Jaki kolor pasuje do szarego? Podpowiadamy, jak nosić szary kolor!

Szarość w stylizacji wydaje Ci się nudna, smutna i mało ciekawa? Nic bardziej mylnego! Ponadczasowy szary kolor niczym magnes przyciąga stylowe miłośniczki mody. Jest idealnym tłem dla innych barw i doskonale sprawdza się w total-lookach. Nie wiesz, jak go nosić? Sprawdź nasze propozycje i dowiedz się, jak łączyć szarość z innymi barwami, by było modnie i oryginalnie!

Jaki kolor pasuje do szarego? Podpowiadamy, jak nosić szary kolor!

Szary - kolor, który nigdy nie wychodzi z mody

Jeszcze do niedawna szary kojarzył się z nudnymi, biurowymi garsonkami i rozciągniętymi swetrami z gryzącej wełny. Dziś święci triumf w trendach i jest jednym z najchętniej wybieranych kolorów zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Na czym polega sekret tej wyjątkowej barwy? Szary to kolor niebywale uniwersalny! Prezentuje się równie atrakcyjnie w monochromatycznym total looku, jak i w zestawieniu z innymi kolorami. Bywa uznawany za jeden z najbezpieczniejszych kolorów, przez co niektórzy mogą uważać, że jest nudny i zachowawczy. Przeciwnicy koloru szarego zapominają jednak o tym, że szarość szarości nierówna, a odcieni tego koloru jest całkiem sporo! 

Szary - ciepły czy zimny?

Dziewczyna ubrana na szaro

Podstawową klasyfikacją odcieni szarości może być podział na szarości ciepłe i zimne.

Ciepłe odcienie szarości

To najczęściej szarość z niewielką domieszką żółtego lub brązu, czyli intrygujące połączenie przywodzące na myśl barwy ziemi. Ciepła szarość w stylizacji jest zdecydowanie bardziej wymagająca od chłodnej. Kiepskim pomysłem będzie noszenie jej blisko twarzy, bo ciemne ciepłe szarości mogą postarzać i nadawać cerze zmęczony wygląd. Lepiej unikaj więc bluzek, chust czy czapek w tym odcieniu. Stawiaj raczej na spodnie czy spódnice. Z czym łączyć ciepłe odcienie szarości? Najkorzystniej wyglądają one z dodatkiem bieli, która nadaje im bardziej optymistycznego charakteru. Świetnym uzupełnieniem ciepłej szarości będzie też czerwień czy pomarańcz - kolory żywe i utrzymane w tej samej ciepłej tonacji. 

Chłodne odcienie koloru szarego

To szarość delikatnie zabarwiona błękitnymi lub fioletowymi tonami. Ten rodzaj szarości jest bardziej twarzowy i pasuje różnym typom urody, lepiej jednak nie mieszać go z ciepłymi szarościami, gdyż uzyskamy wrażenie nieatrakcyjnej przypadkowości. Chłodna szarość bywa ciekawym wyborem na wieczór, szczególnie gdy towarzyszą jej przezroczystości i zwiewne materiały.

Szarość ma bardzo wiele odcieni. Zdefiniowanie ich często nie jest prostą sprawą - wystarczy spojrzeć na nazewnictwo szarości wśród producentów farb do malowania pomieszczeń. Wiele zależy od osobistego spojrzenia, kąta padania światła, a nawet sąsiedztwa innych kolorów. Mimo to spróbujmy jednak choć trochę uporządkować naszą wiedzę o odcieniach szarości.

Odcienie szarości - poznaj je wszystkie

Bluzki na ramiączkach w odcieniach szarego

Jedną z najbardziej znanych odmian koloru szarego jest grafitowy. Słusznie kojarzy się on z barwą grafitu - kamienia, który jest odmianą węgla. Grafit to ciemna szarość, która może być świetną alternatywę dla czerni i podobnie, jak ona nigdy nie wychodzi z mody.

Modnym określeniem szarości bywa ostatnio także antracytowy, czyli (jak nietrudno się domyślić) kolor kolejnej odmiany węgla – antracytu. Od grafitu różni się tym, że jest nieco bardziej ciepły, a według niektórych opinii również trochę mniej nasycony.

Platynowy odzwierciedla kolor drogocennego metalu szlachetnego, jakim jest platyna. Srebrzysto-biały kolor kojarzy się z luksusem i jest jednym z ponadczasowych odcieni w koloryzacji włosów.

Siwy kojarzy się oczywiście z odcieniem włosów osób starszych lub umaszczeniem konia. Współcześnie określenie "kolor siwy" bywa używane po prostu jako synonim jasnej szarości.

Popielaty to cieplejsza odmiana jasnej szarości. Może przywodzić na myśl kolorystyczną mieszankę piasku i kurzu.

