Jak farbować włosy w domu krok po kroku? Wszystko, co musisz wiedzieć o domowej koloryzacji

Nie lubisz czekać na wizyty w salonie i wolisz farbować włosy w domu? Dowiedz się, jak to zrobić, żeby efekt był zgodny z Twoimi oczekiwaniami. W tym poradniku sprawdzisz, jakie farby wybierać i na co koniecznie zwracać uwagę podczas domowej koloryzacji.

Jak farbować włosy w domu krok po kroku? Wszystko, co musisz wiedzieć o domowej koloryzacji

Domowa koloryzacja włosów - od czego zacząć?

Farbowanie >>włosów<< w domu to dobra alternatywa dla koloryzacji w profesjonalnym salonie. Pod jednym warunkiem - że dostosujesz się do wszystkich wytycznych, jakie producent farby umieścił w instrukcji obsługi i będziesz pamiętać o unikaniu kilku pułapek. Najważniejszą z nich jest chęć przeprowadzenia w domowych warunkach totalnej urodowej rewolucji. Bądźmy szczerzy - dekoloryzacja włosów, rozjaśnianie ich o kilkanaście tonów, a nawet farbowanie na dużo ciemniejszy kolor czy robienie balejażu lepiej zostawić profesjonalnemu koloryście, który nie tylko lepiej “rozumie” produkty do koloryzacji, ale też przestrzeże Cię przed popełnieniem błędu (czyli na przykład wybraniem odcienia farby, który kompletnie nie pasuje do Twojej karnacji).

Farba do włosów
Jak szybko zapuścić włosy? Domowe sposoby, które pozwolą Ci ekspresowo zapuścić włosy do pasa!

Chcesz farbować włosy w domu na bazowe odcienie, zbliżone do Twojego naturalnego koloru? Chcesz pokryć siwe włosy albo odrosty? To naprawdę może się udać, jeśli sięgniesz po dobrej jakości produkt renomowanych marek i… uzbroisz się w cierpliwość. Od czego zacząć i jak farbować włosy w domu, żeby nie czekała Cię przykra niespodzianka? Oto kilka sprawdzonych podpowiedzi.

Jak farbować włosy w domu? Zacznij od odpowiedniego przygotowania!

Farbowanie włosów w domu

Najważniejszy krok w przypadku farbowania włosów w domu to wbrew pozorom wcale nie sam moment aplikacji farby, ale odpowiednie przygotowanie do całego procesu >>koloryzacji włosów<<. O czym koniecznie musisz pamiętać, jeśli chcesz, żeby domowa koloryzacja się udała? 

1. Kup odpowiednią farbę! O rodzajach produktów do domowej koloryzacji będziemy jeszcze rozmawiać w dalszej części naszego poradnika, ale w tym miejscu warto podkreślić najważniejszą zasadę: farba zawsze wychodzi ciemniejsza, niż odcień pokazany na opakowaniu. Dlatego, jeśli chcesz mieć włosy w tonacji “ciemny blond”, sięgnij po farbę “średni blond”. Podobnie z odcieniem kasztanowym czy czekoladowym - zawsze wybieraj kolor jaśniejszy.

2. Jeśli masz długie włosy, powinnaś kupić dwa opakowania farby, inaczej możesz zafundować sobie nierównomierny efekt z prześwitami.

3. Przed farbowaniem włosów w domu nie myj ich przez 2 dni - lepiej zniosą cały proces, a efekt będzie jeszcze lepszy. 

4. Koniecznie przeczytaj z uwagą całą instrukcję, nie pomijając żadnego punktu i nie wychodząc z założenia, że pewne rzeczy są oczywiste. Zanim zastosujesz produkt do koloryzacji (zwłaszcza taki, którego jeszcze nie używałaś), dzień wcześniej przeprowadź próbę uczuleniową na skórze. Jeśli nie pojawia się reakcja alergiczna - możesz przystąpić do działania.

5. Zacznij od zarezerwowania sobie łazienki na odpowiednio długi czas. Czekanie na to, aż domownicy skończą prysznic, kiedy już musisz zmywać farbę z głowy może się skończyć niekontrolowaną katastrofą. 

6. Zanim zajmiesz się koloryzacją, włóż ubrania, których nie będzie Ci żal pobrudzić farbą do włosów, przygotuj ręcznik (też najlepiej taki do celów “roboczych”) i ściereczki czy ręcznik papierowy do wycierania na bieżąco plam farby z umywalki czy ścian (to się może zdarzyć!). 

7. Zadbaj o zgromadzenie wszystkich potrzebnych Ci akcesoriów w jednym miejscu, począwszy od składników farby, przez miseczkę i pędzelek po zegarek lub minutnik do odmierzania upływającego czasu.

