Jakie spodenki na rower kupić? Wybieramy szorty na rower MTB, szosowy, trekkingowy i miejski!

Lekkie szorty na rower miejski, czy wyspecjalizowane spodenki na rower szosowy? Ubranie na rower ma spore znaczenie dla komfortu jazdy. Jeśli ma być jak najwyższy, warto dowiedzieć się, jakie spodenki na rower sprawdzą się u rowerzystek, które jeżdżą zarówno rekreacyjnie, jak i wyczynowo. Poznaj najważniejsze informacje i dokonaj idealnego wyboru.

Jakie spodenki na rower kupić? Wybieramy szorty na rower MTB, szosowy, trekkingowy i miejski!

Jakie powinny być spodenki na rower? Najważniejsze cechy szortów rowerowych

Odpowiednio dobrane sportowe spodenki na rower spełniają wiele funkcji i w realny sposób wpływają na odczucia podczas jazdy. Na rynku dostępne są lekkie, bawełniane spodenki przeznaczone do okazjonalnej i rekreacyjnej jazdy, a także wyspecjalizowane modele wykonane z lycry oraz oddychających materiałów, w których zastosowano zaawansowane technologie. Dzięki nim spodenki rowerowe spełniają wiele funkcji, m.in.:

• zmniejszają ból tkanek miękkich i ryzyko obicia podczas jazdy na twardym siodełku,
• zapobiegają otarciom,
• zapewniają oddychalność,
• absorbują wilgoć na zewnątrz, 
• są szybkoschnące i oddychające,
• niektóre modele posiadają ochronę UV.

Jeśli szorty wykonane są z paneli, cechuje je kompresyjność, która sprawia, że konstrukcja wspiera mięśnie w szybszej regeneracji i pozbywaniu się szkodliwych metabolitów. Cechy te będą szczególnie pożądane przez rowerzystki trenujące wyczynowo i profesjonalnie.

Jednak informacje o tym, jakie spodenki na rower są najlepsze, przydadzą się również osobom, które korzystają z roweru okazjonalnie. W większości przypadków wystarczą im lekkie, bawełniane spodenki, ale może się okazać, że zechcą wypróbować nowy rodzaj szortów lub zdecydują się na intensywniejsze treningi.

Szorty rowerowe długie czy krótkie? Luźne czy obcisłe? Jakie spodenki na rower się sprawdzą?

Kobieta w legginsach jeżdżąca na rowerze

Damskie spodenki na rower mają różne długości. Latem sprawdzą się krótkie szorty do połowy uda, które odsłonią jak najwięcej, ale nadal będą chronić newralgiczne części ciała narażone na przepocenie, odrętwienie lub urazy. Warto zwracać uwagę na silikonowe wstawki na nogawkach, które będą zapobiegać rolowaniu się materiału. Z kolei spodenki na rower 3/4 to opcja na chłodniejsze dni. Modele zakrywające kolana mogą przydać się osobom, które zakładają dodatkowe ochraniacze i wtedy materiał spodenek zapobiega otarciom. Zimą spodenki na rower warto zastąpić legginsami z ociepleniem.

Dopasowane czy luźne –  jakie spodenki na rower będą lepsze? Szorty na rower z dużą domieszką lycry, elastyczne i dopasowujące się do sylwetki okażą się wygodniejsze w przypadku osób trenujących wyczynowo, dla których liczą się osiągi. Dopasowane spodenki na rower zmniejszają opory aerodynamiczne. Luźne spodenki przydadzą się w przypadku jazdy górskiej, na trudnym terenie, gdzie nie liczy się szybkość, a zwrotność, możliwość wykonywania trudnych manewrów. Trzeba pamiętać, że wybór między luźnymi a dopasowanymi spodenkami to również kwestia indywidualna i lepiej zdać się na osobiste potrzeby, niż odgórne zasady. Może być tak, że luźne spodenki wybiorą po prostu kobiety, które nie lubią obcisłych ubrań.

Spodenki rowerowe z szelkami czy bez? Dowiedz się, który z fasonów szortów na rower sprawdzi się u Ciebie

Jakie spodenki na rower wybrać: z szelkami, czy bez? Szorty z szelkami na rower to opcja dla zawodowców, osób jeżdżących wyczynowo i mających wysokie oczekiwania wobec odzieży kolarskiej. Dzięki szelkom spodenki rowerowe lepiej leżą na ciele, nie przemieszczają się ani nie zsuwają. Powinny być wykonane z lekkiego, oddychającego materiału. Zachowują się jak druga skóra. Nie wrzynają się w brzuch, nie trzeba ich poprawiać w trakcie jazdy, ani tym bardziej robić postojów na poprawienie ubrania. Są odpowiedzią na pytanie, jakie spodenki rowerowe na długie dystanse są najlepsze. Ważne jest dopasowanie długości szelek do sylwetki – nie powinny być za luźne ani opinające. Należy zwracać uwagę na wycięcia z przodu, inaczej nieodpowiednio dobrane szelki mogą uciskać biust.

