Lata 50 - moda damska i męska. Poznaj styl i historię tej dekady oraz współczesne inspiracje

Fascynacja światem Hollywood, pierwsze niebieskie jeansy i coraz bardziej podkreślona, kobieca seksualność - modę lat 50. najlepiej opiszą słowa “przewrotna” i “rewolucyjna”. Jakie trendy królowały w tej dekadzie? Jakie elementy stylu lat 50. zostały z nami do dziś? Odpowiadamy!

Lata 50. - moda damska i męska. Poznaj styl i historię tej dekady oraz współczesne inspiracje

Lata 50. w modzie - jak historia wpłynęła na ubiór w tej dekadzie?

Po wojennych czasach niedoborów świat mody zaczyna tętnić życiem, a projektanci zachłyśnięci wolnością tworzą kolekcje z rozmachem, fantazją i wykorzystaniem wszystkich dóbr konsumpcyjnych, które nagle stają się dostępne

Kobieta w sukience z lat 50.

Szlaki modzie lat 50-tych przetarł Christian Dior, którego “New Look” zaprezentowany w 1947 roku został mocno skrytykowany za użycie ogromnej ilości tkanin. Zdrowy rozsądek przegrał jednak z potrzebą wyrażania siebie poprzez ubiór, a fascynacja gwiazdami Hollywood dodatkowo przypieczętowała sprawę.

Lata 50. to niewątpliwie epoka, w której film stał się najważniejszym nośnikiem trendów. Mowa tu nie tylko o kobiecych sukienkach inspirowanych tymi z “Ojca panny młodej” czy “Pół żartem, pół serio”, ale też o męskich ubiorach wzorowanych na “Dzikim” czy “Buntowniku bez powodu”. Gwiazdy lat 50. w hollywoodzkich filmach emanują seksapilem, co bardzo szybko znajduje swoje odzwierciedlenie w modzie. Wszechobecny styl pin up girl, sukienki z lat 50. odsłaniające coraz więcej kobiecego ciała, a do tego pierwsze skórzane kurtki i rewolucyjne na tamte czasy niebieskie dżinsy to przejawy rodzącej się właśnie obyczajowej rewolucji. Moda już nigdy nie będzie taka sama - grzeczna, ułożona, zgodna z savoir vivrem. A lata 50. to dopiero początek zmian.

Projektanci w latach 50.

Kto za nie odpowiada? Designerzy, którzy z coraz większą odwagą eksponowali kobiecą sylwetkę. Helen Rose - czołowa projektantka Stanów Zjednoczonych odpowiada między innymi za stroje do filmu “Kotka na gorącym blaszanym dachu” i pierwsze suknie sweetheart. Hubert de Givenchy - francuski projektant, który swój sukces w dużej mierze zawdzięcza przyjaźni z aktorką i ikoną stylu lat 50. - Audrey Hepburn. Christian Dior, który po głośnym debiucie nie zwalnia tempa. A dzięki finansowej pomocy Stanów Zjednoczonych do głosu dochodzą również projektanci z Włoch. Znaczenia nabierają takie nazwiska, jak Emilio Pucci, Guccio Gucci czy Salvatorre Ferragamo. A w 1951 roku po raz pierwszy odbywa się zbiorczy, włoski pokaz mody. 

Ciekawostka: Salvatorra Ferragamo do dziś uważa się za pomysłodawcę butów na szpilce. Włoski projektant na stałe osiadł w Kalifornii, gdzie szybko został nazwany “pierwszym szewcem gwiazd Hollywood”. Według historyków mody to właśnie on zaprojektował pierwsze szpilki z metalowym stelażem w obcasie. Buty miały podkreślać seksowny kobiecy ubiór ikon lat 50.

Ikony stylu w latach 50. 

Jeśli mowa o ikonach stylu, to w latach pięćdziesiątych “narodziło się” zdecydowanie najwięcej gwiazd, których charakterystyczny wizerunek dyktuje trendy po dzień dzisiejszy. Niezapomniane są przede wszystkim kreacje Elizabeth Taylor, która jako pierwsza na srebrnym ekranie nosiła suknię sweetheart

Audrey hepburn w spodniach, balerinach i sweterku

Dzięki kolorowej prasie kobiety z zapartym tchem śledziły też losy i styl Grace Kelly - aktorki znanej między innymi z “Okna na podwórze”, która poślubiła księcia Monako. Jej wpływ na modę lat 50. był tak duży, że marka Hermes nazwała na jej cześć jedną ze swych torebek. Legendy głoszą, że choć model “Kelly” był w sprzedaży już w latach 30., dopiero po tym, jak sfotografowano z nim księżną Grace, stał się obiektem pożądania kobiet na całym świecie!

