Perfumy damskie i męskie. Jakie wybrać, gdzie kupować, czym się różnią ich rodzaje? [PRZEWODNIK]

Perfumy to zdecydowanie więcej niż ładny zapach. To najlepszy sposób na zamanifestowanie swojego charakteru i gustu, uzupełnienie stylizacji i wyróżnienie się z tłumu. Co warto wiedzieć na temat perfum damskich i męskich? Jak je wybierać? Czym różnią się rodzaje perfum? Na te i wiele innych tematów znajdziesz odpowiedź w naszym kompleksowych poradniku.

Perfumy damskie i męskie. Jakie wybrać, gdzie kupować, czym się różnią ich rodzaje? [PRZEWODNIK]

Perfumy damskie i męskie - kropka nad i stylizacji

Perfumy damskie i męskie to idealne zwieńczenie stylizacji i sposób na podkreślenie swojej indywidualności. Piękny zapach może być najlepszą wizytówką, zwiastującą nasze przybycie i utrzymującą się w powietrzu na długo po tym, kiedy wyjdziemy. Zawsze podkreśla nasz charakter i sposób, w jaki lubimy się nosić, informując otoczenie skuteczniej niż niejeden słowny manifest. Perfumy można regularnie zmieniać, ale prawdziwi miłośnicy zapachów podkreślają, że warto znaleźć takie, które będą nam towarzyszyć przez całe życie, nieodmiennie kojarząc się innym właśnie z nami. Nikogo nie powinno więc dziwić, że wybór właściwego flakonika zazwyczaj wcale nie jest taki łatwy.

Warto zaglądać do popularnych rankingów perfum damskich i męskich, ale najważniejsze przy ich zakupie jest zdanie się na własny gust i… intuicję. To ona najlepiej podpowie, czy powinniśmy sięgnąć po niszowe francuskie perfumy wyróżniające się nietypową kompozycją nut zapachowych czy może po wodę perfumowaną z Empiku bądź Rossmana, “zaprojektowaną” przez Twoją ulubioną gwiazdę. Jeśli chcesz na temat perfumy damskich i męskich dowiedzieć się nieco więcej, koniecznie przeczytaj nasz przewodnik.

Sprawdź ranking najpiękniejszych perfum damskich
Sprawdź ranking najpiękniejszych perfum męskich

Jak się robi perfumy?

Jak się robi perfumy?

Perfumy (z jęz. francuskiego “par fumée” oznacza dosłownie “przez dym”) to najogólniej mówiąc rodzaj kosmetyków, których głównym zadaniem jest nadawanie zapachu. Na swój sposób towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Chociaż sama istota ich powstawania się nie zmienia (w końcu zawsze polega na tym samym: połączeniu różnych nut zapachowych w jedną, konkretną kompozycję), metody ich produkcji stale podlegają unowocześnieniom. Początkowo używano wyłącznie esencji uzyskanych z roślin, później zaczęto łączyć je z alkoholem, który przedłuża trwałość perfum. Jak powstają perfumy? Komponują je w laboratoryjnych warunkach specjaliści nazywani “nosami”. Łączą oni wodę, alkohol etylowy (etanol) lub mieszaninę lekkich alkoholi alifatycznych, różnego rodzaju utrwalacze zapachu oraz środki homogenizujące z różnymi substancjami zapachowymi:

- roślinnymi (olejki eteryczne czy żywice zapachowe);

- zwierzęcymi (ambra, piżmo)

- syntetycznymi, czyli powstającymi od początku do końca w laboratorium, ale do złudzenia przypominającymi naturalne nuty (kumaryna, wanilina, estery).

Po spryskaniu ciała perfumami następuje etap parowania alkoholu i stopniowego uwalniania się substancji zapachowych, tworzących istotę perfum zarówno damskich, jak i męskich, czyli aurę przyjemnego zapachu. Zanim dojdzie do konfekcji perfum, czyli zamknięcia ich w odpowiednim flakonie, najwięcej czasu wyspecjalizowane “nosy” poświęcają na… zaprojektowanie kompozycji zapachowej. Biorą przy tym pod uwagę nie tylko odpowiednio harmonijne połączenie składników roślinnych i syntetycznych, ale też tak zwaną piramidę zapachową, czyli nuty głowy, serca i bazy, o znaczeniu których dowiesz się w dalszej części naszego przewodnika. Ważne jest takie połączenie perfumiarskich surowców, żeby kolejne etapy uwalniania się zapachu i jego funkcjonowania na ludzkiej skórze tworzyły spójną i przemyślany cykl życia perfum

Rodzaje perfum - czym się różni woda perfumowana od wody toaletowej?

