Jak przyspieszyć porost włosów? Skuteczne sposoby na długie i gęste włosy w kilka miesięcy

Długie, gęste, lśniące i zdrowe włosy - brzmi jak spełnienie marzeń każdej z nas. Ale co zrobić, gdy pasma rosną zbyt wolno, wypadają i są w słabej kondycji? Jak przyspieszyć porost włosów? Sprawdziliśmy najskuteczniejsze sposoby - od kosmetyków, przez kuracje domowe, aż po zabiegi u trychologa!

Jak przyspieszyć porost włosów? Skuteczne sposoby na długie i gęste włosy w kilka miesięcy

Jak przyspieszyć porost włosów? Podstawowe wskazówki

Nie jest tajemnicą, że nawet najzdrowsze włosy mają tendencję do wypadania. W ciągu doby możemy stracić nawet 150 pojedynczych pasem. Na ich miejscach szybko jednak pojawiają się nowe, a w ciągu miesiąca nasze włosy mogą urosnąć nawet 1 cm. To naturalne procesy biologiczne, z których nie zdajemy sobie sprawy, dopóki nie pojawią się problemy. Nadmierne wypadanie włosów, przerzedzenia, zatrzymanie wzrostu, a nawet łysienie to dolegliwości, z którymi spotykają się coraz częściej zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Przyczyn może być wiele.

Mowa nie tylko o aspektach genetycznych i zaburzeniach hormonalnych, ale przede wszystkim o czynnikach środowiskowych, na które mamy wpływ. Źle zbilansowana dieta, brak witamin, permanentny stres, niedobór snu czy nadmierna ekspozycja włosów na promieniowanie słoneczne to tylko niektóre z wielu przyczyn osłabiających kondycję naszych pasem i hamujących ich naturalny porost. Jeśli dodamy do tego częstą stylizację na gorąco czy wyniszczające zabiegi fryzjerskie, nasze włosy już niedługo będą potrzebować ratunku! Jeśli więc właśnie zastanawiasz się, co robić, żeby włosy szybciej rosły, przede wszystkim zdiagnozuj problem i sprawdź, co go wywołuje. Dzięki temu łatwiej będzie wykluczyć poważne schorzenia, dobrać odpowiednią kurację i działać wielotorowo. Jak?

Aby skutecznie przyspieszyć porost włosów, musimy działać od zewnątrz i od wewnątrz. Najlepiej połączyć kilka różnych dostępnych metod i skupić się nie tylko na samym przyspieszeniu wzrostu, ale też na wzmocnieniu pasem, nawilżeniu i głębokiej regeneracji. Zdrowe, odżywione włosy są gęstsze, pięknie wyglądają i szybciej rosną. Czego unikać, gdy zależy nam na przyspieszeniu porostu włosów? 

 

- zabiegów fryzjerskich osłabiających włosy - farbowania, rozjaśniania, trwałej ondulacji, 

- częstej stylizacji lokówką czy prostownicą przy użyciu bardzo wysokiej temperatury, 

- suszenia pasem gorącym powietrzem, 

- nieprawidłowego rozczesywania włosów, szarpania, 

- częstego związywania uciskającą pasma gumką, 

- obciążania włosów dużą ilością produktów do stylizacji, 

- nadmiernego stresu i ekspozycji włosów na słońce.

Sprawdzi się z kolei odpowiednia dobrana rutyna pielęgnacyjna, bazująca na dobrych kosmetykach na porost włosów, dieta, suplementacja czy zabiegi u trychologa. Na co konkretnie warto postawić, by przyspieszyć naturalny wzrost włosów?

Pielęgnacja włosów

Kosmetyki na porost włosów: szampon, odżywka, serum, ampułki. Na jakie produkty stawiać?

Jeśli mamy problem z wypadaniem włosów i zahamowaniem ich wzrostu, zwykły szampon, nawet ten odżywczy czy intensywnie nawilżający, może nie wystarczyć. Potrzebujemy specjalnych preparatów, które nie tylko wzmocnią kondycję pasem, ale przede wszystkim dzięki substancjom aktywnym wpłyną na szybki porost włosów i zahamują ich wypadanie. Czego szukać w składach takich kosmetyków, by mieć pewność, że zadziałają? W jakie produkty na porost włosów warto się zaopatrzyć?

