7 kroków, które pomogą udoskonalić Twój styl

Niektóre z nas mogą sądzić, że aby zbudować swój styl, wystarczy posiadać odpowiednią wiedzę na temat kolorów i fasonów. W rzeczywistości nie jest to tak oczywiste. Od czego zacząć, aby wreszcie cieszyć się swoim wizerunkiem tu i teraz? Oto lista konkretnych działań, którą przygotowała dla nas stylistka Julia Nikitina!

7 kroków, które pomogą udoskonalić Twój styl

Krok 1. Twój styl musi być autentyczny

Warto zrozumieć, że styl nie jest czymś, z czym się rodzimy, ale czymś, czego każdy z nas może się nauczyć. Możemy osiągnąć wymarzony wizerunek bez względu na to, ile mamy lat, jaką mamy sylwetkę i jaki nosimy rozmiar. Jak? Stawiając na autentyczność! Wybierajmy ubrania zgodne z naszymi przekonaniami, potrzebami i stylem życia, a niekoniecznie te, które aktualnie są na topie. Styl to przede wszystkim świadomość samej siebie. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które ułatwią robienie zakupów i komponowanie strojów na co dzień i od święta. Zastanów się więc: jakie estetyki Ci się podobają, w jakiej odzieży czujesz się komfortowo, a w jakiej nie, ale też jakie kolory pasują do Twojego typu urody i które fasony sprzyjają Twojej sylwetce. Dzięki ubraniom możemy przekazywać światu informację na temat tego, kim jesteśmy i jakimi wartościami kierujemy się w życiu, dlatego autentyczność to absolutna podstawa!

Krok 2. Zapoznaj się z możliwościami kolorystycznymi

Kolor ubrania odgrywa niezwykle ważną rolę, ponieważ to na nim skupia się uwaga osób oceniających nasz wizerunek. Nie oznacza to oczywiście, że stylowo będziemy wyglądać jedynie wówczas, gdy założymy kolorową bluzkę lub ubierzemy buty w jaskrawym odcieniu. To od nas zależy, w jaki sposób wprowadzimy dany kolor do swojej garderoby. Ważne jednak, by próbować różnych rozwiązań i sprawdzać, które barwy podkreślają naszą urodę, a w których wyglądamy niekorzystnie. Nie zapominajmy o tym, że każdy kolor ma różne odcienie, temperatury i stopnie nasycenia. Szukajmy więc takich odcieni, w których wyglądamy najlepiej. Przykładowo fuksja może być dla nas zbyt krzykliwa, ale pudrowy róż pięknie podkreśli nasz typ urody. Mimo że obydwie te barwy są odcieniami koloru różowego, mocno się od siebie różnią. 

Krok 3. Oceń swoją sylwetkę

Każda kobieta posiada indywidualną i niepowtarzalną sylwetkę, która nie zawsze musi wpisywać się w schematy lansowane w telewizji, na okładkach czasopism modowych lub w internecie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy prezentować się stylowo, jeśli nie posiadamy „modelowej sylwetki”.

Każda z nas – bez względu na wiek czy proporcje – może wyglądać jak milion dolarów. Musimy jedynie określić swoje potrzeby i zacząć działać!

typy sylwetki

Zacznij od ustalenia, jakie są Twoje indywidualne cechy sylwetki:

• wzrost – niski, średni, wysoki;

• ramiona – szerokie/wąskie, prostokątne/okrągłe/spadziste;

• szyja – krótka/dłuższa;

• brzuch – płaski/wystający;

• talia – wyrazista/brak talii;

• ręce – szczupłe/grubsze, krótkie/długie;

• biust – mały/średni/duży;

• biodra – szerokie/wąskie, płaskie/okrągłe;

• pupa – płaska/wydatna;

• nogi – krótkie/długie, szczupłe/grubsze, proste/w kształcie „O”/w kształcie „X”;

• łydki – szczupłe/umięśnione;

• stopy – małe/duże, szerokie/wąskie.

Ze świadomością własnego ciała łatwiej będzie Ci szukać krojów, które podkreślają atuty i sprytnie maskują niedoskonałości. Pamiętaj jednak, że znalezienie pasujących do Ciebie fasonów ubrań to tylko połowa sukcesu. Warto eksperymentować z ubraniami i podkreślać figurę również przy pomocy koloru, wzoru, grubości lub elastyczności tkaniny, typu dekoltu, rękawa, długości czy dekoracyjnych elementów. 

Krok 4. Poznaj obecne style

Czym jest styl ubierania się? Przede wszystkim wiodącym kierunkiem, w jakim utrzymany jest nasz wizerunek. Wśród jego elementów składowych należy wymienić: kolor, fakturę, fason, wzór, rodzaj materiału, elementy dekoracyjne, długość oraz proporcje.

W modzie wyróżnia się sześć podstawowych stylów.

Styl romantyczny

Jego główną ideą jest podkreślenie własnej kobiecości. Charakterystyczne dla tego stylu są przede wszystkim zwiewne i poruszające się materiały, fasony dopasowane w talii, kwieciste wzory, koronki, falbanki, przezroczystości oraz dodatki w postaci perełek i kokard.

styl romantyczny w modzie

Styl klasyczny

Dominuje w nim jakość oraz minimalizm. Stawiając na wysokiej jakości tkaniny i minimalistyczne rozwiązania, zawsze będziemy prezentować się elegancko i z klasą.