Rodzaje perfum

Każdy, kto kiedykolwiek stanął przed zadaniem zakupienia zapachu damskiego czy męskiego, na pewno zdaje sobie sprawę z ilości różnego rodzaju perfum. Czym się od siebie różnią? Przede wszystkich składem, a dokładnie ilością substancji zapachowych względem całej kompozycji. Im wyższe ich stężenie, tym bardziej intensywny i trwały jest zapach. Warto pamiętać, że “perfumy” to zwyczajowa nazwa ogółu pachnących kosmetyków, które aplikujemy na skórę, jednak nie wszystkie produkty spełniają definicję prawdziwych perfum. Co to znaczą skróty  EDT czy EDP, z którymi można się spotkać przy opisie perfum w internecie lub na półkach w drogeriach i sklepach z niszowymi perfumami? Jak czytać oznaczenia perfum? Już wyjaśniamy. 

- Ekstrakt perfum zawiera nawet do 60% substancji zapachowych. 

- Perfumy (parfum) zawierają 15-40% olejków zapachowych. Mogą utrzymywać się na skórze nawet przez 48 godzin, ale są zdecydowanie najtrudniej dostępne i… kosztowne. Ich cena wynosi nawet kilka tysięcy złotych!

- Wodę perfumowaną (z jęz. francuskiego  eau de parfum, EDP) charakteryzuje największa trwałość spośród popularnych rodzajów perfum. Zawierają zwykle 10-20% olejków zapachowych, rozpuszczonych w 80-90% alkoholu etylowego. Wody perfumowane damskie i męskie utrzymują się na skórze nawet do 24 godzin. Najczęściej zawierają najwięcej składników, które ulatniają się wolno (czyli należących do nut bazowych).

- Woda toaletowa (z jęz. francuskiego eau de toilette, EDT) jest zdecydowanie mniej trwała od wody perfumowanej. W tym rodzaju perfum 5-15% olejków zapachowych zazwyczaj jest połączonych z 60-85% rozpuszczalnika (czyli przede wszystkim etanolu). Zapach wody toaletowej damskiej i męskiej pozostaje wyczuwalny na skórze maksymalnie do 12 godzin. 

- Woda kolońska (z jęz. francuskiego eau de Cologne, EDC) zawiera 3-8% olejków zapachowych, które rozpuszczone są w 70-80% alkoholu i wody. Zapach tego rodzaju perfum utrzymuje się krótko, około 1 godziny.

- Woda odświeżająca (z jęz. francuskiego eau fraîche) to szczególny rodzaj perfum, który zawiera zaledwie 1-3% substancji zapachowych i wyczuwalny jest tuż po aplikacji.

Jeśli zastanawiasz się, co jest lepsze - woda perfumowana, toaletowa czy kolońska, weź pod uwagę wszystkie czynniki, takie jak swoją wrażliwość na zapach, okazję, a nawet stylizację, jaką wybierasz. Jak dowiesz się w dalszej części naszego perfumiarskiego przewodnika, na to, jaki należy wybrać rodzaj perfum, wpływ powinna mieć też pora roku. Tak czy inaczej, odpowiedź na pytanie “co jest lepsze: woda toaletowa czy perfumy” pozostaje otwarta.

Piramida zapachowa - nuty zapachowe w perfumach damskich i męskich

Piramida zapachowa

Jeśli lubisz używać perfum, na pewno wiesz, że ich zapach dosłownie “żyje” na Twojej skórze, zmieniając się w ciągu dnia. Dzieje się tak za sprawą nut zapachowych o różnym poziomie lotności. Ze względu na to, że poszczególne substancje zapachowe odparowują z różną prędkością, perfumy zmieniają swój charakter z biegiem czasu, odsłaniając kolejne swoje “wcielenia”. Zjawisko to określa się mianem cyklu życia zapachu. Dla ułatwienia rodzaje nut zapachowych (czyli inaczej akordów) rozpisuje się w specjalnej piramidzie zapachowej, która nie tylko usprawnia pracę “nosom”, ale też... wybór klientom, którzy sięgają po konkretny flakon. Zarówno w przypadku perfum męskich, jak i damskich, nuty zapachowe dzieli się tak samo: na głowy, serca i bazy

- Nuty głowy, czyli górne, wyczuwalne są od razu po otwarciu flakonu bądź po aplikacji perfum na skórę. Kompozycja ta, często określana jako wysoka, jest bardzo intensywna i ma duży wpływ na to, czy zdecydujemy się na dany zapach, czy nie.  Warto jednak pamiętać, że nuty głowy szybko się uwalniają, odsłaniając często zupełnie inny charakter kompozycji. 

- Nuty serca, nazywane nutami środkowymi, wyczuwalne są zazwyczaj około 10 minut po aplikacji na skórę. Jest to kompozycja trwała, utrzymująca się długo, mająca największy wpływ na to, czy dane perfumy przypadną nam do gustu. 

- Nuty bazy, inaczej dolne, to kompozycja, której rolą jest podtrzymać trwałość zapachu, przedłużyć go. Zazwyczaj to nuty głębokie (takie jak piżmo), często wyczuwalne nawet wiele godzin po aplikacji kosmetyku na skórę.

Pragniesz wybrać idealne perfumy? Potrzebujesz nieco cierpliwości i czasu, aż rozwiną się na skórze czy papierowym testerze. Pamiętaj też, że na szybkość uwalniania się poszczególnych substancji zapachowych mają wpływ takie czynniki, jak chociażby pH skóry czy wilgotność powietrza!

