Lata 60. w modzie damskiej i męskiej – tło historyczne, styl i największe ikony dekady

Sukienki mini, pierwszy strój kąpielowy odsłaniający kobiecy biust i męskie ubrania w damskich szafach  moda lat 60. była przewrotna, rewolucyjna, prowokacyjna i momentami ekscentryczna. Jak wpłynęła na współczesne inspiracje? Sprawdź w kompendium wiedzy o stylu lat 60.

Lata 60. w modzie damskiej i męskiej – tło historyczne, styl i największe ikony dekady
Moda z lat 60. wraca. Zobacz, co jest hitem w tym stylu Źródło: Getty Images

Lata 60. w modzie damskiej i męskiej – historia epoki, najważniejsze wydarzenia

W latach 60. stolica mody przeniosła się z Paryża do Londynu, a paryskich couturiers w wyznaczaniu trendów zastąpili twórcy ubiorów gotowych do noszenia. Modowy spektakl rozgrywał się głównie na słynnej Carnaby Street w londyńskim Soho, gdzie swoje butiki otworzyli tacy projektanci, jak Mary Quant czy John Stephen. Miejsce to szybko stało się synonimem “swingującego Londynu”, w którym bywały nie tylko nastolatki z pokolenia powojennego wyżu demograficznego, ale też wschodzące gwiazdy show biznesu. To oni dyktowali trendy w modzie lat 60. 

Na odpowiedź Paryża nie trzeba było długo czekać. Sukces butików z modą ready-to-wear zainspirował między innymi legendarnego następcę Christiana Diora. Kariera Saint Laurenta rozkwitła w drugiej połowie dekady. Nie tylko przez rewolucyjne projekty pierwszych damskich garniturów, ale też przez sieć butików Rive Gauche, w których stali bywalcy Lewego Brzegu Sekwany mogli zaopatrzyć się w ubiory pret-a-porter w naprawdę przystępnych cenach. 

Dziewczyny ubrane w stylu lat 60.

Moda lat 60. z roku na rok stawała się coraz bardziej demokratyczna, ogólnodostępna i wolna, ale też ekscentryczna i seksualna. Nic dziwnego. Symbolicznym przejściem w nową dekadę zwiastującym ogromne społeczne przemiany był pierwszy lot człowieka w kosmos w 1961 roku. Po nim już nic nie było takie same. 

Największe ikony mody lat 60.

Po erze seksownych, kobiecych gwiazd Hollywood, które wyznaczały kanony stylu lat 50. przyszedł czas na młodych. Symbolem mody lat 60. po dzień dzisiejszy pozostaje kultowa postać supermodelki tamtych czasów, znanej pod pseudonimem Twiggy.

Makijaż w stylu Twiggy z lat 60.

Wizerunek szesnastoletniej, długonogiej, krótko obciętej blondynki z wielkimi, mocno wytuszowanymi oczami jest jednym z najlepiej zapamiętanych obrazów stylu lat 60. Widzimy na nim nie tylko charakterystyczne dla lat 60. ubiory z krótkimi sukienkami mini i pantofelkami mary jane na czele, ale też makijaż i fryzurę z lat 60. odzwierciedlające wartości coraz głośniej rezonujące w modzie: indywidualizm, wyrazistość i ekscentryzm. 

Wartościom tym hołdowała również najsłynniejsza projektantka mody lat 60.  Mary Quant, której przypisuje się “wynalezienie” sukienki mini. Propagatorka tzw. London Look z dumą nosiła własne projekty, lansując modę na takie ubrania z lat 60., jak podkolanówki, bawełniane sweterki czy krótkie sukienki w kształcie litery A. Wzorem do naśladowania dla kobiet na całym świecie stała się też jej krótka fryzura – w latach 60. noszona nie tylko przez nastolatki, ale też kobiety sukcesu. 

Krótko obcięte kobiece włosy stały się naturalną oznaką coraz większej emancypacji kobiet (we Francji kobietom przyznano prawa wyborcze, a ich kariery zawodowe rozwijały się w coraz szybszym tempie). Ikoną stylu lat 60. została więc aktorka Marlene Dietriech, która jako pierwsza bez skrupułów nosiła trzyczęściowe, damskie garnitury projektowane przez Saint Laurenta. 

