Minimalizm i zabawa modą – możesz to połączyć!

Czy moda i ekologia mogą iść ze sobą w parze? Udowadniamy, że tak! W dodatku to nasze wybory mają największy wpływ na środowisko, a przechodząc na modowy minimalizm wcale nie musimy rezygnować z zabawy trendami. Zobacz, jak zostać modową minimalistką na własnych zasadach i przekonaj się, dlaczego warto!

Minimalizm i zabawa modą – możesz to połączyć!

Z artykułu dowiesz się:

1. Jak wyglądają szafy Polek i ich zwyczaje zakupowe (Raport Domodi „Co kryje Twoja szafa?”).

2. Czym jest minimalizm i dlaczego warto wprowadzić go do swojej garderoby.

3. Jak stworzyć Capsule Wardrobe, czyli kapsułową garderobę, krok po kroku.

4. Jak w prosty sposób planować stylizacje i zaoszczędzić sporo czasu i energii.

Otrzymasz od nas konkretne wskazówki, porady i narzędzia, dzięki którym raz na zawsze zapomnisz o legendarnych słowach „nie mam się w co ubrać!”, a Twój styl będzie uszyty na miarę. Podpowiemy Ci, jak zorganizować swoją szafę i jak z głową robić zakupy, by stać się świadomą konsumentką! Zainteresowana? Zaczynamy!

W ciągu ostatniego roku ekologia stała się jednym z topowych, medialnych tematów. Wiele mówiło się o pogarszającym się stanie środowiska naturalnego, ale przede wszystkim - o skutecznych sposobach na to, jak go poprawić. Ważną dyskusję w tym temacie rozpoczęła również branża modowa. Pojęcia takie, jak: zrównoważone metody produkcji, świadoma konsumpcja czy minimalizm zyskiwały i wciąż zyskują na popularności, ale mimo to wciąż bywają dla nas - konsumentów - czarną magią. Samo przejście na minimalizm w modzie czy tworzenie Capsule Wardrobe wydają się być mocno ograniczające. Najlepiej dowodzą tego wyniki badań „Co kryje Twoja szafa?” przeprowadzonych wśród użytkowniczek Domodi.*

 

Co kryją szafy Polek? Sprawdziliśmy to!

Dokładnie przemyślana garderoba, w której wszystko pasuje do wszystkiego, czy raczej magazyn na rzeczy mniej i bardziej potrzebne? Z naszego raportu jednoznacznie wynika, że zdecydowanie to drugie, co niestety znacząco wpływa nie tylko na stan środowiska naturalnego, ale przede wszystkim na nasz własny komfort i porządek w życiu.

Daleko od minimalizmu w szafie

Ilość rzeczy w szafach Polek

Aż 32% z nas przyznaje się do posiadania w szafie ponad 100 rzeczy, a kolejne 24% określa tę liczbę na około 100. Czy jesteśmy w stanie pamiętać o istnieniu ich wszystkich? Ile z nich tak naprawdę lubimy nosić? Jaki procent naszej szafy wykorzystujemy na co dzień? Z pewnością niewielki. A nasze garderoby pękają w szwach od nadmiaru ubrań i dodatków, co na pewno nie pomaga w szybkim podejmowaniu decyzji dotyczącej tego, co na siebie włożyć.

ilu rzeczy nie miałaś na sobie

85% - tyle użytkowniczek Domodi przyznało się do posiadania w szafie rzeczy, których nigdy nie miało na sobie. U 4% z nich w garderobie zalega aż kilkadziesiąt nieużywanych ubrań i dodatków. Te wyniki jednoznacznie potwierdzają fakt, że mniej lub bardziej świadomie traktujemy nasze szafy jak magazyny do składowania rzeczy, które może jeszcze kiedyś się przydadzą.

 

ilość rzeczy, których nigdy nie założymy w szafach Polek

 

Jeszcze bardziej zaskakujący okazał się jednak fakt, że trzymamy w szafach nie tylko to, czego ani razu nie nosiłyśmy, ale też to, o czym wiemy, że prawdopodobnie nigdy nie założymy. Aż 51% z nas przyznało się do tego, że w swojej garderobie znajdzie ubrania i dodatki kupione tylko po to, by zdobić wieszaki i półki. Sentyment? Nierozsądne zakupy? A może problem z uporządkowaniem garderoby i pozbywaniem się rzeczy? Pewnie każda z nas znajdzie na to inne wytłumaczenie. Tylko czy warto zapełniać swoją szafę nieużyteczną odzieżą zamiast taką, w której czujemy się i wyglądamy doskonale?

