Jak się ubrać w góry jesienią? Skompletuj wygodny strój na wędrówkę przy zmiennej pogodzie!

Malownicze krajobrazy, wytchnienie od miejskiego zgiełku i okazja do eksplorowania natury - jesienny trekking to idealny pomysł na aktywny wypoczynek. Ale jak się ubrać w góry jesienią, by nie dać się zaskoczyć kapryśnej pogodzie? Podpowiadamy. Sprawdź, jaki ubiór zda egzamin na szlaku!

Jak się ubrać w góry jesienią? Skompletuj wygodny strój na wędrówkę przy zmiennej pogodzie!

Jak ubrać się w góry jesienią? Podstawowe wskazówki

Niezależnie od tego, czy jesteś wprawionym wędrowcem, czy właśnie planujesz swój pierwszy wypad w góry jesienią, strój dopasowany do warunków panujących na szlaku to podstawa! Chociaż złota, polska jesień w drodze na szczyt bywa naprawdę zachwycająca i magiczna, pamiętajmy, że pakując się na wyjazd, musimy być gotowi na każdą pogodę - od ulewnych deszczy, silnego wiatru i niskich temperatur po śnieg czy oblodzenia w wyższych partiach gór. 


Jak się ubrać na wycieczkę w góry jesienią? Przede wszystkim komfortowo. Wygodne kroje, które nie krępują ruchów to podstawa, dlatego najlepszą opcją będą ubrania sportowe ze szczególnym uwzględnieniem tych z linii Trekking lub od popularnych marek outdoorowych. Na szlaku przy zmiennej pogodzie doskonale sprawdzi się 3-warstwowy strój. W góry jesienią, ale też zimą czy wiosną, ubieramy się na cebulkę. Pierwsza warstwa ma zapewniać ciepło, druga - termoizolację od warunków zewnętrznych, a trzecia - ochronę przed wiatrem i deszczem. Kluczowe znaczenie mają też materiały, z których jest wykonana odzież. Zamiast bawełny lepiej wybrać innowacyjne tkaniny (często syntetyczne), wykorzystywane przez najlepszych producentów odzieży outdoorowej. Jakie konkretnie?

Jak ubrać się w góry

Ubrania w góry na jesień - na jakie materiały i technologie warto postawić?

Chociaż właściwości naturalnej bawełny są nieocenione w codziennym użytkowaniu, zdecydowanie nie sprawdza się ona podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, jakim niewątpliwie jest trekking. Ubrania w góry jesienią powinny być wykonane z tkanin oddychających, ale odprowadzających wilgoć na zewnątrz. Dzięki temu nawet jeśli na szlaku zgrzejemy się czy spocimy, nie będziemy odczuwać dyskomfortu związanego z mokrą koszulką, która przykleja się do skóry i wychładza organizm. Materiały, technologie i oznaczenia, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę podczas kompletowania stroju w góry na jesień, to z pewnością:

 

- poliester i poliamid - czyli tkaniny syntetyczne, z których szyje się innowacyjną odzież sportową, 

- tkaniny szybkoschnące - z technologią typu Quick Dry, 

- wełna merino - naturalna dzianina o nietypowych właściwościach termoregulacyjnych, szyje się z niej chociażby bieliznę termoaktywną, 

- polar - uzyskiwany z polimerów materiał, który zapewnia doskonałą termoizolację i szybko wysycha, 

- tkaniny hydrofobowe - odpowiednie na warstwę zewnętrzną ubioru w góry jesienią, 

- membrany - typu Gore Tex, dzięki którym odzież trekkingowa nie przepuszcza cząsteczek wody z opadów atmosferycznych, ale skutecznie odprowadza pot i zapewnia komfort termiczny.

Bielizna termoaktywna na jesienną wędrówkę po górach - jaką wybrać?

Pierwszą warstwą ubioru w góry jesienią powinna być bielizna termoaktywna. Chociaż spokojnie możemy zrezygnować z legginsów wkładanych pod spodnie, koszulka o termicznych właściwościach to zdecydowanie must have. W przeciwieństwie do bawełnianej koszulki, ta jest nie tylko oddychająca, ale też utrzymuje pot z dala od skóry. Dzięki temu zapewnia komfort nawet podczas intensywnego wysiłku w drodze na szczyt. Jaką koszulkę termoaktywną wybrać na wycieczkę w góry jesienią? Najlepiej cienką, z tkaniny syntetycznej lub z wełny merino. Ważne, by była dobrze dopasowana do ciała, elastyczna i wygodna.