Garderoba damska w latach 60. – jakie ubrania noszono?

Damski garnitur to jeden z wielu symboli przejścia z konserwatyzmu czasów powojennych do modernizmu nowej dekady. Ale jakie jeszcze ubrania z lat 60. są najbardziej znamienne dla tamtego okresu historii mody?

Ubrania lata 60. trapezowe sukienki, spódnice i botki

-mini-sukienki – w latach 60. robiły furorę od Europy po Amerykę. Szyte z wygodnych tkanin bawełnianych - dżerseju, flaneli czy delikatnych dzianin. Noszone z czółenkami na słupku i winylowymi botkami. 

-damskie spodnie – stały się jednym z najpowszechniejszych, damskich ubiorów lat 60., noszone z żakietami i płaszczami, 

-kooky, kinky gear – czyli wariackie, dziwaczne rzeczy - mianem tym określano elementy stylu lat 60. charakterystyczne dla dziewczyn ubierających się u Mary Quant. Krótkie sukienki, wygodne kroje, podkolanówki czy sportowe koszulki w roli sukienek były inspirowane wygodnymi strojami dzieci i tancerzy. Stały się uniformem nastolatek nazywanych “Dolly Birds”. 

-ubrania w geometryczne wzory – inspirowane op-artem i pop-artem - dominującymi w latach 60. stylami sztuki, 

-sukienki w kształcie litery A – o maksymalnie prostych formach przypominających trapez,

-botki damskie – w latach 60. najbardziej charakterystyczny i najczęściej noszony rodzaj obuwia. Krótkie, długie, na obcasie, płaskie, winylowe lub matowe - wszystkie pasowały do sukienek w kształcie litery A!

-ubrania safari – wylansowane pod koniec dekady przez Saint Laurenta, 

-wzorzyste tuniki, dziergane sweterki, ubrania zdobione paciorkami i frędzlami – elementy stylu hippie, którego rozkwit datuje się na końcówkę lat 60. 

-monokini – strój kąpielowy, odsłaniający biust. Pierwszy, legendarny został zaprojektowany przez pierwszego rewolucjonistę mody lat 60. - Rudiego Gernreicha. Co ciekawe, monokini w jego wykonaniu było uszyte z pochłaniającej wodę… wełny. Stało się jednak wzorem dla kolejnych producentów i wyzwoliło kobiecy ubiór na plaży. 

Sukienki damskie w latach sześćdziesiątych

Wyzwalające, rewolucyjne, a nawet obrazoburcze okazały się jednak nie tylko odsłaniające kobiecy biust kostiumy kąpielowe, ale też produkowane na masową skalę krótkie sukienki. W latach 60. najpopularniejsza stała się długość mini, która określała nie tylko kolekcje projektantów ready-to-wear, ale też modę haute couture. Do historii mody damskiej lat 60. przeszły takie modele sukienek, jak Mondrian, Souper czy uszyta z lustrzanych płytek kultowa kreacja Paco Rabanne. Wszystkie je łączyło jedno –były ultrakrótkie. 

Legendarne, designerskie sukienki z lat 60. odbiły swoje piętno na modelach noszonych przez zwykłe dziewczyny. Geometryczne, hipnotyzujące wzory z kreacji Saint Laurenta szybko stały się dominującym trendem w codziennym ubiorze tej dekady. Z kolei inspirowane lotem w kosmos dzieło Paco Rabanne’a wyznaczyło kierunek projektowania wieczorowych sukienek lat 60.  nowatorskich, wykorzystujących najbardziej zaskakujące tworzywa – w tym plastik czy metal! Kreacje te były nazywane “biżuterią dla ciała” i do dziś rzutują na wieczorową modę. Wystarczy spojrzeć na współczesne sukienki z cekinów. 

Moda męska w latach 60. – czym się charakteryzowała?