 

Zakupy odzieżowe – bez planu i na poprawę humoru

Ekolodzy nie od dziś biją na alarm, by ograniczyć konsumpcję i zacząć podejmować rozsądne, zakupowe decyzje. W końcu to my, kupując i wyrzucając nadmierną liczba rzeczy, napędzamy przemysł fast fashion (coraz szybsza produkcja, coraz większa liczba włókienniczych odpadów zatruwających środowisko). Z raportu Domodi wynika jednak, że nasze nawyki zakupowe pozostawiają wiele do życzenia.

częstotliwość zakupów odzieżowych Polek

30% z nas robi zakupy kilka razy w miesiącu, a kolejne 31% co najmniej raz w miesiącu. Nic dziwnego, że liczba posiadanych przez nas ubrań i dodatków jest tak duża. Tylko jaki procent tych zakupów zaliczymy do udanych? Biorąc pod uwagę fakt, że prawie każda z nas ma w szafie rzeczy, których nie nosiła ani razu, można przypuszczać, że niewielki.

zakupy odzieżowe pod wpływem impulsu u Polek

co z kupowaniem sukienki na jedną konkretną imprezę albo jeansów o rozmiar za małych w ramach dietetycznej motywacji? Nasz raport pokazuje, że tego typu zakupy to wcale nie stereotyp, bo przyznaje się do nich aż 64% użytkowniczek Domodi.

Sposoby robienia zakupów odzieżowych

Co wpływa na nasze decyzje zakupowe? Zdecydowanie względy wizualne. Aż 62% z nas kupuje to, co akurat wpadnie w oko, nawet jeśli niekoniecznie tego potrzebujemy. Na rzetelnie przygotowaną listę zakupów stawia z kolei zaledwie 10% użytkowniczek Domodi.

„​Nie mam się w co ubrać” – codzienna mantra

Nie mam się w co ubrać

Czy stan naszych szaf jest powodem do zadowolenia? Z raportu Domodi wynika, że nie. Nasze szafy pękają w szwach, a mimo to wciąż nie mamy się w co ubrać. Do powtarzania tego kultowego stwierdzenia raz w tygodniu przyznaje się aż 26% użytkowniczek, a kolejne 22% wyznaje, że nie ma pomysłu na to, co na siebie włożyć… codziennie. Dodajmy do tego fakt, że o rozmiar za małe jeansy kupione z myślą o lepszych czasach zalegają na naszych półkach, bo… wciąż są za małe. Przez co doprowadzenie garderoby do porządku graniczy z cudem, co wcale nie powstrzymuje nas przed dokonaniem kolejnego nieprzemyślanego zakupu.

POBIERZ RAPORT DOMODI „Co kryje Twoja szafa?”

Te problemy dotyczą też Ciebie? Masz dość codziennych dylematów dotyczących tego, co na siebie włożyć? A może wcale nie czujesz się dobrze w tym, co kryje Twoja szafa? Chciałabyś wreszcie zaoszczędzić na wymarzoną podróż? A może zwyczajnie przejmujesz się ekologią i zastanawiasz się, jak skutecznie działać na rzecz zdrowszego środowiska naturalnego? Dobra wiadomość: wystarczy podjąć kilka kroków, by stać się świadomą konsumentką i mistrzynią pomysłowych stylizacji! Zobacz, jak to zrobić!

 

Minimalizm w modzie – czym jest?

Skutecznym sposobem na to, by pomóc naturze i ułatwić sobie codzienne komponowanie stylizacji, jest minimalizm. Z definicji to styl życia opierający się na ograniczaniu własnego stanu posiadania do minimum. My jednak wykreślamy ze słownika słowo „ograniczenia” i zamieniamy je na „możliwości”! W końcu moda, nawet ta minimalistyczna, jest po to, by się nią bawić!

Minimalizm filozofia życia oparta na przekonaniu, że to nadmiar posiadanych przez nas rzeczy oraz konsumpcyjny styl życia są odpowiedzialne za chaos i nieporządek zarówno w naszych domach czy szafach, jak i w głowach. Jego główne założenia to: ograniczanie kupowania do niezbędnego minimum, oczyszczanie przestrzeni z niepotrzebnych przedmiotów oraz skupianie uwagi na wartościowych doświadczeniach i relacjach, a nie na rzeczach materialnych.