W przypadku bardzo dużych piersi lepszym wyborem będą kolarki bez szelek. Sprawdzą się również u osób, które preferują krótkie dystanse lub jeżdżą po mieście i nie mają tak wysokich potrzeb. Istotne jest jednak, by spodenki miały regulację w pasie. Szorty bez szelek docenią również osoby, które prowadzą rower w trudnych warunkach i ważniejsze jest dla nich luźne ubranie, niż w pełni dopasowane. Ponadto, spodenki bez szelek są wygodniejsze w zakładaniu i zdejmowaniu, choćby w toalecie.

Spodenki na rower damskie z wkładką – podpowiadamy, jakie wybrać

Ważnym elementem, jaki spodenki na rower powinny mieć w swojej konstrukcji, jest wkładka. Jej zadaniem jest ochrona kości miednicy i tkanek miękkich. To ona odpowiada za komfort i niweluje ból, który pojawia się często po wielu godzinach jazdy na twardym, wąskim siodełku. Wyprofilowany kształt wkładki pomaga zachować prawidłowy przepływ krwi, co zapobiega odczuciu drętwienia. Mają właściwości antybakteryjne, więc dbają o higienę podczas jazdy, szczególnie wymagającej wysiłku.

Jakie spodenki z wkładką na rower należy wybierać? W takich spodenkach wkładka powinna mieć kształt zgodny z anatomią ciała. Jej grubość powinna mieścić się między 8 mm a 14 mm. Dobierana jest indywidualnie, m.in. na podstawie rozstawu guzów kulszowych. Wkładka powinna być miękka, by jazda na płaskim siodełku nie była odczuwalna, a także elastyczna, ponieważ wtedy dopasowuje się do ciała i pracuje razem z nim oraz amortyzuje wstrząsy. Ważne: dobrej jakości wkładka wykonana jest z żelu lub pianki. Wkładka z watowym wypełnieniem szybko straci swoje właściwości.

Jakie spodenki na rower wybrać? Dopasuj szorty do typu roweru i stylu jazdy:

Kobieta jeżdżąca na rowerze

Styl jazdy rowerowej w dużej mierze wpływa na to, jakie spodenki na rower należy kupić. Należy wziąć pod uwagę typ roweru, rodzaj nawierzchni i wykonywanego wysiłku oraz jego intensywność..

Spodenki na rower miejski – jakie szorty rowerowe będą najlepsze?

Jazda rowerem miejskim jest najmniej wymagająca. Zwykle ogranicza się do przejażdżek po mieście lub krótkich wypadów poza miasto. W takich sytuacjach wystarczą zwykłe >>spodenki dresowe z bawełny<<, dopasowane kolarki lub krótkie szorty do ćwiczeń.

Spodenki na rower szosowy – szorty najlepsze w przypadku kolarzówek

Jakie spodenki na rower szosowy będą najlepsze? Dopasowane. Na szosie liczy się szybkość, a trzepoczące w pędzie nogawki będą przeszkadzać. Rowerzystki docenią również model z szelkami, który zapewni im stabilność nad długich trasach.

Spodenki na rower trekkingowy – jakie szorty rowerowe na rower turystyczny

A jakie spodenki sprawdzą się na rower trekkingowy? Podczas intensywnej turystycznej jazdy najważniejszą cechą jest przewiewność. Polecane są szorty z wentylacją i dodatkową siateczką od spodu. Alternatywą są spodenki z podwójnymi nogawkami – dopasowanymi i luźnymi, ponieważ wąskie pracują wraz ze skórą, chronią przed otarciami, a jednocześnie luźne nogawki zapewniają przewiewność i upragniony luz.

Spodenki na rower MTB – najlepsze szorty do jazdy na rowerze górskim

Typowo górskie przejażdżki rowerowe są bardzo wymagające dla organizmu. Jakie spodenki na rower MTB będą odpowiednie? Raczej luźniejsze, dające przewiewność, oddające całą wilgoć na zewnątrz, jednocześnie wykonane z grubych i trwałych materiałów, które chronią podczas upadku.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jakie spodenki na rower wybrać, gdy będziesz planować wycieczki jednośladem. Korzystając z naszego poradnika, przy okazji zajrzyj do ofert Domodi.pl i zaopatrz się w najlepsze spodenki na rower od 4F, Nike, adidas i wielu innych znanych marek.

Wybierz idealne spodenki na rower razem z Domodi.pl i rozpocznij rowerowy sezon!

Makijaż na Wielkanoc – TOP 5 stylowych makijaży wielkanocnych, które wykonasz bez trudu Makijaż na Wielkanoc – TOP 5 stylowych makijaży wielkanocnych, które wykonasz bez trudu Jakie męskie buty do marynarki wybrać w zależności od okazji, pory roku i stylu? Sprawdź! Jakie męskie buty do marynarki wybrać w zależności od okazji, pory roku i stylu? Sprawdź!