Styl lat 60. widocznie wpłynął też na współczesny ubiór męski. W przeciwieństwie do dość konserwatywnych lat 50., kolejna dekada okazała się nad wyraz ekscentryczna, szczególnie, gdy pod lupę weźmiemy słynny swingujący Londyn, w którym trendy wyznaczali tak zwani modsi. Rewolucja w modzie męskiej lat 60. nie nastąpiła od razu. Wręcz przeciwnie. Początek dekady należał do garniturów wzorowanych na włoskich od firmy Brioni. Dodawano jednak do nich coraz bardziej dopasowane do ciała koszule i wąskie krawaty z dzianiny, które stały się znakiem rozpoznawczym miłośników modern jazzu. Dopiero później dominujący w sztuce pop-art, który od kilku lat inspirował twórców damskiej odzieży, odcisnął swoje piętno na męskich elementach garderoby. Na Carnaby Street, a szczególnie w butiku legendarnego Johna Stephena, można było kupić wzorzyste marynarki, koszule we wzory, a nawet pierwsze spodnie biodrówki z nogawkami rozszerzającymi się ku dołowi. Męski strój lat 60. widocznie wkraczał w erę hippie, której wybuch pod koniec dekady okazał się nie do zatrzymania.

Fryzury, makijaże i dodatki

Kobieta w kapeluszu z lat 60. w stylu hełmu kosmonauty

Mówiąc o stylu lat 60., nie możemy zapomnieć również o dodatkach, fryzurach i makijażach charakterystycznych dla tamtej epoki. Trendy w pierwszej połowie dziesięciolecia dyktował Londyn, w którym narodził się wizerunek tzw. Baby-doll na wzór Twiggy. Makijaż lat 60. podkreślał więc oczy, a najważniejszym kosmetykiem stał się tusz do rzęs sklejający włoski tak, jak u lalki. Najpopularniejsze kosmetyki do makijażu w latach 60. produkowali… projektanci mody. Linia Mary Quant cieszyła się ogromną popularnością, a dostępne w niej kolorowe ołówki do oczu, połyskujące lakiery do paznokci czy szminki w najbardziej zwariowanych kolorach pozwalały bawić się make-upem.

Od Mary Quant rozpoczął się również trend na najmodniejszą fryzurę lat 60., czyli krótko obcięte włosy z grzywką. Wygoda noszenia takiego uczesania była nieoceniona, ale krótkie fryzury z lat 60. miały w sobie coś jeszcze - tę pasującą do stylu dekady nonszalancję, lekkość i odrobinę szaleństwa. 

Cechy te widoczne są także w dodatkach znamiennych dla strojów z lat 60. Wspomniane wcześniej damskie botki to najmodniejsze buty lat 60., które do dziś inspirują projektantów i sieciówki. Do botków obowiązkowo noszono rajstopy, które zastąpiły mniej wygodne pończochy królujące w poprzednich dekadach. A na głowy wkładano oryginalne nakrycia, z kapeluszem w kształcie hełmu kosmonauty na czele.

Hipisi i inne subkultury lat 60.

Gdy nową dekadę rozpoczyna tak przełomowe wydarzenie, jak lot w kosmos, społeczeństwo musi uwierzyć w coraz większą wolność i świat bez granic. Jednak prawdziwe wyzwolenie miało nastąpić dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych, kiedy dominującym nurtem w modzie stał się styl hipisów. Ich ideologia była prosta. Powrót do natury miał być wyrazem sprzeciwu wobec coraz popularniejszej, masowej produkcji odzieży. Co ze współczesnego punktu widzenia wydaje się być prorocze. Hipisi lansowali nie tylko wolność seksualną, charakterystyczny rodzaj muzyki i tryb życia, ale też modę, która na zawsze zapisała się na kartach historii i do dziś rezonuje w trendach. Zamiast sukienek z butików Mary Quant hipisi nosili łupy z dalekich podróży. Od lustrzanych płytek Paco Rabanne’a woleli naturalne sznurki, plecionki, dzianiny, ubrania zdobione paciorkami i inspirowane stylem Dalekiego Wschodu czy dzikiego lądu. Spodnie dzwony, przeskalowane tuniki czy ubrania dziergane na szydełku okazały się wyznaczyć dominującą tendencję mody kolejnej dekady. A głos hipisów stał się donośniejszy od głosu wspomnianych wcześniej modsów (miłośników modern jazzu) czy bogatych nastolatek Dolly Birds, noszących ultrakrótkie, kolorowe sukienki. 