Perfumy damskie - najpopularniejsze kompozycje zapachowe

Perfumy damskie każdy może odbierać nieco inaczej, na co mają wpływ indywidualne uwarunkowania czy sposób, w jaki dana kompozycja rozwija się na skórze z biegiem czasu. Zazwyczaj kompozycje te dzieli się jednak według prostej klasyfikacji, która ułatwia ich sprzedaż, wybór i stosowanie. Jakie są najpopularniejsze rodzaje kompozycji zapachowych dla kobiet?

Zapachy kwiatowe

>>Perfumy kwiatowe<< należą do najbardziej popularnych perfum damskich. Wśród nich wyróżniać można wiele rodzajów różniących się niuansami, na przykład perfumy orientalno-kwiatowe czy perfumy owocowo-kwiatowe. Zasadniczo łączy je podstawowy element: wyczuwalny zapach kwiatów. W perfumach tego typu, uznawanych za wyjątkowo kobiece i romantyczne, stosuje się nie tylko pojedyncze akordy, ale też całe bukiety. Przykład najpiękniejszych perfum damskich kwiatowych? Oczywiście >>Si od Armani<< czy La Vie Est Belle od Lancome.

Zapachy cytrusowe

>>Perfumy cytrusowe<<, kwiatowo-owocowe czy orientalno-owocowe bez wątpienia należą do najładniejszych perfum damskich, cieszących się niesłabnącą popularnością. Najczęściej bazują na olejkach eterycznych pozyskiwanych z bergamoty, cytryny, limonki, pomarańczy czy neroli, czyli kwiatu pomarańczy gorzkiej. Zapachy cytrusowe damskie uznawane są za świeże, lekkie, sportowe. Należy do nich między innymi >>perfumy unisex<< (czyli dla niej i dla niego) CK One, wymyślone w latach 90. przez >>Calvina Kleina<<.

Zapachy orientalne 

>>Perfumy orientalne damskie<< są zmysłowe, ciepłe, zazwyczaj bardzo intensywne i trwałe. Bazują na składnikach zapachowych zwierzęcych (ambra, piżmo), korzennych, kwiatowych i owocowych. Często spotkać się można z perfumami orientalnymi w olejku. Przykład? Zapach Black Opium od >>Yves Saint Laurent<< czy >>Poison od Diora<<.

Zapachy aldehydowe 

Co to znaczy perfumy aldehydowe? Nazwa ta określa rodzaj wymyślonych w 1905 roku perfum bazujących na związkach zapachowych nazywanych aldehydami. Do najpopularniejszych perfum kwiatowo-aldehydowych bez wątpienia należy ikoniczna kompozycja >>Chanel No.5<<, stworzone przez legendarną >>Gabrielle Coco Chanel<<.

Perfumy męskie - kompozycje zapachowe, które musisz znać

Perfumy męskie, podobnie jak w przypadku perfumy dla kobiet, można podzielić na kilka najbardziej charakterystycznych kompozycji zapachowych. Chociaż poszczególne akordy mogą się od siebie różnić, całość zalicza się do konkretnej kategorii. Jakie należą do najpopularniejszych?

Zapachy cytrusowe

>>Perfumy męskie cytrusowe<< również bazują na olejkach eterycznych z cytrusów czy kwiatów neroli. Często łączą akordy owocowe z szyprowymi bądź orientalnymi dla mocniejszego, bardziej zdecydowanego efektu. Najlepsze perfumy męskie cytrusowe to między innymi owocowo-korzenny zapach Dior Homme Sport czy owocowo-aromatyczny zapach z nutą różowego pieprzu Eau de Lacoste L.12.12 Jaune od >>Lacoste<<.

Zapachy drzewne

Jeden z najbardziej popularnych rodzajów nut zapachowych w perfumach męskich. Bazę w >>perfumach drzewnych<< stanowią: sandałowiec, wetiwer, paczula, cedr czy drzewo różane. Tego typu perfumy dla mężczyzn łączone są najczęściej z cytrusami i przyprawami, takimi jak chociażby kolendra. Perfumy męskie drzewne to przykładowo Man Intense od Jimmy Choo.

Zapachy orientalne

>>Perfumy korzenne męskie<< charakteryzują się wyjątkowym ciepłem i zmysłowością, zawdzięczaną takim składnikom jak goździk czy cynamon. Przykładem perfum korzennych (orientalnych) jest chociażby Code Profumo od Armani.

Zapachy szyprowe

>>Perfumy szyprowe<< (chypre) to kompozycje owocowo-drzewne, których nazwa pochodzi od Cypru. Są świeże i lekkie, a do ich podstawowych składników należą mech dębowy, paczula, wetiwer, sandał, cytrusy, przyprawy oraz kwiaty. Przykład? Paco Rabanne Invictus Legend.