8. Przygotuj odpowiednią przestrzeń - będziesz potrzebować podwójnego lusterka, w którym dojrzysz wyraźnie tył głowy. W przypadku farb ze środkami rozjaśniającymi (amoniakiem), warto otworzyć okno, bo zapach tego rodzaju produktów jest naprawdę intensywny.

Farbowanie włosów w domu - krok po kroku

Farbowanie włosów w domu

Farbowanie włosów w domu wcale nie jest trudne, wymaga jedynie nieco sprytu, zręczności i cierpliwości, a przede wszystkim - spokoju. Nie panikuj, że za długo nakładasz farbę. Staraj się naśladować ruchy profesjonalnych kolorystów: pewne, opanowane, ale precyzyjne i dość szybkie. Jak farbować włosy w domu krok po kroku? 

1. Zabezpiecz skórę u nasady włosów za pomocą tłustego kremu - zarówno na wysokości czoła, jak i nad uszami czy karkiem. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko zafarbowania twarzy czy szyi (takie przebarwienia nie zawsze da się usunąć od razu).

2. Podziel włosy na sekcje. Zaczynaj aplikację farby od odrostów, tyłu głowy i od siwych włosów, następnie nad uszami i z przodu. Dla ułatwienia dziel włosy na mniejsze sekcje i pokrywaj je produktem za pomocą specjalnego pędzelka fryzjerskiego. 

3. Po upływie odpowiedniego czasu (na pewno podany jest w instrukcji dodanej do opakowania), farbę przeciągnij na całą długość włosów, aż po ich końce. Możesz to zrobić na przykład za pomocą ubranych w rękawiczki dłoni, delikatnie wcierając produkt w pasma. 

4. Trzymaj farbę tak długo, jak zaleca producent. Lepiej sprawdzać czas w minutniku, niż szacować go “na oko”. Nie wychodź z założenia, że lepszy efekt uzyskasz, przedłużając czas trzymania produktu na głowie albo skracając go o 15 minut. Nigdy nie wiesz, jaki rezultat wtedy uzyskasz.

5. Zwilż włosy przed umyciem, a następnie zmyj farbę letnią wodą (nie bardzo gorącą, która może jeszcze bardziej osłabić włosy).

6. Po zmyciu farby koniecznie nałóż odżywkę dodaną do opakowania farby. Zadba o to, żeby łuski włosa się zamknęły, a Twoja fryzura błyszczała i wyglądała zdrowo. Jeśli odżywka pielęgnacyjna jest w większym opakowaniu, jej resztę zostaw do kolejnego mycia głowy.

Farbujesz włosy w domowych warunkach? Sprawdź, jaką wybrać farbę!

Jaką farbę wybrać do domowej koloryzacji? Na rynku dostępne jest mnóstwo różnego rodzaju produktów, spośród których każda z nas może wybrać kosmetyk idealnie dopasowany do jej potrzeb. Najważniejszy podział, jaki warto wziąć pod uwagę to ten na farby drogeryjne i profesjonalne. Zaletą pierwszych niewątpliwie jest niższa cena i często większa łatwość w sposobie przeprowadzania koloryzacji. Farby profesjonalne przewyższają je jednak lepszym składem oraz bardziej trwałym efektem. Nie tylko są bezpieczniejsze dla pasm, ale też lepiej odwzorowują odcień zamieszczony na opakowaniu. Znajdziesz je w ofercie takich renomowanych marek w Domodi, jak L’Oreal Paris, Jeans Louis David czy Revlon. 

Wśród farb drogeryjnych znajdują się nie tylko produkty do koloryzacji trwałej, ale też takie, które zmywają się na przykład po 24 myciach (uwaga - nawet po tym czasie większość z nich nadal widoczna jest na pasmach!). Dużą popularnością cieszą się tak zwane szamponetki (szampony koloryzujące) i farby zmywalne przy pierwszym myciu bądź wypłukujące się przy każdym kolejnym myciu głowy. Często oferują niecodzienne kolory, takie jak różowy czy fioletowy. Innym typem domowej “koloryzacji” włosów jest stosowanie barwnych płukanek. Polecane przede wszystkim jasnym blondynkom, pozwalają w bezpieczny sposób nadać pasmom innego odcienia (na przykład różowego). 

Ciekawą alternatywą dla drogeryjnych farb do włosów jest henna barwiąca. Jest w 100% naturalna, dodatkowo pielęgnuje i wzmacnia włosy, ale wiąże się też z pewnymi ograniczeniami. Nie można stosować jej na włosy wcześniej farbowane za pomocą produktów chemicznych, a sama koloryzacja trwa zdecydowanie dłużej (nawet do kilku godzin). Nie zawsze da się też przewidzieć dokładny rezultat farbowania henną w domu (należy na bieżąco sprawdzać na jednym kosmyku, czy efekty są zadowalające). Naturalne pigmenty nie pozwolą nam też rozjaśnić włosów, a jedynie nadać złocisty odcień pasmom blond.