 

Minimalizm w modzie można streścić w kultowym już powiedzeniu „less is more”, czyli „mniej znaczy więcej”. Wbrew pozorom posiadając mniej ubrań, ale tylko takich, w których czujesz się doskonale, możesz stworzyć więcej udanych stylizacji. Unikasz też bałaganu w szafie i nadwyrężania budżetu na impulsywne zakupy. Oszczędzasz, porządkujesz swoją szafę i życie, a dodatkowo pomagasz naturze. Brzmi optymistycznie? Zacznijmy więc od początku!

333, 100, a może 37?

Za pomysłodawcę minimalizmu jako filozofii życia uznaje się Leo Babautę, który zasłynął z tego, że zminimalizował liczba posiadanych przez siebie osobistych przedmiotów do 100. Tę liczbę bardzo szybko podchwycili wszyscy zwolennicy minimalizmu, mimo że tak naprawdę była ona symboliczna. Wyzwania typu „mniej niż 100 rzeczy” opanowały cały świat, tymczasem Leo Babauta zaktualizował swój status do… 43 przedmiotów.

O liczbach sporo wiedzą również właścicielki minimalistycznych szaf, jak chociażby Courtney Carver – pomysłodawczyni projektu 333, który odbił się szerokim echem wśród blogerek i youtuberek na całym świecie. Założenie było proste – ubierać się przez 3 miesiące w 33 te same rzeczy. Wnioski? Ani w trakcie trzech miesięcy, ani przez następny rok nikt z otoczenia Cortney Carver nie zauważył, że tworzyła stylizacje z tych samych ubrań i dodatków! Z kolei zmiana w jej podejściu do mody była bardzo odczuwalna dla niej samej.

Pytanie brzmi jednak: czy liczby mają tu jakiekolwiek znaczenie? Raczej nie. Kluczowa jest natomiast zmiana myślenia i nawyków.

Capsule Wardrobe, czyli minimalizm w szafie

No dobrze, ale po co? U wielu z nas minimalistyczne podejście do mody budzi naturalny opór. Nie ma się co dziwić, bo dopiero po dłuższym zastanowieniu jesteśmy w stanie dostrzec, że w tym przypadku ograniczenia to tak naprawdę możliwości!

Co zyskujesz, stawiając na minimalizm w szafie?

- oszczędność czasu – koniec z długim obmyślaniem stylizacji, bo wszystko pasuje do wszystkiego,

- dobre samopoczucie – masz w szafie tylko te ubrania, w których naprawdę dobrze wyglądasz i świetnie się czujesz,

- oszczędność pieniędzy – koniec z przypadkowymi zakupami i większy budżet np. na podróże,

- porządek w szafie = porządek w głowie,

- świadomość, że stosunkowo niewielkim kosztem robisz coś dobrego dla środowiska!

Capsule Wardrobe dosłownie „kapsułowa garderoba”, zawiera stosunkowo niewiele rzeczy, ale wyłącznie takich, które doskonale ze sobą współgrają i w których my same świetnie się czujemy.

 

 

Jak stworzyć Capsule Wardrobe? 3 kroki do doskonale zorganizowanej szafy!

Nie mamy żadnych wątpliwości, że Capsule Wardrobe to genialne rozwiązanie dla każdej z nas. Aby jednak okazało się naprawdę przydatne, musi być uszyte na miarę! Nie daj sobie wmówić, że potrzebujesz beżowego trencza i białej koszuli, jeśli o wiele lepiej czujesz się w czarnej ramonesce i t-shircie. Zupełnie inną kapsułową garderobę stworzy fanka stylu boho, a inną aktywna zawodowo bizneswoman. I o to chodzi – by ulubionymi ubraniami i dodatkami móc wyrazić siebie. Dlatego warto szczegółowo zaplanować swój styl i określić najważniejsze potrzeby! Dzięki temu dążenie do minimalizmu w szafie będzie nie tylko prostsze, ale też o wiele przyjemniejsze. Nie wiesz, jak zacząć? Dobra wiadomość: od doskonale zorganizowanej szafy dzielą Cię zaledwie trzy kroki!

Krok 1: porządki

Oczyszczanie przestrzeni z niepotrzebnych przedmiotów to pierwszy i zdecydowanie najtrudniejszy krok, jaki postawisz na drodze do minimalizmu w życiu i w szafie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie będzie łatwo, dlatego postanowiłyśmy Ci w tym pomóc!

Czego potrzebujesz? Odpowiedniej ilości czasu. Możesz zaplanować porządki na wolny dzień albo przeprowadzać je systematycznie, na przykład przez kilka popołudni z rzędu.