Bluzy, T-shirty, polary - w czym iść w góry jesienią?

A co założyć na bieliznę termiczną? Jako druga warstwa ubioru w góry na jesień najlepiej sprawdzi się polar. Bluza z tego syntetycznego materiału gwarantuje optymalną termoizolację, czyli doskonale spełnia swoją funkcję. Bluzy polarowe są nie tylko hydrofobowe, ciepłe i szybko wysychają, ale też wyróżniają się dużą elastycznością, dzięki której zapewniają pełną swobodę ruchów. Odzież tego rodzaju jest inwestycją na lata, bo nie gniecie się i nie mechaci. Jeśli więc planujesz częściej wyjeżdżać w góry jesienią, polar to strzał w dziesiątkę. W słoneczne i ciepłe dni taka bluza może też spokojnie odgrywać rolę lekkiej, ale ciepłej kurtki. Ciekawą alternatywą będzie też koszula flanelowa w kratę, którą mają w swojej szafie wszyscy fani aktywności w outdoorze! Jeśli wybierasz się na hiking lub spacer po niższych partiach gór, taką koszulę zarzuć na zwykły, biały top.

Jaka kurtka w góry jesienią będzie odpowiednim wyborem?

Niezależnie od prognozy pogody do plecaka warto spakować też solidną, trekkingową kurtkę! Na wycieczce w góry jesienią to element absolutnie niezbędny, bo pogoda w drodze na szczyt bywa bardzo kapryśna. Sprawdzonym rozwiązaniem są oczywiście kurtki typu softshell, czyli lekkie, ale wiatroszczelne okrycia wierzchnie, które znakomicie chronią przed silnymi podmuchami wiatru i mżawką. W słoneczne dni, gdy prognoza pogody nie przewiduje opadów deszczu, taka kurtka w zupełności wystarczy. Jeśli jednak chcemy przygotować się na każdą ewentualność, najlepiej postawić na hardshell, czyli jesienną kurtkę przeciwdeszczową. W górach takie okrycie ochroni nas przed przemoczeniem przy nagłym oberwaniu chmury. Wszystko za sprawą wodoodpornej membrany wierzchniej. Egzamin zda też lekka kurtka pikowana z hydrofobową powłoką czy połączenie dwóch rozwiązań: softshell na osłonę przed wiatrem i cienka kurtka przeciwdeszczowa do plecaka - na wypadek niespodziewanych, ulewnych opadów. 

 

Kurtka w góry

Spodnie na górskie wyprawy jesienią - na jakie postawić?

A jakie spodnie w góry jesienią wybrać, by cieszyć się komfortem w trakcie wędrówki? Nasz typ to zdecydowanie dobrej jakości legginsy sportowe. Są elastyczne, ultra-wygodne, nie uciskają i zapewniają komfort podczas wielogodzinnego marszu. Dobrą alternatywą są też spodnie dresowe, szczególnie ze zwężaną nogawką o kroju klasycznych joggerów. Jeśli podczas planowanej wyprawy zapowiada się kiepska pogoda, dobrym wyborem będą z kolei spodnie softshellowe, które, podobnie, jak kurtki tego typu, rewelacyjnie chronią przed wiatrem czy lekką mżawką. Bardziej wprawieni wędrowcy, którym niestraszne są żadne warunki atmosferyczne powinni z kolei zaopatrzyć się w spodnie nieprzemakalne, najlepiej z wodoodporną membraną.

Dobre buty trekkingowe - jakie wybrać na jesień w górach?

Odpowiednio dopasowane ubrania na górskie wyprawy jesienią to podstawa komfortu, ale dobre buty trekkingowe to coś więcej - to kwestia bezpieczeństwa. W drodze na szczyt przyjdzie nam zmierzyć się z różnymi rodzajami nawierzchni - od wyboistych, kamienistych, śliskich, po podmokłe i grząskie. Dlatego aby uniknąć groźnych wypadków czy kontuzji, zadbajmy o właściwy dobór obuwia. Jakie buty trekkingowe wybrać na jesień? Najlepsze będą modele za kostkę, które stabilizują stopę i staw skokowy. Koniecznie zwróćmy uwagę na podeszwę. Powinna być wyposażona w porządny bieżnik, który zagwarantuje przyczepność na każdym typie podłoża. A żeby obuwie sprawdziło się w gorszych warunkach pogodowych, najlepiej postawić na nieprzemakalne, z membraną lub z impregnowanej, naturalnej skóry. Trapery? Workery? Modele w typowo sportowym stylu? Na Domodi możecie wybierać do woli!