Stalowy to kojarzący się z połyskliwym ostrzem noża odcień szarości w chłodnym wydaniu. Niektórzy mylą go z inną zimną odmianą koloru szarego, jakim jest marengo.

Marengo bywa nazywany jaśniejszym odcieniem grafitu. Ten nietuzinkowy odcień cechuje się dość chłodnym zabarwieniem z fiołkową nutą.

Gołębi kolor jest jasną szarością z niewielką domieszką tonów niebieskich lub liliowych. Nazwa tego odcienia nie jest przypadkowa. Właśnie taki kolor mają piórka gołębia w górnej części skrzydeł. 

Specyficznym odcieniem szarości jest również srebrny, czyli szarość z połyskiem. Jeśli nie przepadasz za złotem, to srebro będzie dla niego idealną alternatywą. Wybierasz srebrne ubrania? Kieruj się zasadą: mniej znaczy więcej! Dzięki temu zyskasz elegancki, nieprzerysowany efekt. 

Z jakimi kolorami łączyć szary?

Jeśli marzy Ci się modna stylizacja w szarości, ale nie wiesz, jaki kolor pasuje do szarego, uważnie obserwuj uliczną modę i śledź zdjęcia stylowych celebrytek. Podpatruj też samą naturę, która jest nieocenioną skarbnicą wyszukanych zestawień kolorystycznych. Możesz też zainspirować się poniższymi przykładami komponowania szarości z innymi barwami.

Szary i pastele

Jeżeli w mniej formalnych sytuacjach lubisz dziewczęcy styl ubierania się, spróbuj zestawić szarość z delikatnymi, słodkimi odcieniami różu lub innymi rozbielonymi kolorami, takimi jak pastelowo-niebieski, brzoskwiniowy lub romantyczny lawendowy. Jasnoróżowa sukienka z szarymi dodatkami może stworzyć wyjątkowo interesującą stylizację, podobnie jak szary, jedwabny kombinezon skomponowany z cytrynowymi szpilkami i bladożółtym kapeluszem. Taki pastelowo-szary duet skutecznie rozświetli cerę i odmłodzi Cię o dobrych kilka lat. 

Szary i biel

Zestawienie szarości z bielą przypadnie do gustu miłośniczkom bardziej stonowanej klasyki i sprawdzi się jako strój do pracy. Szary i biały to duet niezastąpiony przy wielu okazjach. Warto dodać tej grzecznej kombinacji nieco bardziej wyrazistego charakteru, wzbogacając ją na przykład czarnym akcentem. Szara ołówkowa spódnica plus biała koszulowa bluzka i czarne szpilki to przepis na klasyczny biurowy outfit - elegancki i bardzo stylowy. Jeśli szukasz czegoś mniej oficjalnego, idealnie sprawdzą się białe spodnie w połączeniu z szarym, oversize'owym płaszczem. 

Szary i mocne barwy

Szary jako neutralny kolor świetnie komponuje się również z większością jaskrawych barw - uspokaja je i tonuje. Możesz to sprawdzić, stawiając na połączenie szarości z żywą czerwienią, pomarańczem lub żółcią. Przykład? Intensywnie czerwona koszula w towarzystwie szarych, dopasowanych jeansów i grafitowej biżuterii wygląda naprawdę elegancko i oryginalnie!

Szary i niebieski

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaki kolor pasuje do szarego, wiedz, że bezpiecznym i ponadczasowym zestawieniem jest od zawsze kombinacja szarego z niebieskim, np. granatem lub ciemnym błękitem. Szary top w towarzystwie klasycznych jeansowych rurek i butów na wysokim obcasie stworzy niezwykle kobiecy, a zarazem bezpretensjonalny outfit na co dzień. Taką kompozycję warto wzbogacić dodatkami w żywych kolorach, np. malutką torebeczką w kolorze fuksji lub czerwonymi kolczykami.

Szary i srebro

Ostatnią modną propozycją połączenia koloru szarego z innym kolorem jest zestawienie go z grafitem lub połyskliwym srebrem. Takie miksowanie szarości z szarością da naprawdę ciekawy i niebanalny efekt. Wystarczy dobrać do jasnoszarej bluzy ciemnoszarą pilsowaną spódnicę oraz srebrne sneakersy. Ciekawą opcją jest także mieszanie w stylizacji różnych stopni nasycenia koloru szarego, w który możemy ubrać się od stóp do głów, zyskując naprawdę interesujący look.

Odkryj modne szare ubrania na Domodi:

It girl - co to oznacza? Kim jest it girl w świecie mody? Poznaj największe influencerki! It girl - co to oznacza? Kim jest it girl w świecie mody? Poznaj największe influencerki! Sukienka koktajlowa - co to dokładnie za model i na jakie okazje pasuje? Sukienka koktajlowa - co to dokładnie za model i na jakie okazje pasuje?