Jak się ubrać do teatru i opery? Poznaj dress code na te okazje

Jedną z okazji, podczas których warto sięgnąć do zasad dress code, jest wizyta w teatrze lub operze. I choć czasy, w których obowiązowały ścisłe normy odnośnie ubioru już przeminęły, wciąż jednak istnieją pewne niepisane reguły, których warto przestrzegać, by wyglądać elegancko i z klasą. Podpowiadamy, jaki strój wybrać na wyjście do teatru i opery.

Jak się ubrać do teatru i opery? Poznaj dress code na te okazje

Jak się ubrać do teatru?

Zasady panujące w dzisiejszych czasach nie są już tak restrykcyjne, jak dawniej. W czasach przedwojennych nie do pomyślenia był strój inny niż wieczorowy, formalny: frak i muszka, a kobiety obowiązkowo zakładały suknie wieczorowe i atłasowe rękawiczki. Obecnie możemy pozwolić sobie na założenie biurowej, casualowej sukienki, żakietu czy spodni cygaretek. Warto postawić jednak na umiar i trzymać się sprawdzonej klasyki.

Stylizacje do teatru - klasyczna elegancja zawsze na czasie

Wizyta w teatrze to wspaniała rozrywka i w dodatku świetna okazja, by poszerzyć swoje kulturalne horyzonty. Strój do teatru powinien być elegancki, ale i klasyczny. Najpopularniejszy wybór to długa sukienka – nie jest jednak absolutnym wymogiem. Jeśli nie czujesz się dobrze w tego typu wieczorowych kreacjach postaw na elegancką marynarkę i cygaretki.

W czym wypada iść do teatru? Kolory, po jakie warto sięgać wybierając ubranie do teatru, to przede wszystkim niezastąpione w modzie wieczorowej czerń i granat. Sprawdzi się także ciemna, butelkowa zieleń lub zgaszone odcienie bordowego. W kwestii tkanin możesz zaszaleć: pięknie prezentować się będą żakardy, satyny i aksamity. Wybierając połyskliwe tkaniny postaw jednak na klasyczne kroje. Żakardowy żakiet w delikatny ornament lub welurowa marynarka w ciemnym kolorze sprawdzą się w połączeniu z czarnymi cygaretkami, szpilkami i delikatną bluzką. 

Do opery lub teatru możesz wybrać zarówno biurową, bawełnianą koszulę, jak lekką, lejącą wizytową bluzkę z szyfonu czy jedwabiu. Uważaj na zbędną przesadę – wieczorowe kreacje zostaw na premiery, a podczas zwyczajnych spektakli świetnie sprawdzi się koktajlowa elegancja!

Strój do teatru muzycznego może być natomiast bardziej swobodny - ciągle powinniśmy unikać krzykliwych kolorów i wzorów, jednak biała bluzka, garnitur czy szykowna suknia nie są koniecznością.

Propozycje stylizacji do teatru dla mężczyzn

Współcześnie na więcej swobody przy doborze stroju do teatru mogą pozwolić sobie również panowie. Nie oznacza to jednak rezygnacji z klasycznych, eleganckich elementów garderoby. Zatem: jak się ubrać do teatru? Mężczyzna może postawić na zestaw złożony z materiałowych spodni, marynarki i koszuli – niekoniecznie w komplecie. Doskonale sprawdzą się chinosy lub materiałowe spodnie bez kantu, ale wykonane z tkaniny wysokiej jakości w ciemnym kolorze. Podobnie, jak w przypadku damskiego dress code’u, przy tej okazji męski ubiór powinien bazować na ciemnych, stonowanych barwach. Przykładowo: granatową marynarkę z weluru możesz połączyć z czarnymi spodniami z matowego materiału i klasyczną, białą koszulą. Krawat? Coraz częściej z niego rezygnujemy. Jeśli więc nie wybierasz się na uroczystą premierę, możesz rozpiąć pierwszy guzik koszuli. Odpowiadając na pytanie: jak się ubrać do teatru, mężczyzna nie może zapomnieć o butach! Tu wybór jest oczywisty, bo najbardziej wskazane są klasyczne buty garniturowe, np. oksfordy lub derby w czerni lub brązie.

