Jak prać swetry z wełny, bawełny i akrylu? Jak uratować sfilcowany sweter? Odpowiadamy

Swetry są dość wymagające, jeśli chodzi o pranie. Jedna pomyłka może decydować o tym, czy jeszcze kiedykolwiek będziesz mogła go jeszcze włożyć. Zastanawiasz się jak często prać swetry i jakie programy są najbezpieczniejsze? Zachodzisz w głowę, jak uratować slifcowany sweter? Przedstawiamy Ci kompletny poradnik, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne wskazówki.

Jak prać swetry z wełny, bawełny i akrylu? Jak uratować sfilcowany sweter? Odpowiadamy

Pranie swetrów to nie lada wyzwanie. W ich przypadku nietrudno o przypadkowe zniszczenie, które nierzadko może skończyć koniecznością wyrzucenia ubrania. Skurczenie, rozciągnięcie lub zmechacenie się swetra – znasz to skądś? Dlaczego tak się dzieje?  Swetry często wykonane są z dość wymagających materiałów – przede wszystkim z wełny. Tylko w specjalnych warunkach zachowają swoje właściwości. By umiejętnie wyprać sweter, trzeba przede wszystkim ściśle przestrzegać zaleceń z metki odzieży. To jednak nie koniec. Istotne jest także stosowanie się do wskazówek ekspertów, którzy nierzadko znają specjalne sposoby, na zachowanie miękkości i puszystości swetrów.

Nie wiesz, jak często prać swetry? Nie jesteś pewna, czy można to robić w pralce? Poznaj zasady, o których musisz pamiętać

Zanim przystąpisz do samego prania, warto zastanowić się, czy jest ono w ogóle konieczne. Otóż okazuje się, że swetry zachowają idealny wygląd, jeśli będą prane… jak najrzadziej. Chodzi głównie o ubrania z wełny, ponieważ ich włókna nie ulegają szybkiemu zabrudzeniu i nie chłoną szybko zapachów. Jak często prać swetry? Wszystko zależy od materiału. Akryl z pewnością będzie wymagał regularnego prania, chociażby dlatego, że nie odprowadza wilgoci na zewnątrz. Z kolei wełna czy kaszmir może być prana raz na kilka tygodni ciągłego użytkowania. 

Czy można prać swetry w pralce? Otóż jeśli Twoje urządzenie posiada specjalny program do prania delikatnych tkanin, jest to jak najbardziej w porządku. Jeśli nie posiada, można ustawić ręczne pranie bez wirowania. A może pralka ma programy do poszczególnych tkanin? Wtedy też możesz z nich skorzystać. Wszystko jednak zależy od zaleceń producenta, które podpowiadają jak prać swetry. Konkretnych informacji szukaj na metce.

Jak suszyć swetry? Tutaj też wszystko zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Wełniane swetry najlepiej odcisnąć z nadmiaru wody i suszyć na płasko. W przeciwnym wypadku mogą stracić swój kształt. Bawełniane i akrylowe ubrania z kolei można powiesić na sznurku lub suszyć w suszarce bębnowej. 

Jak już mogłaś o zauważyć, sposoby prania swetrów różnią się w zależności od rodzaju materiału. Dlatego teraz podpowiemy Ci, jak prać poszczególne swetry z wełny, bawełny i akrylu. Zdradzimy też sekrety ekspertów na miękkie i przyjemne w dotyku ubrania. 

Jak prać wełniane swetry, żeby były miękkie? Dzięki tej instrukcji Twoje ubranie na dłużej zachowa ładny wygląd

Pranie białego swetra wełnianego

Wełna to doskonały materiał na sweter. Po pierwsze naturalnie grzeje, jest więc niezastąpiona w chłodne, a nawet mroźne dni. Po drugie odprowadza wilgoć z naszego ciała i ma właściwości antybakteryjne. Po trzecie długo zachowuje swoje właściwości i starzeje się „jak wino” – jeśli oczywiście, będziesz o nią prawidłowo dbać. 

Jak prać wełniane swetry? Przede wszystkim w niskich temperaturach – maksymalnie 35°C. Zbyt wysokie mogą sprawić, że sweter się skurczy nawet o kilka rozmiarów i straci swój piękny wygląd. Należy też używać dedykowanych detergentów, które zapewnią właściwą ochronę delikatnych włókien. 

