna zbiórka pieniędzy na rzecz działalności Instytutu oraz wystawa, której temat znany jest gościom na kilka miesięcy przed galą. Właśnie do niego powinni się odnieść, tworząc kreacje na ten szczególny wieczór. Na 73. gali MET, która odbyła się wczoraj (w nocy z 6. na 7. maja) motywem przewodnim było hasło Camp: Notes on Fashion, pochodzące z eseju pisarki i aktywistki, Susan Sontag.

Źródło: Ons.pl (Dakota Johnson, Céline Dion, Liam Hemsworth i Miley Cyrus)

Estetyka kampu

Czym jest kamp? Stylistyką pełną ironii, ostentacji i przewrotności, w której to, co wydawałoby się kiczowate i pozbawione gustu, staje się piękne i pożądane. Ta konwencja estetyczna stała się szczególnie popularna w latach 60. XX wieku, na fali postmodernizmu w kulturze. Pełen celowej sztuczności i przesady kamp idealnie wpisał się w konwencję gali MET, pozwalając gwiazdom kina i muzyki oraz ikonom mody rozwinąć wyobraźnię podczas planowania swoich stylizacji. Do kreatywności zachęcał również tegoroczny sponsor imprezy, dom mody Gucci, który pod wodzą Alesandro Michele co sezon zachwyca teatralnością kolekcji.

Gala MET 2019 - kto zachwycił?

Na 73. gali MET w Nowym Jorku uwagę wszystkich zwróciła przede wszystkim jedna z prowadzących, Lady Gaga. Piosenkarka przygotowała aż cztery różne kreacje, a ostatecznie na czerwonym dywanie pokazała się… w samej bieliźnie. W każdej odsłonie prezentowała też performans z użyciem różnych akcesoriów, między innymi telefonu czy parasola.

Siostry Jenner w spektakularnych kreacjach wyglądały jak ucieleśnienie fantastycznego snu. Na uwagę zasługiwały przede wszystkim skrzydła z pomarańczowych piór Kendall oraz lawendowa peruka Kylie. Ich starsza siostra Kim postawiła na wet look: uczesane na mokro włosy i lśniące łezki dekorujące cielistą suknię nadawały jej wyjątkowo zmysłowego charakteru.

Katy Perry, której estetyka kampu i kostiumy inspirowane stylizacjami drag queens nie są obce, wybrała stylizację z żyrandolem.

Jared Leto zainspirował się pokazem domu mody Gucci na sezon jesień/zima 2018-2019 i czerwony kostium zdobiony sznurami kryształów zestawił z niecodziennym dodatkiem - rzeźbą do złudzenia przypominającą jego głowę.

Jedną z najbardziej spektakularnych kreacji tegorocznej edycji gali MET była też rozłożysta suknia Cardi B, która zajmowała większość czerwonego dywanu. Była ona, jak podkreślała sama artystka, feministyczną afirmacją jej kobiecości.

Większość gości 73. edycji gali MET zaszokowała niecodziennymi stylizacjami, które jednak wpisywały się doskonale w klimat wieczoru i panujące na imprezie hasło przewodnie. Gwiazdy udowodniły, że przekraczanie estetycznych granic, czerpanie pełnymi garściami z kiczu i inspirowanie się stylistyką nocnych klubów dla drag queen może być trafionym komentarzem do rzeczywistości, a przede wszystkim - świetną zabawą. A Ty byś się odważyła?

Trend 2019 – krótkie fryzury w stylu gwiazd! Instatrendy – te akcesoria pokochały it-girls!

Polecamy w tej kategorii