Wśród gwiazd lat 50. nie możemy pominąć również Audrey Hepburn, która wylansowała modę na prostotę, minimalizm i dziewczęce stylizacje ze spodniami. Styl aktorki znanej z takich produkcji, jak “Rzymskie wakacje”, “Sabrina” czy “Zabawna buzia” do dziś nas inspiruje. A jej kultowe stylizacje z lat 50. złożone ze spodni capri, baletek i prostych sweterków idealnie wpisują się we współczesne trendy!

Lata 50. w świecie mody i filmu bezapelacyjnie należały jednak do Marilyn Monroe. Ikona stylu pin up, jedna z najseksowniejszych kobiet wszechczasów, a zarazem wzięta aktorka kojarzona jest nie tylko z legendarną, rozkloszowaną sukienką, która powiewała nad klatką wentylacyjną, ale też z trendem zwanym Sweater Girl. Okazuje się, że w latach pięćdziesiątych seksapilem można emanować nawet w zabudowanym, jednolitym sweterku, a wszystko za sprawą… bullet bra!

Moda damska i męska w latach 50. - podstawowe elementy

Kobiecość i seksapil mogłyby stać się hasłami przewodnimi mody lat 50., ale ich ówczesne oblicze ma w sobie mnóstwo klasy i wdzięku. Bez względu na to, czy mówimy o stylu pin up girl, gwiazd Hollywood czy amerykańskich żon i gospodyń, moda damska lat 50. miała podkreślać kobiecość.

Dziewczyna w bikini z lat 50.

Jakie są jej kluczowe elementy?

-sukienki sweetheart line - z dekoltem w kształcie serca, gorsetem i rozkloszowaną, tiulową spódnicą, 

-bullet bra - “pociskowy stanik”, odpowiadał za efekt maksymalnie uniesionego, wystającego, spiczastego biustu charakterystycznego dla lat 50. w modzie damskiej, 

-sukienki-szmizjerki - połączenie koszulowej bluzki z prostą spódnicą midi, 

-sweterki z półgolfem - wylansowane przez Marilyn Monroe na słynnej fotografii do magazynu “Life”, 

-kardigany wyszywane paciorkami - must have każdej amerykańskiej żony i gospodyni domowej. Noszone do spódnic, sukienek i spodni,

-ubrania pin-up - rozkloszowane sukienki inspirowane New Lookiem Diora i linią sweetheart w połączeniu z chustką wiązaną na czubku głowy i mocnym makijażem, 

-bikini - strój plażowy noszony głównie przez pin-up girls, wylansowany przez ikonę stylu lat 50. - młodą Brigitte Bardot w filmie “I bóg stworzył kobietę”, 

-sztuczna biżuteria - tworzona na fali popularności metali nieszlachetnych, które po wojnie ponownie stały się dostępne, 

-rękawiczki i torebki - niezbędne akcesoria każdej kobiety w latach pięćdziesiątych, 

-buty z lat 50. - czółenka na obcasie typu mary jane i pierwsze buty na szpilce. 

Moda męska lat 50. - kluczowe elementy

Swoich idoli i charakterystyczny styl w latach 50. mieli również panowie, dla których ta dekada stała się prawdziwym przełomem. Ogromny wpływ na modę męską lat 50. miały produkowane na masową skalę westerny, których bohaterowie bez skrępowania nosili niebieskie jeansy czy krótkie kurtki pilotki.

James dean w niebieskich jeansach

Swobodny ubiór męski w latach 50. był niejako synonimem buntu i rewolucji, a jednocześnie słynna włoska marka Brioni wciąż namawiała do noszenia klasycznego męskiego garnituru. Zatem: jakie elementy ubioru są znamienne dla mody męskiej lat 50.?

-garnitur kontynentalny - z marynarką bez poduszek na ramionach, podkreślającą naturalną, męską sylwetkę, 

-spodnie ze zwężanymi nogawkami - szyte z delikatnych tkanin, 

-niebieskie jeansy - dzięki takim gwiazdom srebrnego ekranu, jak Marlon Brando czy James Dean z ubioru roboczego stały się podstawowym ubiorem codziennym, 

-krótkie kurtki lotnicze - inspirowane tymi noszonymi przez pilotów w czasie wojny, 

-kurtki skórzane - wylansowane przez Marlona Brando, który nie rozstawał się ze swoją motocyklową kurtką Schott Perfecto,

-engineers boots - ciężkie, motocyklowe botki zakładane do nonszalancko podwiniętych jeansów. 

Sukienki i inne elementy kobiecej garderoby w latach pięćdziesiątych

Marilyn monroe w sukience sweetheart w filmie "słomiany wdowiec"

Jak każda modowa epoka, lata 50. kojarzą się z konkretnym krojem sukienki. W przypadku tej dekady możemy mówić o dwóch - jednym wieczorowym i jednym codziennym. Po premierze “Ojca panny młodej” z Elizabeth Taylor na punkcie sukni sweetheart oszalały nie tylko nastolatki debiutujące na szkolnych balach, ale też sama Grace Kelly, której suknia ślubna była wzorowana właśnie na tym fasonie sukienki z lat 50.! Dopasowany gorset zakończony charakterystycznym “serduszkowym” dekoltem eksponował ramiona, biust i talię, a rozłożysta spódnica z kilku warstw tiulu to pokłosie popularności kreacji z kolekcji “New Look” Diora. Co ciekawe to na tym wytwornym, eleganckim kroju wzorowane były również sukienki pin up, czyli dziewczyn z plakatów.