Zapachy paprociowe

>>Zapachy paprociowe<< (fougère) są bardzo popularnym rodzajem perfum męskich. Można w nich wyróżnić takie składniki, jak modny bób tonka, wetiwer, lawenda, mech, paczula. Przykładem perfum męskich paprociowych może być chociażby Le Male, zapach skomponowany przez Jean Paul Gaultier.

Zapachy skórzane

Perfumy skórzane czy tytoniowo-skórzane to kompozycje, które zazwyczaj bazują na nutach orientalnych, korzennych, połączonych z akordami zwierzęcymi (ambra, piżmo). Ich podstawą jest zapach skóry, otrzymany z połączenia żywicy benzoesowej, wanilii, drewna cedrowego oraz cywetu, a także tytoń. Perfumy męskie skórzane najczęściej dostępne są w niszowych perfumeriach, chociaż zyskują na popularności, jak w przypadku kompozycji Amouage Memoir.

Jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne?

Oryginalne perfumy

Tak naprawdę tylko dobrej jakości perfumy dadzą Ci gwarancję trwałości i pięknego zapachu bez przykrych niespodzianek w postaci nut, które zupełnie nie pasują do całej kompozycji bądź naniesione na skórę nieprzyjemnie pachną. Niestety, za perfumiarską jakość niekiedy trzeba słono zapłacić - w końcu do pozyskania 1 mililitra skoncentrowanego aromatu potrzeba niekiedy… 1 kilograma płatków kwiatowych! Poszukując perfum damskich czy męskich dla siebie możesz spotkać się z różnymi nieuczciwymi praktykami, takimi jak sprzedawanie podróbek udających markowe perfumy. Jak sprawdzić czy perfumy są oryginalne? Wystarczy przyjrzeć się uważnie flakonikowi oraz opakowaniu. W przypadku podróbek są one najczęściej wykonane niechlujnie, niedokładnie. Twoją czujność powinny wzbudzić chociażby nierówne nadruki na kartoniku, odpryskujące napisy na butelce czy naklejki zamiast nadrukowanego na szkle logotypu.

Możesz też spróbować sprawdzić, czy perfumy są oryginalne po kodzie - korzystając ze specjalnych wyszukiwarek internetowych. Najłatwiej jednak oczywiście unikać ryzyka i pozornych oszczędności. Gdzie kupić oryginalne perfumy? W zaufanych sklepach z kosmetykami w internecie (na przykład za pośrednictwem serwisu Domodi), w znanych i cenionych drogeriach stacjonarnych czy w niszowych perfumeriach, takich jak chociażby Mood Scent Bar w Warszawie czy w Poznaniu. Warto kupować oryginalne perfumy w sklepie, który darzymy zaufaniem - ze względu na swoją trwałość, zdecydowanie na dłużej wystarczą.

Jak wybierać perfumy? Praktyczne wskazówki

Jak wybrać perfumy

Jak wybierać perfumy, żeby były tymi trafionymi w dziesiątkę i zamieniły się w naszą najlepszą wizytówkę? Odpowiedzi na to pytanie można wymieniać bez końca. Możesz wykonać jeden z dostępnych w internecie testów “Jak dobrać perfumy do siebie”, zasugerować się podpowiedziami eksperta w perfumerii albo po prostu zainwestować w nowy zapach i na własnej skórze sprawdzić, czy będzie Ci odpowiadał, czy nie. Ryzyko błędnego wyboru można zmniejszyć, biorąc pod uwagę kilka aspektów. 

Pierwszym z nich jest osobowość. Można założyć, że na przykład do pań o romantycznym usposobieniu będą idealnie pasowały perfumy kwiatowe, takie jak >>Bloom marki Gucci<<, zaś do pewnych siebie panów - kompozycje orientalne i raczej intensywne, takie jak Eros Flame od Versace. Pamiętaj jednak, że ta zasada nie zawsze musi się sprawdzić. Osoby nieśmiałe mogą przecież chcieć dodać sobie nieco odwagi za pomocą wyrazistych akordów, a rozmiłowane w sporcie - zapragnąć poczuć się po treningu nieco bardziej elegancko, sięgając po korzenne czy aldehydowe kompozycje. Podobnie jest w przypadku próby dobrania perfum damskich i męskich do stylizacji. W końcu nuty czarnego pieprzu mogą doskonale uzupełniać streetwearowy look z dresami w roli głównej, a kwiatowe wprowadzić więcej romantyzmu do skórzanego total looku. 

Jeśli nie wiesz, jakie perfumy dla faceta czy kobiety będą najlepsze, pod uwagę weź przede wszystkim styl życia i okazje, na jakie mają się konkretne kompozycje zapachowe przydać. Inny charakter będą miały zapachy na co dzień, na przykład do biura czy na rozmowę o pracę, a inne - na wieczór w klubie lub romantyczną randkę. Prawdziwą klasą jest umiejętność dobrania charakteru i intensywności perfum do sytuacji. Warto w związku z tym nie tylko rozeznać się w rodzajach kompozycji zapachowych, ale też poznać różnice między wodą kolońską a perfumowaną, o czym już wspominaliśmy w naszym poradniku. Nadal nie wiesz, jak kupować perfumy, żeby najlepiej do Ciebie pasowały? Możesz zainspirować się wpisami na blogach czy wypowiedziami na forach internetowych, w których roi się od takich wątków, jak “Jakie perfumy dla 40-latki” czy “Jakie perfumy lubią mężczyźni”.

