Płaszcz wełniany na zimę - jaki kupić, żeby był ciepły? Poradnik

Jeśli szykujesz swoją garderobę na nadejście zimy, na pewno zastanawiasz się, w jaki płaszcz zainwestować, żeby było nie tylko stylowo, ale też ciepło. I to znacznie dłużej niż jeden sezon! Zajrzyj do naszego poradnika i przekonaj się, jaki wybrać płaszcz na zimę.

Płaszcz wełniany na zimę - jaki kupić, żeby był ciepły? PORADNIK

Czy płaszcz z wełny jest ciepły? Czym różni się od tego ze sztucznych tkanin?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem porządnego płaszcza na zimę, na pewno bierzesz pod uwagę przede wszystkim ten z wełny. Czy ta inwestycja naprawdę się opłaca? Czym takie okrycie różni się od tego ze sztucznych włókien? Już tłumaczymy. 

Jest wiele rodzajów okryć wierzchnich, które pozwalają zachować odpowiednią temperaturę. Mogą być to na przykład puchówki czy sztuczne futerka, jednak nic nie wygląda tak szykownie i nie pozostawia tak szerokiego pola do stylizacyjnej interpretacji, jak wełna. To w 100% naturalne włókno, pozyskiwane między innymi z sierści owiec, alpak, królików czy wielbłądów. Ze względu na swoją pierwotną funkcję (ochronę zwierzęcia przed zmarznięciem w skrajnie niskim temperaturach), świetnie sprawdza się jako nasz osobisty, zimowy “podgrzewacz”. Wełniana tkanina świetnie grzeje, a jednocześnie pozwala skórze oddychać, przeciwdziałając poceniu się. Dobrej jakości wełna jest niezwykle wytrzymała i mocna, a brud oraz wilgoć zatrzymują się na jej powierzchni. Co ważne, takimi cechami charakteryzują się nawet cienkie wełniane tkaniny, takie jak gabardyna, flausz lub loden. 

Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto kupić płaszcz z alpaki czy kaszmiru, możesz nam zaufać: to długofalowa inwestycja, za którą sobie podziękujesz.

Czym kierować się przy zakupie płaszcza, by był ciepły i posłużył przez lata?

No dobrze, a co z płaszczami, które na metce, poza wełną, mają również informację o innych domieszkach? Ile wełny powinien mieć płaszcz? Czy płaszcz 60% wełny jest warty Twojego budżetu przeznaczonego na zimową garderobę? Po kolei.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że najlepszym wyborem jest płaszcz “100% wełna”. To ona posiada maksimum zalet tej wyjątkowej tkaniny i spełni oczekiwania najbardziej wymagających użytkowniczek. Jednak wełniane płaszcze damskie bywają sporym wydatkiem. Ze względu na to producenci często dodają do wełny domieszek sztucznych włókien, obniżających cenę ubrania. To niekoniecznie musi oznaczać coś złego. Odrobina akrylu czy poliestru w składzie wełnianego płaszcza może ułatwić pielęgnację tkaniny czy zwiększyć komfort jej noszenia (przede wszystkim minimalizując nieprzyjemne uczucie “drapania”). 

Płaszcz zimowy z poliamidem czy innymi dodatkami nie będzie tak ciepły, jak z alpaki, angory czy z wielbłądziej wełny. Może jednak wyglądać tak samo szykownie. Po prostu włóż pod spód cieplejszy sweter, a będziesz gotowa na największe mrozy!

Jak prać i czyścić wełniany płaszcz?

Wełniany płaszcz nie potrzebuje częstego prania. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki koniecznie musisz mu zafundować jest ochrona przed molami, na przykład za pomocą specjalnych zawieszek do szafy. Wietrz go również i odwieszaj do szafy tak, żeby zapewnić mu swobodny dostęp powietrza (nie przygniataj innymi ubraniami). Raz na jakiś czas dokładnie szczotkuj tkaninę szczotką z włosia, która pomoże pozbyć się różnego rodzaju zanieczyszczeń z jego powierzchni. Jeśli Twój wełniany płaszcz na zimę potrzebuje solidnego odświeżenia, możesz użyć specjalnego steamera na parę. W ostateczności możesz go też wyprać w pralce automatycznej z użyciem specjalnego detergentu do pielęgnacji wełny. Użyj odpowiedniego programu do delikatnych tkanin w niskiej temperaturze. Nigdy nie susz okrycia wierzchniego z wełny w suszarce bębnowej i nie wiruj go. Delikatnie odciśnij nadmiar wody i susz płaszcz, rozkładając go na płasko na ręcznikach.

Zimowy płaszcz wełniany w klasycznym stylu, czyli jaki?

Zakup płaszcza na zimę z wełny jest nie lada inwestycją. Szykując się na taki wydatek, warto wziąć pod uwagę perspektywę przynajmniej dwóch czy trzech kolejnych sezonów zimowych. To oznacza, że powinnaś postawić na model płaszcza wełnianego, który będzie zgodny z aktualnie obowiązującymi trendami, ale na tyle uniwersalny, że bez trudu zgra się z akcesoriami czy ubraniami, jakie będą modne za rok. 

Najlepszym wyborem jest klasyczny płaszcz camel w kolorze wielbłądziej wełny. Zwłaszcza, jeśli ma zapięcie na jeden bądź dwa rzędy guzików i długość do kolana. To model, który łączy się zarówno z klasykami (takimi, jak biała koszula, czarne cygaretki, szary kardigan), jak i z sukienkami boho czy wzorzystymi kombinezonami. 

Modne płaszcze damskie z wełny to też fasony nawiązujące do lat 60., które niezmiennie inspirują projektantów i stylistów. Lekko rozszerzany bądź prosty krój, mały okrągły kołnierzyk, wyraziste guziki, mocny kolor to cechy, które go wyróżniają. Możesz go śmiało nosić do minimalistycznych outfitów, ale też do spodni szwedów i bluzek w printy. 

Dla fanek elegancji spod znaku glamour zarezerwowane są zawsze modne, długie płaszcze wełniane z kapturem czy kołnierzem obszytym futerkiem, również w eko wersji. Takie modele świetnie prezentują się w towarzystwie dobrej jakości dodatków, na przykład skórzanych kozaków, markowej torebki, ciemnych okularów przeciwsłonecznych.

Zobacz całą ofertę płaszczów wełnianych na zimę

Ciepły wełniany płaszcz damski - to kwintesencja świetnie przygotowanej na zimę szafy. Wydatek, z którym jest związany z całą pewnością się opłaci, zwłaszcza, jeśli wybierzesz ponadczasowe fasony i odpowiednio zadbasz o kondycję swojego okrycia wierzchniego. 

Modne kolory jesień/zima 2019/2020: ZIELONY Modne kolory jesień/zima 2019/2020: ZIELONY Długie spódnice - 3 stylizacje na różne okazje Długie spódnice - 3 stylizacje na różne okazje