Jednocześnie w modzie codziennej królowała szmizjerka - sukienka będąca połączeniem koszulowej bluzki z prostą spódnicą do połowy łydki. Zapinana na guziki, z kołnierzykiem i paskiem w talii stała się znakiem rozpoznawczym amerykańskich kobiet, które po wojnie ponownie zostawały w domach jako strażniczki domowego ogniska. Najsłynniejsze, codzienne sukienki lat 50. projektowane były dla marki Henry’ego Rosenfelda słynącej z dopracowanych do perfekcji detali. 

Co do sukienki? Lata 50. to czas kardiganów - krótkich sweterków rozpinanych na guziki, które z reguły obszywano paciorkami i koralikami przy dekolcie dla uzyskania biżuteryjnego, bogatego efektu. Ten element damskiej garderoby dał początek współczesnym, rozpinanym swetrom-kardiganom.

Fryzury i makijaż lat 50. XX wieku

W modzie lat 50. nie mogło zabraknąć również trendów dotyczących włosów i make-upu. Jeśli chodzi o fryzury, lata 50. należały do uczesania na pazia. Ideałem kobiecości były gładko zaczesane włosy podwinięte z tyłu. A efekt ten uzyskiwano przez umycie i ułożenie pasem raz w tygodniu. Włosy były na noc nakręcane na wałki i szczotkowane rano. 

O wiele bardziej pracochłonne były znamienne dla lat 50. fryzury pin up girl z zawiniętą do góry grzywką i przewiązaną na lokach chustką-bandaną. To uczesanie do dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych w historii fryzjerstwa. 

A co z makijażem? W latach 50. ideałem piękna była kobieta o bladej, porcelanowej skórze z mocno podkreślonymi oczami, brwiami i ustami. Właśnie taki make-up lansowały gwiazdy Hollywood i pin up girls, które dodawały do niego kreskę na powiece w stylu Brigitte Bardot.  

Makijaż i fryzura z lat 50.

Lata 50. w modzie polskiej

Nie jest tajemnicą, że trendy w modzie lat 50. dyktowały przede wszystkim Stany Zjednoczone. Cała Europa fascynowała się Ameryką, która szybko stała się synonimem wolności, buntu i luksusu. Ale czy modzie tej ulegli również Polacy? Nie do końca. Polska odcięta od wpływów zachodnich przez rząd musiała wypracować własny sposób na modę. Na szczęście znalazł się ktoś, kto pokazał rodakom drogę. A tym kimś była Jadwiga Grabowska - założycielka Mody Polskiej. To ona w 1946 roku rozpoczęła misję “odbudowy polskiej kobiety” i tworzyła dla Polek ubrania inspirowane trendami z paryskich żurnali. Mimo że lata 50. w polskiej modzie upłynęły pod znakiem funkcjonalności, a kobiety pracujące nosiły obowiązkowo fartuszki lub kombinezony ze spodniami, w trendach coraz częściej pojawiały się chociażby szyte w punktach Cepelii płaszcze wzorowane na tych od Diora!

Stylizacja lata 50. - jak zinterpretować tę modę obecnie?

Aby stworzyć stylizację z lat 50., nie musisz wcale szukać sukienki retro. Moda tej dekady jest wciąż żywa i aktualna! Suknie sweetheart do dziś królują w trendach ślubnych, ale fantastycznie sprawdzą się również na studniówkach. W końcu w latach pięćdziesiątych z chęcią zakładały je amerykańskie debiutantki! 

Swoje piętno na współczesnych trendach odcisnęła również moda męska lat 50. Niebieskie jeansy, które wówczas wywoływały niemały skandal, dziś są jednym z najpopularniejszych elementów naszego codziennego ubioru, podobnie zresztą, jak skórzane kurtki czy ciężkie motocyklowe botki

Czerpać możemy także ze stylu pin up, szczególnie przy przebieranych imprezach, ale też z archiwalnych zdjęć Marilyn Monroe czy Audrey Hepburn. Ich stylizacje z lat 50. perfekcyjnie sprawdziłyby się również dziś, nawet odtworzone 1:1!

Najmodniejsze płaszcze na sezon wiosna-lato 2020. Poznaj nasze TOP 5! Najmodniejsze płaszcze na sezon wiosna-lato 2020. Poznaj nasze TOP 5! Jak dbać o włosy zimą? Jak dbać o włosy zimą?