Zastanawiasz się, jak dobrać perfumy do siebie? Zarówno w przypadku damskich, jak i męskich zapachów, koniecznie należy wziąć pod uwagę kwestię pory roku. Po jakie akordy sięgać latem, a po jakie zimą? Tego dowiesz się już za chwilę. 

Perfumy na lato, jesień, zimę i wiosnę… Jak dobrać zapach do pory roku?

Prawdziwie elegancka osoba z klasą potrafi dostosować używane perfumy do pory roku. To nie tylko kwestia stylu czy podążania za sezonowymi trendami, ale… chemii. W gorące dni substancje zapachowe na skórze będą zachowywać się zupełnie inaczej niż w dni chłodne, wilgotne czy mroźne. Zmienia się wtedy również nasza aktywność i potrzeby - latem zazwyczaj pożądamy orzeźwienia, a zimą otulenia w tym, co ciepłe i przytulne. Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę przy wyborze perfum na konkretną porę roku jest komfort innych osób w naszym otoczeniu. Kto chociaż raz był zamknięty w ogrzewanym pomieszczeniu bez dostępu świeżej powietrza z mocno wyperfumowaną intensywnym zapachem osobą, na pewno wie, co mamy na myśli. Co warto wiedzieć o doborze perfum na lato, zimę i pozostałe pory roku? 

Perfumy na lato, zarówno damskie, jak i męskie, zazwyczaj opierają się na akordach świeżych i rześkich, zwłaszcza cytrusowych i morskich. W ciepłe dni warto sięgać po lżejsze rodzaje perfum, na przykład wody kolońskie czy odświeżające, które nie zagwarantują tak intensywnego i ciężkiego efektu, jak wody perfumowane. W ofercie wielu renomowanych marek znajdziesz bez trudu letnie, wakacyjne wersje popularnych kompozycji, różniące się od klasyków stężeniem substancji zapachowych.

Odkryj najlepsze perfumy damskie na lato

Perfumy na wiosnę, po które panie sięgają najczęściej, to wszelkie kompozycje kwiatowe oraz kwiatowo-owocowe - lekkie, romantyczne, pozytywnie nastrajające i harmonijnie komponujące się z budzącą się do życia przyrodą. Wiosenne perfumy dla mężczyzn to przede wszystkim te szyprowe oraz paprociowe, pełne wdzięku i subtelności, ale jednocześnie intrygujące. Mogą dominować w nich takie akordy, jak bób tonka, kolendra czy mech.

Idealne perfumy na jesień i zimę? W chłodniejsze dni warto postawić na otulające zapachy, pełne ciepła i zmysłowości. Idealnym wyborem dla pań będą kompozycje orientalne czy cięższe kwiatowe, a dla panów - zarówno korzenne, jak i skórzano-tytoniowe. W przypadku bardziej wymagających czy wieczorowych okazji można sobie pozwolić na wodę perfumowaną, perfumy czy nawet ekstrakt perfum. Dobrym pomysłem na jesień i zimę jest też sięganie po linie kosmetyków bazujących na tym samym zapachu (składające się na przykład z płynu do kąpieli, balsamu do ciała i perfum).

Odkryj najlepsze perfumy damskie na zimę

Jak używać perfum? Sprawdź, gdzie je aplikować

Jak aplikować perfumy

Jak prawidłowo używać perfum? To pytanie zadaje sobie wiele osób, również tych, które od dawna stosują pachnące kosmetyki. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, żeby każdy zapach stosować z umiarem - przyzwyczajeni do niego możemy czuć pokusę dodatkowej aplikacji w ciągu dnia, co często kończy się niezbyt przychylną reakcją ze strony otoczenia, dosłownie “atakowanego” unoszącymi się wokół nas intensywnymi akordami. Perfumy najlepiej aplikować bezpośrednio na skórę, przed włożeniem ubrania, trzymając atomizer w odległości około 10-20 cm od ciała. Nie pocieraj spryskanego miejsca, tylko daj się mgiełce wchłonąć w naskórek. Jeśli chcesz, żeby efekt był mocniejszy i trwalszy, możesz też pozwolić zapachowi przeniknąć odzież i osiąść na włosach, które są doskonałym nośnikiem perfum. Zamiast jednak aplikować perfumy bezpośrednio po marynarce czy fryzurze, psiknij nimi kilka razy w powietrzu, a następnie wejdź w chmurę zapachu i pozwól jej na Tobie osiąść. 