1. Szampon na porost włosów

Ma nie tylko dokładnie oczyszczać skórę głowy, ale też pobudzać mieszki włosowe do wzrostu. Dlatego w >>szamponach<< na porost włosów znajdziemy z reguły składniki poprawiające mikrokrążenie skóry głowy takie, jak kofeina, kapsaicyna, siarka, pokrzywa, czarna rzepa, olej łopianowy czy biotyna. Na szybszy porost włosów dobrze wpływają też białka, które stanowią naturalny budulec naszych kosmyków, a które często pojawiają się w składach kosmetyków. Mowa o keratynie i cysteinie. Poza tym na etykiecie powinny pojawić się substancje nawilżające i odżywiające, np. D-pantenol czy oleje roślinne.

2. Odżywka na porost włosów

Składniki nawilżające, regenerujące i odbudowujące strukturę kosmyków są też podstawą składów odżywek na porost włosów. Kosmetyki tego typu mają nie tylko pobudzać wzrost i hamować wypadanie, ale przede wszystkim odżywiać pasma i poprawiać ich kondycję. Stosujemy je po każdym umyciu włosów.

3. Ampułki/serum na porost włosów

Dopełnieniem podstawowej pielęgnacji będzie dodatkowy zastrzyk witamin w postaci ampułek lub >>serum do włosów<<. To kosmetyki o skondensowanym składzie z wyższym stężeniem substancji czynnych, których skuteczność potwierdziły badania dermatologiczne. Takie aktywatory wzrostu to niemały wydatek, ale jeśli zależy Ci na szybszym poroście włosów, warto! Stosujemy je zawsze zgodnie z zaleceniami producenta.

Wcierki na porost włosów - jakie wybierać i jak ich używać?

Niezwykle skutecznym sposobem na porost włosów są również wcierki. Preparaty aplikowane bezpośrednio na skórę głowy możemy nakładać w domu, a odpowiednio dobrane i regularnie stosowane naprawdę działają cuda! Czego szukać w składach, by mieć pewność, że wcierka na porost włosów spełni swoją funkcję? Najczęściej polecane składniki aktywne to przede wszystkim biotyna, ekstrakty ziołowe, np. z rozmarynu lub skrzypu polnego oraz naturalne olejki, które dogłębnie odżywiają i regenerują pasma.

Co ciekawe, ważnym składnikiem najlepszych wcierek na porost włosów, który zazwyczaj pojawia się na pierwszym miejscu w składzie, jest... alkohol. Przez delikatne rozgrzewanie skóry głowy pobudza on mieszki włosowe do wzrostu. Wcierki na bazie alkoholu uchodzą za bardzo skuteczne środki w walce z łysieniem, wypadaniem włosów i zahamowaniem ich naturalnego wzrostu. Nie będą jednak dobrym wyborem dla osób z delikatną skórą głowy. Jeśli kosmetyki z alkoholem z reguły mocno podrażniają Twoją skórę, postaw na łagodniejszy zamiennik, czyli wcierkę na porost włosów na bazie takich substancji czynnych, jak korzeń imbiru, chrzan, ekstrakt z guarany czy żeń-szenia! Alternatywą będą też wcierki naturalne, np. z zielonej herbaty, zmielonych ziaren gorczycy czy czarnuszki.

Kuracja wcierką na porost włosów powinna być uzupełnieniem codziennej pielęgnacji. Najlepiej zaplanować ją na dłuższy okres - od miesiąca do trzech miesięcy - w zależności od zaleceń producenta, i połączyć stosowanie wcierki z przyjemnie pobudzającym masażem głowy. To w jaki sposób nakładamy preparat zależy od aplikatora i składu. Przykładowo wcierki olejowe najlepiej stosować przed myciem włosów i pozostawić je na ok. 2 godziny. Nałożone po myciu mogą przetłuszczać pasma. Warto jednak przeczytać instrukcję na opakowaniu i postępować zgodnie z nią.