W przypadku ręcznego prania zdejmij  biżuterię, żeby nie zaciągnęła tkaniny, a następnie wywróć sweter na lewą stronę. Samo pranie powinno polegać na delikatnym ugniataniu tkaniny – pocieranie i wyżymanie nie wchodzi w grę! Po wypraniu wełnianego swetra wypłucz go w wodzie o zbliżonej temperaturze – szok termiczny również przyczynia się do kurczenia włókien. Następnie wysusz, rozkładając na suszarce (układając sweter na płasko) i podłóż ręcznik, by zbierał ociekającą wodę. 

Jak prać wełniane swetry w pralce? Jedynym słusznym wyborem są programy dedykowane delikatnym tkaninom lub wełnie. Bardzo niskie wirowania, krótki cykl i niska temperatura są gwarancją czystego swetra bez niespodziewanych zniszczeń.

Jak prać swetry z alpaki? 

Swetry z alpaki grzeją równie dobrze co tradycyjna wełna i posiadają podobne właściwości. Mają jednak dodatkowe zalety. Są przede wszystkim o wiele lżejsze, przez co noszenie jest jeszcze bardziej komfortowe. O miękkości i sprężystości nie musimy wspominać – jest na nieporównywalnym poziomie. 

Jak prać swetry z alpaki, by zachowały nienaganny wygląd na lata? Najlepiej ręcznie, zwłaszcza że paradoksalnie trwa to o wiele krócej, niż pranie w pralce i lepiej chroni włókna. Używaj do tego specjalnych środków piorących, które zapewnią pełną ochronę delikatnych włókien. Temperatura wody nie powinna przekraczać 30°C. W przypadku samej techniki ręcznego prania swetra z alpaki – stosuj się do wspomnianej instrukcji prania tradycyjnej wełny. To skuteczne rozwiązanie zwłaszcza jeśli zachodziłaś w głowę, jak prać swetry, żeby się nie mechaciły.

Jak prać kaszmirowe swetry?

Wyprany sweter kaszmirowy

Swetry z kaszmiru grzeją nawet 3 razy lepiej, niż wełna owcza. Dlatego są tak pożądane wśród miłośniczek mody. Wystarczy cienki sweterek, by wyglądać zjawiskowo i czuć doskonałe ciepło. Kaszmirowe swetry bywają też dość drogie, tym bardziej o taki skarb trzeba dbać! Jak prać swetry z kaszmiru? 

Zasady pozostają niezmienne, jak w przypadku innych wełnianych swetrów. Woda do prania powinna być letnia, najlepiej sięgająca maksymalnie 30°C. Jeśli masz wybór, pierz ręcznie, za pomocą delikatnego ugniatania. Jak prać kaszmirowe swetry w pralce? Na delikatnych programach bez wirowania. Przy pomocy dedykowanych detergentów, które zachowają ich miękkość i piękny wygląd. 

Jak prać swetry z bawełny? Praktyczne wskazówki perfekcyjnej pani domu

Wyprany bawełniany sweter

Bawełniane swetry wymagają zdecydowanie mniej niż te wykonane z wełny. Nie oznacza jednak, że są lepszym wyborem. Potrzebują częstszego prania, ze względu na to, że są bardziej podatne na przesiąkanie zapachami. Wystarczy jednak wyprać je w pralce, by cieszyć się odświeżonym ubraniem. W pierwszej kolejności należy oczywiście zwrócić uwagę na metkę wewnętrzną. Jeśli ją odcięłaś i zastanawiasz się jak prać swetry z bawełny – śpieszymy z odpowiedzią. 

W przypadku swetrów z bawełny temperatura wody może sięgać nawet 60°C i nie ulegną one zniszczeniu. Wystarczy wstawić je, wywrócone na lewą stronę, do pralki na specjalny program dla tego materiału. Warto stosować detergenty dla delikatnych tkanin, które dadzą dodatkową pewność, że materiał dobrze się zachowa. 

Bawełniane swetry można też suszyć na sznurku lub za pomocą suszarki bębnowej. Należy jednak upewnić się, czy producent na metce zezwala na taki zabieg.