Gdzie psikać perfumy męskie i damskie? Najlepiej nanosić je na dobrze ukrwione miejsca, w których naczynia krwionośne są położone tuż pod skórą - tam pulsująca wyraźniej krew wytwarza ciepło, które sprzyja rozwijaniu się perfum. Do takich punktów na ciele należą przeguby dłoni, skronie, kark, dekolt, szyja, zgięcia kolan oraz łokci, a także miejsca znajdujące pomiędzy piersiami i tuż pod nimi. Wystarczy wybrać dwa punkty do aplikacji perfum, żeby ich zapach był wyraźnie, ale nie przesadnie wyczuwalny. Zrezygnuj z aplikowania perfum za uszami - tam często szybko tracą lub zmieniają zapach. Warto pamiętać też o odpowiedniej bazie! Na skórze tłustej zapach zawsze utrzymuje się dłużej, dlatego jeśli Twoja skóra jest wyjątkowo sucha, zanim naniesiesz na nią perfumy, zastosuj odżywczo-nawilżający balsam do ciała. 

Jak przedłużyć zapach perfum?

Jak przedłużyć trwałość perfum

Kochasz zapach swojej ulubionej wody toaletowej czy perfumowanej i chcesz cieszyć się cieszyć nim jak najdłużej? Koniecznie przetestuj kilka patentów na to, jak wydłużyć zapach perfum. 

- Jeśli chcesz wydłużyć zapach perfum, koniecznie pamiętaj o odpowiednim miejscu aplikacji. Tak jak pisaliśmy w poprzedniej części naszego poradnika, staraj się aplikować kosmetyk nie na uszami, ale na przykład na zgięciu łokci czy na karku oraz koniecznie na włosach. Warto wybrać dwa takie obszary.

- Żeby cieszyć się trwałymi perfumami męskimi lub damskimi, nanoś je na zwilżoną skórę, na przykład tuż po kąpieli czy po zastosowaniu balsamu.

- Jak zwiększyć trwałość zapachu? Stosuj nie tylko perfumy, ale też inne kosmetyki z tej samej linii zapachowej, na przykład balsamy, dezodoranty czy kremy do rąk. 

- Sięgaj po perfumy męskie i damskie, które długo pachną ze względu na użyte w nich substancje zapachowe (takie jak niektóre kwiaty czy piżmo). Tak zwane perfumy z ogonem dosłownie “ciągną się” za nami i są zdecydowanie dłużej wyczuwalne na skórze.

- Weź też pod uwagę, co jest trwalsze: woda perfumowana czy woda toaletowa. Jeśli masz wątpliwości, przypominamy: najbardziej trwałe będą ekstrakty perfum i perfumy, następnie kolejno: wody perfumowane, toaletowe, kolońskie i odświeżające.

Jak przechowywać perfumy?

Jak przechowywać perfumy

Kolejną ważną kwestią, z której koniecznie musisz sobie zdawać sprawę jest to, w jaki sposób prawidłowo przechowywać perfumy, żeby się nie psuły i nie zmieniały zapachu we flakonie. Przede wszystkim należy zmniejszać ryzyko narażenia kosmetyku na zmiany temperatur. Najlepiej przechowywać je w temperaturze pokojowej - w lodówce można ewentualnie trzymać takie zapachy, po które sięgamy naprawdę sporadycznie i nie wyjmujemy na dłużej niż krótka chwila. Warto też pamiętać, że dla wszystkich perfum szkodliwe będzie działanie promieni słonecznych, które niszczą cząsteczki zapachowe. Staramy się też nie dopuszczać do utleniania perfum - to dotyczy zwłaszcza produktów w kremie czy olejkach, dostępnych w otwieranych pojemnikach. Zapomnij o przechowywaniu perfum na parapecie okna czy na półce w łazience. Nawet te w najpiękniejszych flakonach powinny być ukrywane w zamykanej szafce, z dala od światła słonecznego i sztucznego. Jak długo można przechowywać perfumy? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jakich warunkach to robisz. Większość posłuży Ci zdecydowanie dłużej niż 12 miesięcy, nawet jeśli taką informację znajdziesz na opakowaniu. 

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie miniaturek albo >>testerów<< ulubionych perfum, które można zabrać ze sobą do pracy czy na przyjęcie bez konieczności wyjmowania z szafki dużego flakonu >>perfum o pojemności większej niż 100 ml<<. Bardzo prawdopodobne, że znajdziesz je w ofercie ulubionej marki. Jeśli nie, pozostają Ci domowe sposoby. Jak przelać perfumy do innej butelki? Jeśli jest to kosmetyk z atomizerem, możesz się posłużyć igłą i strzykawką po zdjęciu korka albo metodą psiknięć. Musisz jednak wiedzieć, że decydując się na taki sposób przelewania perfum, ryzykujesz zmianą zapachu czy skróceniem czasu ich trwałości (chociażby ze względu na biologiczne zanieczyszczenie czy utlenienie się płynu).

Perfumy damskie - 6 bestsellerów

Jakie są najpiękniejsze i najpopularniejsze damskie perfumy? W rankingach te zapachy stanowią absolutne top 6 wśród zapachów dla kobiet:

1. Calvin Klein Euphoria, czyli świeży, kwiatowo-owocowy zapach z orientalną nutką. Jest polecany zwłaszcza energicznym, nowoczesnym kobietom, które lubią czuć się pewnie we własnej skórze. Te perfumy damskie to bestseller już od 2005 roku!

