Jak ubrać się do sądu? O tym pamiętaj, wybierając odpowiedni strój na rozprawę sądową

Pytanie o to, jak ubrać się do sądu, bardzo często pada przed udaniem się na rozprawę i wielu osobom sprawia spory problem. Zobacz, jaki strój na rozprawę sądową będzie najbardziej stosowny, a czego raczej unikać.

Jak ubrać się do sądu? O tym pamiętaj, wybierając odpowiedni strój na rozprawę sądową

Jak ubrać się do sądu, czyli najważniejsze zasady sądowego dress code’u

Strój do sądu może budzić wiele wątpliwości. Oczywiście to, jak ubierzesz się do sądu, nie powinno mieć wpływu na wynik sprawy, w której bierzesz udział. Jednak ta niezwykle ważna instytucja wymaga powagi i tym samym określonej stylizacji, która powinna być schludna i wyważona. Stonowane kolory, zakryte dekolt i ramiona, klasyczne fasony i skromne, eleganckie dodatki to tylko kilka zasad, które warto zapamiętać. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak się ubrać do sądu na rozprawę, pamiętaj o szacunku dla tej instytucji oraz umiarze, który powinien Ci towarzyszyć zarówno przy wyborze fasonów ubrań, jak i akcesoriów, które do nich dopasujesz.

Ubranie do sądu – fasony, które będą najbardziej odpowiednie

Stylizacja damska do sądu

To, jak się ubierzesz do sądu, niezależnie od tego, czy pojawiasz się w nim jako świadek, czy może jako oskarżony, czy oskarżyciel, wpłynie na Twój wizerunek. Na pewno zależy Ci, by w świetle prawa był on nienaganny. Zadbaj więc, by i taki był Twój strój. Jak należy się ubrać do sądu i jakie fasony wybierać do tego rodzaju stylizacji? Najlepiej te klasyczne i eleganckie. Idealne będą gładkie koszule damskie i męskie, garniturowe spodnie i marynarki o prostej linii, bez licznych ozdób. Możesz też założyć klasyczną sukienkę tubę lub ołówkową niezbyt dopasowaną spódnicę. Powinny sięgać co najmniej do kolan, ale wystrzegaj się wersji maxi – będą miały zbyt wieczorowy lub zbyt wakacyjny charakter. 

Odkryj zasady budowania damskich stylizacji smart casual

Komponując stylizację sądową, zadbaj też o dobór dobrej jakości materiałów i dopilnuj, aby Twoje rzeczy były idealnie czyste i wyprasowane. Strój do sądu musi być skromny i klasyczny. Mężczyzna, który ma problem z tym, jak powinien ubrać się do sądu na rozprawę, może postawić na elegancki dzienny garnitur, np. w kolorze szarym lub granatowym. Powinien wybierać raczej gładkie modele, podobnie jak w przypadku koszuli czy krawata. W takich okolicznościach odpadają wszelkie eksperymenty z modą, podobnie jak zbyt wieczorowe akcenty.

Jak się ubrać do sądu – propozycje dla kobiet

Jak się ubrać do sądu kobieta

Nie wiesz, jak ubrać się do sądu – np. jako świadek albo na sprawę rozwodową? Choć w tym pierwszym przypadku masz nieco większą swobodę w doborze stroju, to jednak zawsze musisz stawiać na dopasowane do oficjalnej sytuacji stylizacje. Podstawą odpowiedniego damskiego stroju do sądu na pewno powinna być elegancka minimalistyczna bluzka lub koszula. Sprawdzą się zwłaszcza białe modele z kołnierzykiem, ale też te w delikatnych pastelowych odcieniach lub o barwie klasycznego granatu czy szarości.

Tworząc strój do sądu, na bluzkę zarzuć czarną lub granatową marynarkę sięgającą co najmniej do linii bioder, a na dół włóż cygaretki lub prostą spódnicę w subtelny mikrowzór. To, jakie buty ubierzesz do sądu, zależy oczywiście od Twoich preferencji, ale w każdym wypadku powinny to być eleganckie, klasyczne modele – czółenka na obcasie, skórzane baleriny czy botki na słupku. Do całości dopasuj torebkę kuferek, małe srebrne kolczyki wkrętki i ewentualnie elegancki płaszcz.   

Jak się ubrać do sądu – stylizacje dla mężczyzn

Jak się ubrać do sądu mężczyzna

Na pewno najwięcej problemów sprawić może kwestia tego, jak ubrać się do sądu jako oskarżony. Wtedy wizerunek jest szczególnie ważny. Jednak warto o nim pamiętać także, jeśli zastanawiasz się, jak ubrać się do sądu na czekający Cię rozwód czy w charakterze świadka albo jeśli masz wątpliwości, jak ubrać się do sądu pracy. W każdym z tych przypadków możesz postawić na najbardziej uniwersalny model garnituru – granatowy. Dopasuj do niego błękitną lub białą koszulę i krawat z dobranym kolorystycznie do całości delikatnym deseniem, np. w paski.

Do stroju do sądu dobierz też skórzane wizytowe buty, najlepiej czarne lub brązowe. Z innych dodatków odpowiedni będzie elegancki zegarek, dzięki któremu na pewno nie spóźnisz się na rozprawę. Jak jeszcze możesz ubrać się do sądu? Mężczyzna dobrze zaprezentuje się też w zestawie koordynowanym. Pamiętaj jednak, by nie szaleć w tym przypadku za bardzo z kolorami czy wzorami. Wybierz szare lub beżowe spodnie i ciemniejszą marynarkę – brązową, granatową czy grafitową. Do tego idealne będą gładka koszula i wiązane buty.

Tego nie ubieraj do sądu! Zobacz, czego unikać

Szczególnie duży problem może sprawić kwestia tego, jak ubrać się do sądu latem. Tutaj obowiązują te same reguły. Ramiona powinny być zakryte, dlatego warto przed wejściem na salę sądową zarzucić na nie marynarkę czy elegancki sweterek nawet podczas upałów. Nieodpowiednie będą wszelkie ramiączka, głębokie dekolty, spódnice i sukienki mini czy maxi. 

Japonki i sandały również są kiepskim pomysłem. Z powagą sądu kiepsko komponują się też krzykliwe kolory i wzory, podobnie jak sportowe czy zbyt ekstrawaganckie fasony. Zapomnij też o przetartych jeansach. Jeśli koniecznie musisz je założyć, wybierz te w ciemnym kolorze i o klasycznej linii. Unikaj też biżuterii w dużych ilościach i krzykliwego makijażu czy manicure’u. Panowie powinni zadbać o schludne dłonie i fryzurę. W tak oficjalnej sytuacji trzeba niestety niejednokrotnie zostawić swój styl za drzwiami sali rozpraw.

Wiesz już, jak należy ubrać się do sądu, skompletuj więc swoją stylizację na tę okoliczność z Domodi:

Jak stylowo ukryć szerokie biodra? Modowe triki, które pomogą wyrównać proporcje Twojej sylwetki Jak stylowo ukryć szerokie biodra? Modowe triki, które pomogą wyrównać proporcje Twojej sylwetki Ochrona mikrobiomu skóry z mleczkami roślinnymi do ciała Bielenda Beauty Milky Ochrona mikrobiomu skóry z mleczkami roślinnymi do ciała Bielenda Beauty Milky