Wcierka na porost włosów

Domowe sposoby na porost włosów. Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły?

Dużą skuteczność wykazują również domowe sposoby na porost włosów. Jeśli zastanawiasz się, jak naturalnie przyspieszyć proces i zahamować wypadanie włosów, wypróbuj metody bazujące na składnikach naturalnych, które prawdopodobnie masz w swojej kuchni. Najpopularniejsze i najbardziej efektywne to:

- Olejowanie - przez dogłębne odżywienie pasem olejowanie przyczynia się do zmniejszenia wypadania i przyspiesza wzrost. Najskuteczniejszy olej na porost włosów to olej rycynowy, ale dobrze sprawdzi się również kokosowy, z czarnuszki czy rozmarynowy

- Maseczka z jajek - przez bogaty w aminokwasy i witaminy skład jajka działają na włosy odżywczo i wzmacniająco. Domową maseczkę przygotujesz, mieszając 3 jajka z łyżką oliwy z oliwek. Nakładaj ją na włosy raz w tygodniu na około 20 minut, a następnie spłukuj letnią wodą. Pasma będą nawilżone, mocniejsze, a co za tym idzie - będą szybciej rosły.

- Wcierki na porost włosów domowej roboty - włosomaniaczki polecają między innymi amol i… krople żołądkowe. Te specyfiki z domowej apteki mają w składzie alkohol, dlatego działają podobnie, jak drogeryjne wcierki alkoholowe, pobudzające cebulki do wzrostu. Ich stosowanie może jednak działać drażniąco na skórę głowy. Znacznie bezpieczniejsze będą te z zielonej herbaty, cebuli czy imbiru. 

- Siemię lniane na porost włosów - dobrze znany sposób na pojawienie się baby hairów i głębokie odżywienie pasem. Łyżkę siemienia lnianego rozpuszczamy w gorącej wodzie i zostawiamy na noc. Rano wypijamy miksturę wraz z ziarenkami. Już po miesiącu kuracji zauważymy różnicę!

Co jeść na porost włosów? Dieta i suplementacja, która przyspieszy wzrost włosów i wzmocni ich kondycję

Siemię lniane to prawdziwa bomba witaminowa dla włosów, dlatego na stałe powinno zagościć w naszym jadłospisie. Możesz nie tylko pić je rano w czystej postaci, ale też dodawać do musli czy koktajli. Co jeszcze jeść na porost włosów? Produkty bogate w takie składniki mineralne, jak cynk, selen, fosfor, żelazo, magnez, jod, siarkę i aminokwasy, witaminy z grupy B, A, E, PP i K oraz kwasy tłuszczowe Omega 3. Dieta na porost włosów powinna bazować na dużej ilości warzyw i owoców, roślin strączkowych, zdrowych kasz i tłustych ryb morskich.

Ważnymi składnikami są też bogate w minerały orzechy, pestki i płatki owsiane! Orzechy włoskie, pestki dyni i słonecznika możesz dodawać do sałatek, do owsianki albo przegryzać w ramach przekąski. Dodatkowo przyspieszyć porost włosów mogą regularnie pite napary ziołowe, przede wszystkim z pokrzywy i skrzypu polnego. Te same zioła znajdziemy w tabletkach na porost włosów dostępnych w aptekach bez recepty. Możesz uzupełnić nimi odpowiednio zbilansowaną dietę, a efekty naprawdę pozytywnie Cię zaskoczą!

Jak przyspieszyć porost włosów u mężczyzn? Sposoby na bujną czuprynę i zarost na twarzy

Dieta może nie wystarczyć, gdy w grę wchodzi łysienie na tle genetycznym lub hormonalnym, które bardzo często dotyka mężczyzn. Jak zahamować u nich wypadanie włosów i pobudzić wzrost nowych kosmyków? Specjalne odżywki i szampony na porost włosów dla mężczyzn po kilku miesiącach regularnego stosowania z pewnością przyniosą pożądane rezultaty. Działanie odpowiednio dobranej pielęgnacji warto wspomóc suplementami na porost włosów dostępnymi bez recepty. Znajdziemy w nich między innymi L-cysteinę, czyli naturalnie występujący budulec włosów czy witaminę E i witaminy z grupy B, które odżywiają i regenerują pasma od wewnątrz.