2. Eternity, czyli kolejne bestsellerowe >>perfumy damskie od Calvin Klein<<. To romantyczna, kwiatowa kompozycja dla współczesnych romantyczek.

3. Sì od Armani, czyli uwodzicielski, owocowo-kwiatowy zapach z nutami chypre. Czarna porzeczka, frezja, róża i paczuli tworzą naprawdę urzekającą, słodką kompozycję.

4. Yves Saint Laurent Black Opium - orientalna kompozycja zapachowa w sam raz na chłodniejsze dni i romantyczne wieczory. Woda perfumowana od 2004 roku cieszy się niesłabnącą popularnością, między innymi ze względu na unikalny duet różowego pieprzu z kawą. 

5. >>Versace<< Bright Crystal Absolu to woda perfumowana o wyrazistym, owocowo-kwiatowym zapachu. Kompozycja łączy soczyste maliny, lotos, magnolię i owoce cytrusowe.

6. Flora Gucci - woda toaletowa o kwiatowym zapachu, ale zupełnie nowoczesnym charakterze. Z piwonią w nucie głowy i paczuli w podstawie.

6 najpopularniejszych perfum męskich

Jakie >>perfumy męskie<< polecamy? Według rankingów zapachów dla facetów, zdecydowanie króluje tych 6 kompozycji:

1. Calvin Klein CK One, czyli wylansowana w latach 90. kompozycja o >>uniseksowym<< charakterze, bardzo lubiana przez nowoczesnych mężczyzn. To świeży, cytrusowy zapach, który łączy w sobie akordy m.in. jaśminu, gałki muszkatołowej, cedru.

2. >>Perfumy męskie Hugo Boss<< BOSS Bottled to woda toaletowa dla mężczyzn o świeżym, drzewno-korzennym zapachu, na który składają się aromaty śliwek, cytrusów, cynamonu i wetiweru. 

3. 1 Million od Paco Rabanne - męskie perfumy o drzewno-korzennym zapachu, uwodzicielskie i ciepłe, a jednocześnie wystarczająco świeże, żeby sprawdzić się idealnie na co dzień. 

4. Cool Water od Davidoff to kultowa woda toaletowa, która od 1988 roku cieszy się popularnością ze względu na swoją niezwykłą świeżość i lekki, orzeźwiający charakter. Rozmaryn i kolendrę łączy między innymi z akordami neroli i drzewem cedrowym. 

5. London for Men od >>Burberry< to woda toaletowa dla mężczyzn nowoczesnych, ale ceniących sobie klasykę. Korzenno-orientalny zapach wzbogacony o akordy mimozy będzie idealnym uzupełnieniem stylizacji gentlemana. 

6. Sauvage od Dior - zapach dla współczesnych dzikusów i facetów, którzy lubią chodzić swoimi ścieżkami. W tej kompozycji można wyróżnić między innymi pieprz syczuański czy ambroxan.

Jak wybrać perfumy na prezent? To warto wiedzieć

Perfumy na prezent

Jakie perfumy na prezent wybrać, żeby naprawdę sprawić radość bliskiej osobie? Każdy, kto uważnie czytał nasz przewodnik, na pewno wie, od czego zacząć. Przede wszystkim najlepiej jest zainwestować w produkt dobrej jakości, czyli oryginalny - nie ma nic gorszego, niż sprezentowanie komuś podróbki perfum. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na markowy kosmetyk z wyższej półki albo niszowy zapach, sięgnij po modne kompozycje z popularnych sklepów czy nawet sieciówke. Tanie perfumy damskie z Zary czy Yves Rocher mogą być tak samo trwałe i piękne, jak droższe zapachy. Kupując perfumy na prezent, warto wziąć pod uwagę styl ubierania się i życia osoby, jaką chcemy obdarować. Jakie ubrania lubi nosić? Jakie kolory najczęściej wybiera? Lubi się mocno perfumować czy raczej stawia na subtelne i delikatne zapachy? Za jakimi dodatkami czy makijażem przepada? Jest typem trendsetterki/trendsettera, miłośniczki/miłośnika klasyki czy może niepoprawnej romantyczki/romantyka? Te wszystkie aspekty warto wziąć pod uwagę, kiedy chcemy wybrać odpowiednie perfumy na prezent dla chłopaka, dziewczyny, mamy czy przyjaciela. Robiąc taki upominek, koniecznie przemyśl też wybór flakonu i pudełka na perfumy na prezent. Design naprawdę ma znaczenie!

Perfumy molekularne i inne trendy w perfumiarstwie

Co jakiś czas w świecie perfum pojawiają się nowości, którym miłośnicy pięknych zapachów nie mogą się oprzeć. Od jakiegoś czas silnym trendem są perfumy molekularne, takie jak chociażby >>Escentric Molecules<<. Co to takiego? To zapachy, których receptura wzbogacona została o stworzoną w laboratorium cząstkę molekularną, czyli swego rodzaju artystyczną interpretację zapachowego wrażenia. Podbija ona naturalny zapach skóry czy innych akordów, u każdego wyczarowując nieco inny efekt. 