Jak ubrać dziecko w góry jesienią? Sprawdź, czego nie może zabraknąć w ubiorze najmłodszych

Jak ubrać dziecko w góry jesienią? Sprawdź, czego nie może zabraknąć w ubiorze najmłodszych

Odpowiednio dopasowane buty trekkingowe to również najważniejszy element dziecięcego ubioru w góry jesienią. Tak, jak w przypadku męskich czy damskich modeli, dla dziecka najlepsze będą te z wysoką cholewką, która stabilizuje kostkę i zmniejsza ryzyko kontuzji. Ważne też, by buty trekkingowe na jesień dla dziecka miały cholewkę z wodoszczelnego tworzywa, która zapobiega przemoczeniu stóp, nawet jeśli na szlaku złapie nas deszcz. 


Co poza tym? Wygodne, elastyczne, sportowe ubrania z tkanin, które dobrze termoizolują i są przyjazne dla skóry. Podobnie, jak w przypadku dorosłych, w stroju w góry jesienią dla dziecka sprawdzi się zasada 3 warstw: bielizna termoaktywna, bluza polarowa i spodnie sportowe oraz wiatro- i/lub wodoszczelna kurtka. Ubiór na cebulkę pozwoli uniknąć przegrzania - równie niepożądanego, jak wychłodzenie. U dziewczynek strzałem w dziesiątkę będą dobrej jakości, sportowe legginsy. U chłopców sprawdzą się dresowe spodnie o kroju joggerów. A jeśli chodzi o kurtkę, w słoneczne, ale wietrzne dni, postawmy na dziecięcy softshell. Z kolei przy niepewnej pogodzie rozsądnym wyborem będzie lekka, przeciwdeszczowa kurtka o wygodnym, sportowym fasonie. Taki ubiór zapewni dziecku nie tylko komfort termiczny, ale przede wszystkim swobodę ruchów - kluczową w drodze na szczyt!

Co zabrać w góry jesienią? Niezbędne akcesoria na jesienne wędrówki po szlakach

Ważnym elementem wyprawki na trekking jesienią, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, są również akcesoria. Poza latarką, termosem z napojem czy telefonem z GPS-em, warto zaopatrzyć się w elementy garderoby, które przy zmiennej pogodzie zapewnią nam ochronę przed wiatrem i zimnem. Co zabrać ze sobą w góry jesienią? Na pewno cienką czapkę, która osłoni uszy przed podmuchami wiatru. Jeśli na szczycie zapowiadają się już zimowe warunki pogodowe, dobrze sprawdzi się grubsza czapka z dzianiny. Must have to również rękawiczki, najlepiej sportowe, np. polarowe czy typu softshell, oraz chusta wielofunkcyjna, którą można nosić na różne sposoby - jako szalik, komin czy opaskę na uszy. Warto zabrać też okulary przeciwsłoneczne.

Komfort i świetny styl, czyli jak się ubrać w góry jesienią zgodnie z trendami?

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy w tym wszystkim nie zadbali o estetykę stroju. A jako że trekking, glamping i inne formy aktywności w outdoorze w ostatnim czasie są mocno na czasie, odzież trekkingowa coraz częściej wyróżnia się bardzo stylowym designem! Do wyboru mamy przede wszystkim mnóstwo kolorowych legginsów sportowych idealnych na górskie wyprawy jesienią. Poza czarnymi świetnie wyglądają te z barwnym lampasem czy w oryginalne printy. To samo dotyczy polarowych bluz. Alternatywą dla klasycznej, taliowanej kurtki jesiennej w góry będzie modna parka lub anorak w kolorze khaki - absolutny hit jesieni. Grunt, by okrycie było wodoodporne. Modowe akcenty możemy przemycić też w dodatkach. Wełniana czapka beanie w neonowym kolorze czy chusta w ciekawy wzór na szyję to praktyczne rozwiązania, które pozwolą Ci na szlaku wyróżnić się doskonałym wyczuciem stylu.

Skompletuj ubiór w góry na jesień z Domodi:

Najmodniejsze wzory na sezon jesień-zima 2021/2022. Jakie desenie będą rządzić w modzie? Najmodniejsze wzory na sezon jesień-zima 2021/2022. Jakie desenie będą rządzić w modzie? Eleganckie spódnice na jesień w super niskich cenach. Ponadczasowe modele kupisz do 100 zł! Eleganckie spódnice na jesień w super niskich cenach. Ponadczasowe modele kupisz do 100 zł!