Jak do tego podejść? Szczerze i konsekwentnie! Odłóż na bok sentymenty, wymówki i głupie wytłumaczenia. Jeśli zastanawiając się nad przyszłością konkretnej rzeczy, przekonujesz sama siebie, że będziesz to nosić, JAK TYLKO:

- schudniesz,

- trafi się ku temu okazja,

- znajdziesz do tego idealne buty/torebkę/marynarkę/etc.,

możesz od razu wpisać tę rzecz na listę „do oddania”. Skoro przez ostatni rok lub kilka lat nie nosiłaś danego ubrania czy butów, istnieje naprawdę niewielkie prawdopodobieństwo, że się to zmieni. Zresztą dowodzą tego wyniki naszej ankiety, według których aż 51% z nas ma w szafie co najmniej kilka rzeczy, których prawdopodobnie nigdy nie założy! Po co więc magazynować je w swojej szafie?

Pamiętaj też, że ogromne znaczenie ma tu konsekwencja! Rzeczy do oddania spakuj i oddaj następnego dnia (Oddaj, nie wyrzucaj! To zdrowsze dla środowiska!). Nie chowaj ich do piwnicy/garażu, bo jedynie zmienisz miejsce, w którym zalegają. A chodzi przecież o to, by służyły komuś innemu. Tylko w ten sposób w Twojej szafie wreszcie zapanuje porządek!

Masz problem z podjęciem decyzji, co wyrzucić, a co zostawić? Ta grafika raz na zawsze rozwieje wszelkie wątpliwości!

Minimalizm w szafie
POBIERZ GRAFIKĘ „Uporządkuj swoją szafę w kilku krokach!”

 

Krok 2: zakupy

Zagorzali minimaliści ograniczają zakupy do rzeczy absolutnie niezbędnych. Ty jednak wcale nie musisz być tak radykalna! Ubrania i dodatki zużywają się. Planując swój styl, możesz przekonać się, że wielu przydatnych rzeczy w Twojej szafie brakuje. A kapsułowa garderoba, tak samo, jak ta zwyczajna, jest zależna od sezonów. Przechodząc na modowy minimalizm, zmieniasz jedynie podejście do zakupów. Bez impulsywnych decyzji i kupowania rzeczy na jeden raz czy bliżej nieokreśloną przyszłość. Zamiast pięciu tanich płaszczy z kiepskiej jakości materiałów, jeden solidnie wykonany, który rzeczywiście grzeje i pięknie leży. Twoją szafę mają wypełniać wyłącznie rzeczy, które kochasz i które nosisz, dlatego do zakupów podchodź ze zdrowym rozsądkiem. Dzięki temu unikniesz sytuacji, z którymi według wyników naszej ankiety zmaga się większość z nas. Jak to zrobić?

Po pierwsze: plan zakupów!

Przed rozpoczęciem nowego sezonu pomyśl o tym, czego brakuje w Twojej szafie. Zapisz to i udaj się z listą na zakupy. Oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale też czas, bo będziesz wiedzieć, czego tak naprawdę szukasz! Jednak najwygodniejszym sposobem na zakupy z planem są sklepy online. Szukasz beżowego płaszcza z wełny? Wystarczy przefiltrować wyniki wyszukiwania do płaszczy o określonych cechach i gotowe! Zobaczysz wyłącznie produkty z interesującej Cię grupy, a nie tysiące innych, których aktualnie nie potrzebujesz.

Po drugie: jakość, a nie jakoś

Chodzi tu nie tylko o kupowanie wyłącznie rzeczy wysokiej jakości (choć tym tematem warto się zainteresować!), ale też o jakościowe podejście do wyposażenia naszych szaf.  Inwestuj w ubrania, w których czujesz się znakomicie i w takie, które będą pasować do wielu stylizacji. Gwarantujemy, że jest ich w sklepach o wiele mniej niż tych, które „jakoś na nas leżą”, ale nie zachwycają. Kupujesz przez Internet? Pamiętaj o możliwości zwrotu lub wymiany dostępnej w każdym sklepie online!

Po trzecie: zmień nawyk!

Przyczyn częstego, nieprzemyślanego kupowania może być mnóstwo, dlatego warto zastanowić się nad tym, dlaczego to robimy. Jeśli kupujesz, bo wciąż nie masz się w co ubrać, to minimalistyczna, dobrze zaplanowana szafa raz na zawsze rozwiąże ten problem. Ale jeśli sprawiasz sobie coś nowego w ramach nagrody lub sposobu na poprawę humoru, może warto pomyśleć o zmianie nawyku? W przeciwnym razie Twoja szafa wciąż będzie pękać w szwach, a poczucie zadowolenia z jej zawartości może nigdy nie nadejść.