Związany z popularnością perfum molekularnych jest jeszcze inny trend: moda na perfumy niszowe. Mało znane, często bardzo charakterystyczne i nietypowe, przyciągają przede wszystkim miłośników oryginalnego stylu, którzy chcą się wyróżnić i nie przepadają za zapachami dostępnymi w każdej drogerii. Cena perfum niszowych jest jednak często bardzo wysoka, ale trendsetterzy są w stanie zapłacić ją w zamian za gwarancję oryginalności.

Kolejny perfumiarski trend ostatnich miesięcy to… perfumy dla dzieci, dostępne chociażby w Notino, Rossmanie czy w Smyku. Co je różni od perfum dla dorosłych? Nie posiadają w składzie alkoholu, są bardzo delikatne i nie podrażniają wrażliwej skóry dziecka, jednocześnie pozwalając małym księżniczkom naśladować swoje mamy.

Jak zrobić własne naturalne perfumy damskie i męskie?

Jak zrobić własne perfumy

Innym, bardzo popularnym trendem w perfumiarstwie są… autorskie zapachy. Jeśli chcesz być na czasie możesz skorzystać z usługi punktów, które łączą wybrane przez Ciebie akordy w personalizowaną kompozycję - wystarczy zajrzeć chociażby do Mo61 w Warszawie. Świetnym pomysłem jest też… próba samodzielnego stworzenia zapachu w domu. 

Jak zrobić perfumy DIY? Sprawdź prosty przepis na perfumy do wcierania! Do szklanego pojemnik wlej utrwalacz, czyli na przykład olej jojoba. Dodaj do niego wybrane olejki eteryczne, pilnując kolejności: najpierw olejki, które będą stanowić nutę bazową, następnie te, które będą nutami serca, a na koniec olejki eteryczne, które w naszych perfumach zagrają rolę nut wysokich (czyli głowy). Następnie dodaj odrobinę alkoholu etylowego i potrząśnij zamkniętą buteleczką. Takie zrobione domowym sposobem perfumy należy odstawić w ciemne i chłodne miejsce, gdzie zapachy zaczną się łączyć po około 18 godzinach. Kiedy kompozycja uzyska odpowiedni aromat i się ustabilizuje (czyli po około miesiącu!), dodaj do niej około 2 krople wody i przelej przez papierowy filtr do kawy. Przechowuj w buteleczce z ciemnego, grubego szkła. 

Jak zrobić własne perfumy do rozpylania? Zamiast olejku jojoba wykorzystaj mieszankę spirytusu (alkohol etylowy) oraz wody destylowanej w proporcji 80% do 20%, a gotową mieszankę wlej do pojemnika z ciemnego szkła z atomizerem, który zminimalizuje ryzyko utleniania się domowych perfum.

Jak zrobić perfumy z kwiatów? To też jesteś w stanie zrobić bez specjalnych umiejętności. Wystarczy, że intensywnie pachnące kwiaty położysz kwiatem do dołu na bezwonny tłuszcz (na przykład rafinowany olej kokosowy), wylany w płaskim naczyniu i odstawiony na chwilę do stężenia. Całość odstaw w ciemne i chłodne miejsce i wymieniaj kwiaty, kiedy zwiędną (co najmniej cztery razy). Gdy tłuszcz przejmie kwiatowy zapach, zeskrob go do pojemniczka i wcieraj w nadgarstki jak kremowe perfumy. 

Gdzie kupować perfumy?

Jak już wspominaliśmy w naszym przewodniku, jeśli nie wiesz, gdzie kupić dobrej jakości zapachy, zaufaj sprawdzonym adresom. Nie muszą być to >>perfumy marek premium<< - w popularnych sklepach sieciowych typu Rossman czy Hebe bez trudu znajdziesz markowe i oryginalne zapachy. Jeśli chcesz przy okazji oszczędzić, koniecznie zajrzyj do internetu. Na przykład w serwisie Domodi czeka na Ciebie oferta z wielu różnych drogerii z markowymi perfumami z całego świata, zarówno znanymi, jak i mniej typowymi. Ze względu na model sprzedaży online, najczęściej są one zdecydowanie tańsze niż zapachy dostępne w sklepach stacjonarnych. U nas znajdziesz też wody toaletowe takich marek odzieżowych czy galanteryjnych, jak Wittchen, Gino Rossi czy Esotiq.

fot. Adobe Stock

Obuwie sportowe damskie - modne sneakersy od A do Z Obuwie sportowe damskie - modne sneakersy od A do Z Rodzaje męskich butów. Sprawdź najpopularniejsze typy obuwia dla mężczyzn i zainspiruj się! Rodzaje męskich butów. Sprawdź najpopularniejsze typy obuwia dla mężczyzn i zainspiruj się!