Jak prasować koszule i jak je składać? Poradnik

Eleganckie i casualowe koszule to podstawa garderoby bez względu na porę roku. Trzeba przyznać, że zawsze dodają nam klasy i szyku, o ile oczywiście wyglądają schludnie. Marzysz o szafie pełnej pięknie wyprasowanych koszul? Sprawdź nasz poradnik, a staniesz się mistrzem w prasowaniu koszul!

Jak prasować koszule i jak je składać? Poradnik

Jak prasować koszule?

Prasowanie koszul to czynność, która wielu z nas przyprawia o zawrót głowy. Dla większości wydaje się być tak trudna, że wolimy ją komuś zlecić. Jeśli jednak nie chcesz wydawać na pralnię ogromnych kwot, możesz nauczyć się, jak poprawnie prasować koszule w domu! Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak może się wydawać. Prawda jest taka, że jeśli wiesz, jak to robić, prasowanie koszul może być nie tylko proste, ale wręcz odprężające! Zaczynamy!

prasowanie koszuli

Prasowanie koszul krok po kroku

1. Nalej wody do żelazka i ustaw odpowiednią temperaturę! Warto przeczytać metkę koszuli, by wiedzieć, jaka temperatura prasowania nie zaszkodzi tkaninie.

2. Zacznij od karczku, czyli górnej części pleców koszuli. Umieść ją na węższej części deski do prasowania koszul i dokładnie rozprostuj żelazkiem.

3. Wyprasuj kołnierzyk – na prosto, a następnie, jeśli to koszula formalna, zegnij go na pół i zaprasuj.

4. Przejdź do rękawów. Te z łatwością i bez zaginania mało estetycznego kanta wyprasujesz na specjalnej wąskiej desce do prasowania koszul (z reguły dołączana jest do klasycznej deski). Nasuń na nią rękaw i wyprasuj dookoła.

5. Czas na plecy. Tu sprawa jest naprawdę prosta. Wystarczy równo ułożyć najpierw jedną, potem drugą ich część na desce i przejechać żelazkiem.

6. Na koniec zostawiamy prasowanie koszuli od przodu. Każdą z dwóch połówek naciągamy kolejno na węższej części deski do prasowania i rozprostowujemy widoczne zagniecenia.

Co po wyprasowaniu? Oczywiście odwieszamy koszulę na wieszak i czekamy chwilę, by wystygła. Jeśli trzymasz w szafie wyprasowane koszule, pamiętaj by nie były zbyt mocno ściśnięte. W przeciwnym razie Twoja praca pójdzie na marne! A jeśli chcesz dokładnie zobaczyć każdy z kroków na własne oczy, koniecznie sprawdź ten filmik o prasowaniu koszul!

Jak wyprasować koszule bez żelazka?

No dobrze, a jak doprowadzić koszulę do ładu w podróży albo rano przed samym wyjściem z domu na ważne spotkanie? To o wiele łatwiejsze od prasowania żelazkiem od podstaw, ale koszula musi być odpowiednio przygotowana. Jeśli tego typu sytuacje zdarzają Ci się często, koniecznie zaopatrz się w parowe urządzenie do prasowania koszul, które bardzo ułatwi Ci życie! Taka mała parownica zmieści się w każdej walizce, będzie zawsze pod ręką i znakomicie poradzi sobie z odświeżeniem koszuli w ostatniej chwili! Wystarczy kilka ruchów ręką przy pomocy urządzenia do prasowania koszul i gotowe!

Koszule bez prasowania

Świetnym wyjściem dla zapracowanych są koszule bez prasowania. Znajdziesz je w ofercie wielu marek pod oznaczeniem „non-iron”. Tego typu modele koszul są wykonane z tkanin o specjalnym splocie, dzięki czemu nie gniotą się tak, jak te tradycyjne. Innym trikiem na noszenie koszul bez prasowania jest użycie funkcji pary wodnej podczas prania. W taką opcję jest wyposażona coraz większa ilość pralek. I dobrze, bo gorąca para wodna rozprostowuje włókna, oszczędzając nam naprawdę sporo czasu.

Jak złożyć koszule?

Jak złożyć koszule na podróż

Dużym wyzwaniem może okazać się również składanie koszul. W domowych warunkach z reguły wybieramy wieszak i warto to robić także w podróży, jeśli tylko mamy taką możliwość! Jeśli podróżujesz samochodem i wozisz ubrania na tylnym siedzeniu, to wystarczy, że zaopatrzysz się w specjalny pokrowiec, w którym bezpiecznie przechowasz wyprasowane koszule. A co w przypadku, w którym musimy złożyć koszule do walizki? Tu sprawa nieco się komplikuje.

Jak składać koszule na podróż?

Jeśli zdarza Ci się podróżować samolotem czy pociągiem z niewielką torbą, umiejętność składania koszul do walizki będzie naprawdę cenna. Wbrew pozorom da się to zrobić tak, by powstało jak najmniej zagnieceń. Wystarczy, że wyprasowaną koszulę zapniesz na guziki i odwrócisz tyłem. Następnie zegniesz do środka ¼ jej szerokości i dopasujesz rękaw do boku. Tak samo postępuj z drugim bokiem. Potem składamy koszulę w pół lub na 3 części i gotowe! Kluczem do sukcesu w składaniu koszul jest dokładne wygładzenie wszelkich fałd i zagnieceń – wystarczy przejechać po nich ręką. A jeśli chodzi o wzór – zwróć uwagę na to, w jaki sposób są złożone koszule, które kupujemy w sklepach i właśnie w ten sposób staraj się to odtworzyć w domu.

Pięknie wyprasowana koszula zawsze będzie doskonałą bazą stroju czy to biznesowego, czy odświętnego, czy nawet codziennego! Warto zaprzyjaźnić się z żelazkiem i, co najważniejsze, zapoznać się z dobrą techniką prasowania koszul i składania ich. Postępując zgodnie z dobrym sposobem, oszczędzisz nie tylko czas, ale też sporo nerwów!

Zobacz koszule męskie w Domodi!

Oryginalne sukienki na jesień. Zobacz te HITY! Oto najseksowniejsze ubrania tej jesieni!

Polecamy w tej kategorii