 

Krok 3: planowanie stylizacji

Szafa pełna ubrań i słynne „nie mam się w co ubrać!” – która z nas choć raz nie stała się bohaterką tej sceny rodem z amerykańskich seriali? Z naszej ankiety wynika, że 22% z nas tego rodzaju dylemat odczuwa codziennie, a kolejne 26 % - co najmniej raz w tygodniu! Tymczasem moda nie musi dostarczać nam takich problemów. Wręcz przeciwnie – może być dobrym ćwiczeniem na kreatywność. O ile oczywiście liczba rzeczy w Twojej garderobie nie jest tak ogromna, że o wielu z nich nawet nie pamiętasz. Właścicielki kapsułowych szaf mają na to prosty patent – planowanie stylizacji. To łatwiejsze niż myślisz, szczególnie gdy skorzystasz z plannera stylizacji Domodi!

 

garderoba kapsułowa planner stylizacji domodi
POBIERZ PLANNER STYLIZACJI DOMODI do wydrukowania

 

Tygodniowe wyzwanie minimalistki z Domodi - 10 rzeczy = mnóstwo stylizacji

Zastanawiasz się, jak korzystać z plannera? To naprawdę łatwe! Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, komponowanie stylizacji na każdy dzień może okazać się banalnie proste, gdy ograniczysz liczbę rzeczy do wyboru! Pamiętaj jednak, że kluczem do sukcesu jest tu odpowiedni dobór ubrań i dodatków. Eksperyment uda się wyłącznie wtedy, gdy postawisz na te elementy garderoby, które naprawdę lubisz nosić i które do siebie pasują. Masz ochotę na wyzwanie minimalistki z Domodi? Jeśli tak, to zaczynamy!

1. Z uporządkowanej szafy wybierz 10 ulubionych rzeczy, uwzględniając ubrania, buty i dodatki.

2. Stwórz z wybranych rzeczy różne kombinacje, np. pierwszego dnia: biała koszula + ciemne jeansy + czarne botki, kolejnego: ciemne jeansy + sweter + botki, następnego: biała koszula + spódnica + botki, itd. Weź pod uwagę przewidywaną pogodę i plan dnia - w naszym plannerze masz miejsce na wpisanie wszystkich okoliczności, które mają wpływ na to, jak powinien wyglądać Twój #outfitoftheday!

3. Zapisz stworzone zestawy w tygodniowej rozpisce. Pozbędziesz się porannego dylematu „co na siebie włożyć?” i oszczędzisz mnóstwo czasu (i nerwów).

Dodatkowe plusy? Ten sam tygodniowy plan stylizacji z 10 rzeczy możesz wykorzystać też w kolejnych tygodniach, na przykład w innej konfiguracji. Możesz dodawać lub wymieniać rzeczy, dzięki czemu Twoje codzienne stroje zawsze będą zaskakiwać. Ale najważniejsze, że Ty będziesz się w nich doskonale czuć. A to na 100% przełoży się na znakomity wygląd!

minimalizm w szafie

Minimalizm, świadoma moda, ekologia to słowa, które mimo rosnącej popularności wciąż budzą w nas sporo wątpliwości. Być może dlatego, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele dobrego dla środowiska możemy zdziałać w pojedynkę! Rozważne podejmowanie decyzji na zakupach czy regularne porządkowanie szafy w duchu zero waste nie tylko sprawi, że będziemy fair wobec natury, ale też ułatwi nam życie! Minimalizm w szafie wcale nie musi oznaczać nudy w stylizacjach czy całkowitej rezygnacji z zakupów. Gwarantujemy, że okaże się z kolei skutecznym narzędziem w:

- porządkowaniu własnej przestrzeni,

- oszczędzaniu czasu, energii i pieniędzy,

-działaniu na rzecz zdrowszego środowiska naturalnego!

Nie mamy wątpliwości, że warto! A Ty?

*W badaniu wzięło udział 660 ankietowanych, 91% kobiet, 9% mężczyzn, w tym 36% z miast powyżej 250 tys. mieszkańców. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2018 roku wśród użytkowników serwisu Domodi.

Pliki do pobrania:

Raport Domodi „Co kryje Twoja szafa"?

Grafika „Jak uporządkować swoją szafę?"

Tygodniowy planner stylizacji Domodi

Najmodniejsze dodatki na karnawał 2019! Trendy 2019: najmodniejsze kurtki zimowe!

Polecamy w tej kategorii