Trzy dziewczyny ubrane w stylu hipisów

Moda lat 60. w Polsce, czyli czasy PRLu

A czy moda PRL nadążała za światowymi trendami? Archiwalna prasa z lat 60. jest najlepszym dowodem na to, że tak. Modę w PRL-u lansowała w dalszym ciągu Jadwiga Grabowska – założycielka Mody Polskiej, którą inspirowały zarówno sukienki w kształcie trapezu, jak i szmizjerki projektowane przez Saint Laurenta, do którego początkowo podchodziła z dużą rezerwą. To za jej sprawą Polki miały dostęp do kreacji, które noszono wówczas w Londynie czy Paryżu, a damska moda PRL stała się synonimem nowych czasów hołdujących wygodzie. To samo dotyczyło zresztą mody męskiej PRL, która dzięki napływowi odzieży z Zachodu coraz bardziej przypominała tę, która była wzorem dla całego świata.

Inspiracje latami 60. współcześnie

Ubrania z lat 60. są obecne w trendach do dziś, nie tylko na wybiegach, ale też w sieciówkach. Jeśli szukasz sukienki w stylu lat 60., wystarczy, że wybierzesz mini w kształcie trapezu i dodasz botki na niskim słupku. Również we współczesnych męskich ubiorach nie sposób przeoczyć inspiracji stylem lat 60. Wąskie krawaty w klimacie modsów czy odważne wzorzyste koszule i marynarki jak u hipisów do dziś pojawiają się w kolekcjach topowych marek modowych, ale na noszenie ich pozwalają sobie wyłącznie fani modowych eksperymentów. 

Pytania i odpowiedzi

Jakie były najważniejsze cechy mody damskiej w latach 60.?

Moda damska lat 60. była przewrotna, rewolucyjna i ekscentryczna. Charakteryzowała się elementami takimi jak mini-sukienki, pierwsze stroje kąpielowe odsłaniające biust, czy damskie garnitury. Była to dekada demokratyzacji mody, z inspiracjami z kosmosu i wpływami artystycznymi takimi jak op-art i pop-art. Ikony stylu, jak Twiggy i Mary Quant, miały ogromny wpływ na modę, promując indywidualizm, wyrazistość i ekscentryzm.

Jak zmieniła się moda męska w latach 60. i jakie były jej główne trendy?

Moda męska lat 60. przeszła od konserwatyzmu lat 50. do bardziej ekscentrycznego stylu. Początek dekady charakteryzował się wpływami włoskiej firmy Brioni, z dopasowanymi koszulami i wąskimi krawatami. Później, pod wpływem pop-artu, pojawiły się wzorzyste marynarki, koszule i spodnie biodrówki. W końcu styl męski lat 60. przeszedł do ery hippie, z wpływami muzyki i wolności seksualnej, co wpłynęło na pojawienie się spodni dzwonów i przeskalowanych tunik.

Jak wpływ mody lat 60. widać w współczesnych trendach?

Współczesna moda nadal czerpie inspiracje z lat 60. Zarówno w damskiej, jak i męskiej modzie, widać wpływy tej dekady. Mini-sukienki w kształcie trapezu, botki na niskim słupku, wąskie krawaty i wzorzyste koszule są popularne w dzisiejszych kolekcjach. Moda lat 60. wpłynęła również na idee wygody i dostępności, co jest widoczne w masowej produkcji odzieży i jej demokratyzacji.

Zobacz też: 

Najmodniejszą odzież w stylu lat 60. znajdziesz na Domodi.pl

Modne torby shopper materiałowe – jakie modele są teraz na topie? Sprawdź! Modne torby shopper materiałowe – jakie modele są teraz na topie? Sprawdź! Sukienki maskujące brzuch naprawdę istnieją. Sprawdź, jaki fason ukryje wystający brzuszek i biodra Sukienki maskujące brzuch naprawdę istnieją. Sprawdź, jaki fason ukryje wystający brzuszek i biodra