Kolory typowe dla stylu klasycznego to kolory stonowane, wykorzystywane najczęściej w monochromatycznych połączeniach. Do tego niewielka ilość dodatków i dekoracyjnych elementów, wyraziste formy oraz klasyczne wzory, na przykład ponadczasowe biało-czarne paski.

styl klasyczny w modzie

Styl naturalny

Jego głównymi wyznacznikami są komfort i luz. Stylizacje naturalne to stylizacje weekendowe i bardzo wyluzowane.

Znajdziemy tutaj dzianinowe tkaniny, szerokie swetry, grubszą i wyrazistą fakturę, zamszowe buty oraz, oczywiście, torebki worki. Zwykle zestawiamy je z ubraniami z naturalnych materiałów.

styl naturalny w modzie

Styl kreatywny

Styl dla miłośników mody, odważnych zestawień oraz oryginalnych rozwiązań. Ci, którzy wybierają styl kreatywny, sami zwykle poszukują nowych połączeń kolorów, wzorów czy elementów garderoby.

Stylizacje utrzymane w stylu kreatywnym nierzadko są przekombinowane – sporo tutaj kolorów, dodatków, faktur i wzorów. Wbrew pozorom nie muszą być one jednak chaotyczne. Kreatywne połączenia mogą się bowiem prezentować ciekawie i harmonijnie.

styl kreatywny w modzie

Styl rockowy

Znajdziemy tutaj stylizacje o odważnym i mocnym charakterze. W stylu rockowym nie może zabraknąć geometrycznych wzorów, ostrych dekoracyjnych elementów, błyszczących faktur, przesady w formach, zwierzęcych wzorów czy czarno-białych połączeń z dodatkiem czerwieni. Osoby preferujące tego rodzaju rozwiązania lubią przykuwać uwagę otoczenia i dobrze czują się w ubraniach, które rzucają się w oczy.

styl dramatyczny w modzie

Styl sportowy

W roli głównej: eklektyczne połączenie poszczególnych elementów sportowych (np. obuwia, bluz lub spodni) z ubraniami, które są utrzymane w innym stylu. Wbrew pozorom, styl sportowy nie polega na tworzeniu typowo sportowego looku, a jedynie na subtelnym wyluzowaniu klasyki lub romantycznych stylizacji.

styl sportowy w modzie

Krok 5. Zrób porządek w szafie

Aby odnieść sukces w zakresie stylu, w Twojej szafie musi panować porządek. Przede wszystkim po to, abyś wiedziała, jakie ubrania posiadasz w swojej garderobie i jakie zestawy możesz dzięki nim stworzyć. Tylko w taki sposób obiektywnie ocenisz, czy Twoja szafa odpowiada Twoim potrzebom i czy naprawdę pracuje na korzyść Twojego wizerunku. Dlatego:

1. Pozbądź się tych elementów garderoby, które nie są Ci potrzebne.

Od czego zacząć porządki w garderobie? Od wyrzucenia tych ubrań, które są brudne, zniszczone, poplamione i nie wyglądają już atrakcyjnie.

2. Trzymaj w szafie jedynie ubrania na nadchodzący sezon.

Pozostaw w szafie tylko te ubrania, które wykorzystasz w nadchodzącym sezonie, a pozostałe schowaj do pudełek i przenieś w dogodne miejsce.

3. Zrezygnuj z kupowania podobnych ubrań, ponieważ Twoja szafa stanie się monotonna.

Krok 6. Inspiruj się

Praca ze stylem polega na zapoznaniu się z różnymi możliwościami estetycznymi, a następnie na korzystaniu z nich w zależności od naszych potrzeb. Dzięki obserwowaniu otoczenia i czerpaniu z niego inspiracji, możemy nie tylko wiele dowiedzieć się na temat obecnie panujących trendów, ale także nauczyć się wyłapywać cenne wskazówki i modowe niuanse.

Pamiętaj, jak duże znaczenie mają detale. Niekiedy nawet drobny element stylizacji może wpłynąć na sposób, w jaki nasz ubiór się prezentuje. Prosta, biała koszula oraz klasyczne dżinsy mogą zyskać zupełnie nowy wymiar dzięki delikatnym niuansom w kroju, sposobie ułożenia lub drobnych dodatkach.

Krok 7. Całokształt ma znaczenie

Nie zapominaj, że jesteś odbierana całościowo. Wszystkie aspekty Twojego wyglądu są równie istotne i mają wpływ na sposób, w jaki postrzegają Cię inni. Ogromne znaczenie ma nie tylko to, jak się ubierasz, ale również to, jak czeszesz włosy, jaki robisz makijaż i na jaki kolor malujesz paznokcie. Doskonal się w każdym z tych kierunków, a z łatwością uzyskasz efekt, na jakim Ci zależy.

Się działo w marcu! Piątka na piątek – 29.03.2019

Polecamy w tej kategorii