Pielęgnacja włosów koloryzowanych - domowe sposoby i najlepsze kosmetyki z drogerii

Pielęgnacja włosów farbowanych

Jeśli farbujesz włosy w domu i chciałabyś cieszyć się pięknym efektem, nie możesz bagatelizować kwestii pielęgnacji. Twoim niezbędnikiem są kosmetyki w linii przeznaczonych właśnie do włosów farbowanych. Te szampony, odżywki czy płukanki skupiają się na wzmocnieniu osłabionych koloryzacją pasm, ochronie koloru przed blaknięciem i wypłukiwaniem się czy nadawaniu blasku, podkręcającego nowy odcień. Kosmetyki do włosów farbowanych znajdziesz bez trudu na przykład w Domodi, w ofercie marek Kerastese, Olaplex, Halier, Yves Rocher czy L’Oreal Paris

Oczywiście możesz też pokusić się o robienie domowych wersji masek na włosy. Do tych, które regularnie poddajesz procesowi koloryzacji odpowiednie będą mikstury z nabłyszczającym jajkiem (na przykład połączonym z oliwą z oliwek i olejem rycynowym) oraz płukanki zakwaszające i nabłyszczające z octem owocowym (wystarczy około łyżka octu jabłkowego na litr wody).

Koloryzacja włosów w domu - pytania i odpowiedzi

Czy koloryzacja  domu jest bezpieczna? Czy efekt naprawdę może być porównywalny z tym, który wyczaruje nam na głowie fryzjer? Pytań na temat samodzielnego farbowania włosów jest wiele, dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć na to, które najczęściej nurtują nasze czytelniczki.

Jak często można farbować włosy?

Pytanie o to, jak często można farbować włosy nie doczeka się jednej konkretnej odpowiedzi. Wszystko zależy od wielu czynników - od tego, jak szybko rosną Twoje pasma, w jakiej są kondycji, czy bardzo widać u Ciebie odrosty albo siwe włosy. Jedno jest pewne: zbyt częsta koloryzacja, czy to w domu, czy u fryzjera, nie pozostaje bez wpływu na kondycję włosów. “Nękane” silnymi składnikami aktywnymi stają się wysuszone, bardziej skłonne do łamania i wypadania. Optymalny czas przerwy między koloryzacją to mniej więcej miesiąc, ale możesz go nieco przedłużyć, stosując specjalne kosmetyki do tuszowania odrostów albo po prostu aplikując farbę wyłącznie na miejsca wymagające “korekty”.

Czy można farbować zniszczone włosy?

Zniszczonych włosów absolutnie nie powinno się farbować, zwłaszcza w domu. Jeśli Twoje pasma są w opłakanym stanie (na przykład na skutek zabiegu trwałej czy koloryzacji), lepiej skonsultować się z profesjonalnym fryzjerem, który podpowie, jakie rozwiązanie będzie najbardziej bezpieczne. Na pewno warto skupić się na pielęgnacji włosów, ewentualnie poprawiając ich wygląd płukanką z naturalnych składników.

Jak uniknąć żółtego blondu?

Uniknięcie żółtego odcienia w przypadku włosów blond jest bardzo trudne - a już zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi samodzielna, domowa koloryzacja. Co zrobić, jeśli zdecydowanie nie chcesz skorzystać z usług kolorysty? Przede wszystkim postaw na farby profesjonalne i koniecznie takie, które gwarantują chłodny, popielaty efekt - ich pigmenty zmniejszą widoczność złotych tonacji. Po farbowaniu regularnie stosuj szampony do jasnych włosów i płukanki w kolorze fioletowym, zapewniające subtelny, platynowy efekt.

Jak uratować zniszczone podczas farbowania włosy?

Jeśli włosy się “sfilcowały” podczas domowego farbowania albo ich kolor absolutnie Ci się nie podoba - najlepiej umówić się na wizytę w salonie. Próby samodzielnego ratowania sytuacji w domu mogą tylko pogorszyć stan. 

fot. Adobe Stock

Zafarbuj włosy w domu z Domodi:

Domowe maski na włosy zniszczone, farbowane i nie tylko. Poznaj skuteczne i proste przepisy! Domowe maski na włosy zniszczone, farbowane i nie tylko. Poznaj skuteczne i proste przepisy! Jak składać ubrania, żeby się nie gniotły i zajmowały mało miejsca? Poznaj TE sposoby! [PORADNIK] Jak składać ubrania, żeby się nie gniotły i zajmowały mało miejsca? Poznaj TE sposoby! [PORADNIK]