Sporo kontrowersji budzą wzory pojawiające się na eleganckich męskich ubraniach. Jeśli jednak lubisz bawić się modą, na pewno ucieszy Cię fakt, że w teatrze coraz chętniej akceptowane są takie elementy garderoby, jak marynarki, spodnie i koszule w kratę. Stawiając na nie, pamiętajmy jednak o zasadzie ciemnych, stonowanych barw. Doskonałym wyborem będzie więc garnitur w kratę w granacie i butelkowej zieleni połączony z białą koszulą i czarnymi, skórzanymi półbutami czy set złożony z koszuli w granatowo-biało-bordową kratę, granatowej marynarki i grafitowych spodni. Jedno jest pewne: opcji jest naprawdę sporo. Wystarczy trzymać się sprawdzonych zasad męskiej elegancji we współczesnej, smart casualowej wersji, a szanse na popełnienie faux pas maleją do zera!

A co ubrać do opery?

Ubiór do opery powinien być bardziej wystawny i wieczorowy niż ubiór do teatru. Nie bój się, że będziesz „overdressed” – to najlepsza okazja, żeby poczuć się naprawdę elegancko i szykownie! Wielkie wyjścia warto celebrować także ubiorem – gwarantujemy, że poczujesz się wyjątkowo i na długo zapamiętasz te chwile.

Długa, minimalistyczna czarna sukienka zawsze będzie dobrym wyborem. Połącz ją ze szpilkami, a na ramiona narzuć marynarkę lub elegancki płaszcz. W tym zestawie niezależnie od okazji będziesz prezentować się z klasą i stylowo. Dodatkowo jest on ponadczasowy – inwestycja w dobrej jakości wełniany płaszcz czy elegancką, czarną sukienkę z satyny lub jedwabiu to pewnik na długie lata. Tego typu stroje nigdy nie wychodzą z mody, a tkaniny dobrej jakości dodają szyku. Na ramiona możesz zarzucić także szal, który nie tylko ochroni przed chłodem, ale też niesamowicie stylowo wygląda.

Jakie buty i torebkę wybrać na tę okazję? Propozycje eleganckich dodatków

Polecamy minimalizm – subtelne, małe kolczyki czy elegancki, długi wisiorek w zupełności wystarczą. W tym przypadku zdecydowanie mniej znaczy więcej – duża i krzykliwa biżuteria nie doda klasy, a jedynie stłumi Twoją stylizację. Sprawdzi się klasyka: kolorowe kamienie szlachetne, perły i złoto oraz srebro.

Idealne buty na wieczór w operze lub teatrze to oczywiście niezastąpione, klasyczne czarne szpilki. Jeśli nie czujesz się pewnie na wysokich obcasach, wybierz super modne w ostatnich sezonach kitten heels. W połączeniu z długą suknią będą wyglądać równie stylowo, ale nawet najpiękniejsze wysokie szpilki nie będą prezentować się dobrze, gdy ich posiadaczka nie czuje się stabilnie. Możesz wybrać też baleriny lub mokasyny – ważne, aby buty były zakryte i eleganckie.

Najbardziej elegancka torebka, jaką możesz zabrać do opery lub teatru to kopertówka trzymana w ręce. Klasyczna, czarna będzie strzałem w dziesiątkę, możesz wybrać także model ozdobiony błyszczącą aplikacją czy koralikami, który będzie modnym nawiązaniem do stylu lat dwudziestych.

Makijaż i fryzura do teatru i opery

Związane włosy pięknie eksponują szyję i zawsze prezentują się szykownie. Klasyczne upięcia sprawdzą się zarówno w teatrze, jak i w operze. Możesz pozwolić sobie na wieczorowy makijaż, ale nie przesadzaj z brokatem i cieniami. Jeśli mocnej podkreślasz oczy, na usta połóż jedynie nawilżający, bezbarwny błyszczyk. I odwrotnie – krwistoczerwona szminka jest niezastąpionym dodatkiem do wieczorowej stylizacji, ale nie lubi konkurencji. Pozwól jej przyciągać spojrzenia i oczy podkreśl tylko tuszem do rzęs. 

Fryzura do opery i teatru, makijaż do opery i teatru

Klasyczne zasady elegancji sprawdzą się nie tylko na widowni teatru czy filharmonii. Dziś jednym z wyraźnych trendów jest powrót do minimalizmu i sprawdzonych, modnych od dziesięcioleci form. Warto zainspirować się zasadami wieczorowego dress code także w codziennym życiu i łączyć je z bardziej awangardowymi elementami garderoby.

Strój do teatru i opery:

Strefa trendów: TOP 5 spodni według Viva-a-viva na jesień 2019 Strefa trendów: TOP 5 spodni według Viva-a-viva na jesień 2019 Jak nosić botki kowbojki tej jesieni? Zobacz stylizacje! Jak nosić botki kowbojki tej jesieni? Zobacz stylizacje!