Jak prać swetry z akrylu? Sprawdzona instrukcja prania materiałów syntetycznych

Swetry z akrylu swoim wyglądem świetnie imitują wełnę i są o wiele tańsze. Jednakże ze względu na to, iż jest to włókno syntetyczne, nie pochłania wilgoci, w krótkim czasie traci swój wygląd, słabo grzeje i szybciej się w nim pocimy. Można jednak przedłużyć jego trwałość, dzięki umiejętnemu praniu. 

Jak prać swetry z akrylu? Wystarczy nastawić program do prania codziennego, bez wirowania, z temperaturą wody sięgającą maksymalnie 60°C. Dzięki temu wyjmiesz ubranie czyste i pachnące. Warto wiedzieć, że swetry akrylowe praktycznie nie marszczą się i nie tracą kształtu, dlatego wyglądają świetnie tuż po wyschnięciu. Punktem odniesienia jest oczywiście wewnętrzna metka z zaleceniami producenta, która najlepiej instruuje, jak wyprać go dobrze. 

Radzimy, jak uratować sfilcowany sweter i jak go prać, żeby się nie mechacił

Slicowany sweter

Niektórke pomyłki w praniu swetrów są nieodwracalne, są jednak też takie, którym można zaradzić. Na Twoim ulubionym kardiganie pojawiły się nieestetyczne kulki? Zmechacony sweter zniechęca Cię do jego noszenia? Znamy na to rozwiązania!

Wskazówka! Na początku musisz pamiętać o tym, aby przetestować skuteczność metody na małym fragmencie tkaniny. Jeśli kulki znikną, a struktura swetra zostanie gładka i nienaruszona, możesz działać dalej. 

Jak uratować sfilcowany sweter? Oto nasze sprawdzone sposoby! 

  1. Taśma klejąca – możesz dociskać kawałki taśmy do sfilcowanego swetra, a później zdecydowanym ruchem ją oderwać. Dzięki tej metodzie usuniesz drobne zmechacenia.

  2. Golarka do ubrań – niezwykle skuteczny sposób większe zmechacenia. Elektryczne urządzenie zbiera wszystkie kłaczki, ale nie narusza włókien swetra. Sprawia, że ubranie szybko wygląda jak nowe. Pamiętaj jednak, żeby nie dociskać golarki do ubrania - mozesz w ten sposób przypadkiem uszkodzić ukochany sweter.

  3. Soda – na sfilcowany sweter działa cuda. Wystarczy przygotować kąpiel z 5l wody, ½ łyżki sody oczyszczonej, 1 łyżki spirytusu i terpentyny. Zamoczony i ugniatany w miksturze sweter należy później zostawić na około godzinę w kąpieli, by usunąć wszelkie kłaczki i kulki. 

Wyciągasz z pralki sfilcowany sweter i zastanawiasz się co zrobić? Na pewno nie używaj maszynki do golenia ani pumeksu. W ten sposób może i pozbędziesz się zmechaceń, ale możesz też przypadkiem zrobić na swoim ukochanym golfie kilka dziur. Zdecydowanie odradzamy stosowania takich przestarzałych metod. 

Już wiesz, jak prać sweter, żeby się nie mechacił i pozostał miękki na długo. Najważniejsze to stosowanie się do zaleceń ekspertów, którzy najlepiej wiedzą co służy konkretnym tkaninom. To klucz do sukcesu, z którym unikniesz konieczności zakupu nowego swetra.

Chcesz zostać perfekcyjną panią domu? Zobacz też: 

Twój sweter stracił swój dawny wygląd? Znajdź nowy na Domodi.pl:

Modne buty męskie na jesień i zimę 2022/2023: od sportowych po eleganckie. 7 wiodących trendów sezon Modne buty męskie na jesień i zimę 2022/2023: od sportowych po eleganckie. 7 wiodących trendów sezon Modne spódnice na jesień 2022. TOP 6 modeli, z którymi stworzysz najlepsze stylizacje na chłodne dni Modne spódnice na jesień 2022. TOP 6 modeli, z którymi stworzysz najlepsze stylizacje na chłodne dni