Jakie buty w góry wybrać?

Gdy planujemy wyprawę albo weekendowy wypad w góry, na pewno zdajemy sobie pytanie, co takiego powinniśmy ze sobą zabrać. Bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów stylizacji górskiej jest odpowiednio dobrane obuwie. Dobre buty w góry nie mogą być niedopasowane. Lepiej więc dobrze przemyśleć ich zakup niż narzekać z powodu otarć czy odcisków, które mogą nam skutecznie zepsuć cały wyjazd.

Jakie buty w góry wybrać?

Buty w góry - jak wybrać najlepsze?

Przede wszystkim zanim zaczniemy szukać odpowiednich butów górskich, powinniśmy się zastanowić nad tym do jakiego rodzaju wędrówek będą nam potrzebne i kiedy zamierzamy z nich skorzystać. Tego typu obuwie nie należy do tanich, ale jeśli raz dokonamy przemyślanego zakupu, będą nam służyły przez co najmniej kilka sezonów. Buty górskie powinny być przede wszystkim wygodne i dopasowane do warunków, w jakich zamierzamy wędrować, nie mogą być zbyt ciepłe czy ciasne. Dla osób, które nie zamierzają uprawiać profesjonalnej wspinaczki górskiej, najbardziej odpowiednie będzie uniwersalne obuwie górskie, czyli po prostu buty trekkingowe. Ich nadrzędną funkcją jest zapewnienie komfortu chodzenia, przyczepności i stabilności, ale mają także uchronić przed urazami mechanicznymi. To buty doskonałe na górskie wycieczki czy zimowe wyjazdy w góry. Mogą być też ciekawym uzupełenieniem zimowej stylizacji. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Odpowiednia cholewka i podeszwa

Dobre buty górskie powinny chronić przed kontuzjami, najlepsze będą więc te z wyższą cholewką, sięgającą za kostkę. Niezwykle ważna jest również podeszwa tego typu obuwia. Ma ona bowiem za zadanie amortyzowanie wstrząsów. Jeśli więc wybierzemy obuwie z podeszwą niedostosowaną do warunków w których zamierzamy ich używać, możemy znacząco obniżyć komfort użytkowania. Najlepszą propozycją będą buty z twardą podeszwą, która wytrzyma skalne wspinaczki.

Waga buta

Bez wątpienia im lżejsze obuwie tym lepiej - lekkie buty są po prostu bardziej praktycznie i wygodniejsze. Chociażby z tego powodu do produkcji obuwia górskiego coraz częściej stosowane są materiały syntetyczne, które zmniejszą jego ciężar.

Materiał wewnętrzny i zewnętrzny

Wśród producentów butów trekkingowych najczęściej pojawiającymi się tworzywami są: nubuk, skóra licowa czy zamsz. Materiał z którego wykonane jest obuwie trekkingowe, powinien nie tylko utrzymać ciepło, ale też chronić przed wilgocią i chłodem oraz zapobiegać przemoczeniu. Najlepsze będą więc buty szyte z jednego płata skóry (im mniej szwów tym lepiej), która zapewnia doskonałą ochronę mechaniczną przed działaniem czynników zewnętrznych. Im grubsza skóra użyta do wykonania cholewki, tym but będzie bardziej wodoodporny.

Niezwykle ważny jest również materiał wewnętrzny buta, który powinien dobrze wchłaniać pot, szybko wysychać i zapewniać odpowiednią wentylację. W obuwiu trekkingowym najczęściej stosuje się wyściółki ze skóry cielęcej, ale też syntetyczne ze specjalną membraną wodoodporną, która dodatkowo zwiększa oddychalność buta. Wyściółka wewnętrzna powinna również neutralizować nieprzyjemne zapachy.

Wybór odpowiedniego rozmiaru

Buty turystyczne powinny być pół, a nawet cały rozmiar większe niż te, które nosimy na co dzień w mieście. Dzieje się tak, ze względu na dosyć grube skarpety, których zazwyczaj używamy na wyjazdach.

Bardzo ważne jest więc to, aby mierzony but nie był zbyt mały lub ściśle dopasowany w okolicy śródstopia i przodu stopy. W dobrze dobranym bucie z przodu powinno zostać nam około 1 cm luzu. Można to sprawdzić poprzez dociśnięcie stopy jak najdalej w przód i wsunięcie palca za piętę. Następnie należy mocno zasznurować buta. Powinien on dobrze trzymać kostkę i śródstopie, ale nie możemy odczuwać żadnego rodzaju ucisku czy dyskomfortu. But nie powinien być również za duży, jest to szczególnie niebezpieczne podczas wędrówki na kamienistym terenie. W za dużym bucie o wiele łatwiej o utratę równowagi.

Dziewczyna chodząca po górach

Jakie buty w góry latem?

Nie dajmy się zwieść słonecznej pogodzie i przyjemnej temperaturze. Latem, choć może mniej niż zimą, góry pełne są niespodzianek i stromych podejść. Najlepszymi butami na letni wyjazd w Beskidy będą buty z cholewką powyżej kostki oraz twardą  podeszwą, wykonaną z dobrej jakości gumy, która poradzi sobie na skałach i błotnistym podłożu. Warto też zwrócić uwagę na wewnętrzny materiał wyściółki buta - powinien on absorbować pot, szybko wysychać i mieć wysoką oddychalność.

Jakie buty zimowe w góry?

Zima to zdradziecka pora roku, która szczególnie w górach często płata pogodowe figle. Dlatego szykując się na wyprawę, musimy wziąć pod uwagę, że na szlaku możemy spotkać się z dużymi zaspami śniegu, oblodzeniami i obniżeniem temperatury. Na zimę najlepszym wyborem będzie przede wszystkim but za kostkę, który uchroni naszą stopę przed dostaniem się do niej śniegu i wody. Podeszwa z kolei powinna posiadać drobne, wystające wypustki, które świetnie poradzą sobie ze śliskimi i oblodzonymi górami. Nie zapomnijmy też o warstwie izolującej ciepło lub ocieplinie.

Modne i wygodne damskie buty trekkingowe w Domodi!

Greenery - kolor roku 2017 według Pantone Greenery - kolor roku 2017 według Pantone Anna Lewandowska: ikona stylu zostanie mamą! Anna Lewandowska: ikona stylu zostanie mamą!