A jak przyspieszyć porost włosów na brodzie? Najlepiej postawić na >>specyfiki do pielęgnacji zarostu<<, które stymulują wzrost nowych włosów i hamują ich wypadanie. Świetnie sprawdzi się krem lub olejek do brody z substancjami czynnymi, które poprawią ukrwienie mieszków włosowych i głęboko odżywią skórę twarzy. W składzie tego typu preparatów na porost włosów na twarzy znajdziemy kompleks witamin, naturalne oleje oraz alkohol lub takie substancje aktywne, jak kofeina, kapsaicyna czy olej łopianu. 

 

Pamiętajmy jednak, że gdy problem z łysieniem, wypadaniem włosów i przerzedzeniem pasem jest bardzo uporczywy, może mieć podłoże hormonalne, dlatego warto skonsultować go z lekarzem.

 

Jak bardzo szybko przyspieszyć porost włosów? Profesjonalne zabiegi, które działają cuda

Jeśli domowe sposoby zawodzą, kosmetyki nie przynoszą pożądanych efektów, a problem bardzo nam doskwiera, ratunkiem mogą okazać się profesjonalne zabiegi na porost włosów. W ofertach dobrych klinik medycyny estetycznej i w salonach trychologicznych znajdziemy dziś przede wszystkim mezoterapię igłową, czyli zabieg polegający na podaniu koktajlu witaminowego bezpośrednio w skórę głowy. To bardzo skuteczny sposób walki z łysieniem i wypadaniem włosów. Podobnie działa osocze bogatopłytkowe skóry głowy.

Ciekawą propozycją jest też karboksyterapia przeciw wypadaniu włosów - zabieg, który przez działanie medycznego dwutlenku węgla zapobiega łysieniu i przerzedzaniu się pasem, a jednocześnie przyspiesza ich wzrost. Wykonanie każdego z tych zabiegów musimy skonsultować ze specjalistą i dobrze przemyśleć. Ich koszt waha się od 200 do nawet 1000 zł.

Zabiegi na porost włosów

Pielęgnacja włosów długich i gęstych - jak o nie dbać, by zawsze wyglądały zdrowo?

A co, gdy uda nam się zregenerować swoje pasma i skutecznie przyspieszyć porost włosów? Nawet jeśli uzyskamy wymarzone rezultaty, nie zaniedbujmy dalszej pielęgnacji. Wypracowane w trakcie kuracji na porost włosów nawyki powinny wejść nam w krew, szczególnie, jeśli chodzi o zbilansowaną dietę i codzienną rutynę pielęgnacyjną. Kluczem do sukcesu będą oczywiście odpowiednio dobrane kosmetyki.

Szampon dokładnie oczyszczający skórę głowy, nawilżająca pasma odżywka, maska do włosów do stosowania raz w tygodniu i odżywcze ampułki lub serum to nasze kosmetyczne must have’y na piękne, długie, lśniące i gęste włosy. Pamiętajmy też o regularnym podcinaniu końcówek, które naturalnie się kruszą i właściwym rozczesywaniu. Dzięki temu problem z powolnym wzrostem włosów i ich wypadaniem nie będzie nawracał!

Pielęgnacja włosów

Sprawdź najlepsze kosmetyki do pielęgnacji włosów na Domodi:

Ozonee - sklep z modą męską i akcesoriami. Sprawdź najlepsze modele w świetnej cenie  [NASZ WYBÓR] Ozonee - sklep z modą męską i akcesoriami. Sprawdź najlepsze modele w świetnej cenie [NASZ WYBÓR] Szpilki to symbol kobiecości! Modele butów na obcasie, w których przyciągniesz spojrzenia [PRZEGLĄD] Szpilki to symbol kobiecości! Modele butów na obcasie, w których przyciągniesz spojrzenia [PRZEGLĄD]