Jaki olejek do włosów wybrać? Poznaj najlepsze rodzaje olejków do olejowania włosów

Olejki do włosów to gorący temat wśród wszystkich dziewczyn zainteresowanych naturalną pielęgnacją. Jaki olejek do włosów wybrać? Zobacz w naszym zestawieniu, jakie rodzaje polecamy tych wysoko-, a jaki do niskoporowatych. 

Jaki olejek do włosów wybrać? Poznaj najlepsze rodzaje olejków do olejowania włosów

Olejki do włosów - kilka podstawowych informacji

Olejki do włosów to ostatnio must have na łazienkowej półce każdej szanującej się włosomaniaczki. Tak naprawdę to żadna nowość - od wieków kobiety pielęgnowały swoje pasma z wykorzystaniem oliwy i olejów. Dlaczego olejki są tak popularne? Bo to w 100% naturalna, a do tego skuteczna odżywka, która przywraca blask i nawilżenie, wzmacnia i przyspiesza wzrost. Oleje do włosów są źródłem witamin, minerałów i NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, nie posiadając przy tym w składzie konserwantów czy SLS (laurylosiarczanu sodu). Pamiętaj jednak, że olej olejowi nierówny. Podobnie jak w przypadku olejków do twarzy, możemy wyróżnić kilka rodzajów tego typu produktów do włosów. Każdy działa nieco inaczej i może zagwarantować inny efekt.

Rodzaje olejków do włosów

Oleje do włosów możemy podzielić na trzy rodzaje, które różnią się od siebie wielkością cząsteczek, z jakich są zbudowane. Spokojnie: postaramy się skrócić lekcję chemii do małej, przydatnej ściągi. Oleje do włosów rozróżnia się na:

- Oleje nasycone (inaczej wnikające), o przewadze kwasów tłuszczowych nasyconych w składzie.  Są zbudowane z niewielkich cząsteczek, dlatego mogą przyczyniać się do puszenia włosów o wysokiej i średniej porowatości. Zaliczamy do nich masła kakaowe, olej palmowy, olej babassu, olej kokosowy.

- Oleje jednonienasycone (inaczej półwnikające), o przewadze kwasów jednonienasyconych omega 7 i omega 9. Należą do nich chociażby oliwa z oliwek, olej arganowy czy ze słodkich migdałów.

- Oleje wielonienasycone (inaczej niewnikające), o przewadze kwasów wielonienasyconych omega 3 i omega 6. Mają większe cząstki, które osadzają się na powierzchni włosów, wygładzając je i nabłyszczając. To między innymi olej słonecznikowy, konopny, z nasion bawełny.

Lubisz ekologiczną pielęgnację, a Twoją pasją jest samodzielne tworzenie kosmetyków z naturalnych składników, jakie można znaleźć chociażby w kuchni? Stwórz swoje własne olejowe serum na wymagające intensywnej pielęgnacji pasma. Możesz zmieszać olej do włosów arganowy, malinowy i z orzechów włoskich z innymi rodzajami, na przykład z oliwą z oliwek. Uprzyjemnisz sobie zabieg olejowania, jeśli dorzucisz kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Dobór odpowiedniego olejku do włosów - jak rozpoznać typ włosów?

Zanim włączysz do swojej pielęgnacji olejek do włosów, koniecznie określ, jaki masz typ włosów. To warunek konieczny dla powodzenia całej misji – nie każdy olej dobrze działa na wszystkie rodzaje włosów, a nakładając na nie nieodpowiedni, możemy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego. Właśnie z tego powodu część dziewczyn zraża się do olejków po pierwszym nieudanym eksperymencie. Zachęcamy, by przede wszystkim dobrze poznać swoje włosy. Musimy pamiętać też, że każda z nas może zareagować na dany olejek indywidualnie – warto wypróbować kilka z nich i porównać efekty.

TOP 5 trików gwiazd na piękne włosy

Aby określić typ włosów, musimy poznać ich porowatość. Jest to nic innego jak ich struktura, a dokładnie stopień odchylenia łuski włosa.

Włosy wysokoporowate mają mocno odchylone łuski włosa – może to być kwestia genetyki, ale też nieodpowiedniej pielęgnacji. Taką strukturę często mają włosy zniszczone zabiegami fryzjerskimi np. rozjaśnianiem, często występuje także u posiadaczek włosów kręconych. Po czym poznać wysokoporowate włosy na pierwszy rzut oka? Zazwyczaj są matowe, przesuszone, łamią się, puszą i elektryzują, a w dotyku są szorstkie. Mimo objętości szybko schną i dość łatwo je stylizować.

Włosy niskoporowate w przeciwieństwie do opisanych powyżej włosów wysokoporowatych charakteryzują się ściśle przylegającymi łuskami włosa. Najczęściej są to włosy zdrowe i błyszczące, gładkie – zazwyczaj proste, ewentualnie lekko falowane. Niestety trudno poddać je stylizacji, wolno pochłaniają wodę i również długo schną. Często włosy niskoporowate mają małą objętość, a ich posiadaczki skarżą się na szybkie przetłuszczanie.

Jest na to kilka sposobów. Najpopularniejszy, który możemy przeprowadzić w domowych warunkach to tzw. test szklanki. Jak go wykonać? Przygotuj szklankę czystej wody i wrzuć do niej włos. Obserwuj go przez kilka minut – podczas tego eksperymentu dowiesz się, jak bardzo wchłania wodę.  Wysokoporowaty włos szybko opadnie na dno szklanki, a niskoporowaty będzie utrzymywał się bliżej powierzchni. Jak łatwo się domyślić, włos średnioporowaty opadnie do połowy.

Jeśli mimo wszystko trudno Ci określić, jakiego rodzaju są Twoje włosy, pomocna może okazać się wizyta u specjalisty – dobrej fryzjerki lub najlepiej trychologa, czyli eksperta w zakresie pielęgnacji włosów i skóry głowy. Pomoże Ci on nie tylko stwierdzić, jakiego rodzaju włosów jesteś posiadaczką, ale też doradzi jak najlepiej pielęgnować ten typ i jakich błędów unikać. Pamiętaj też, że nie wystarczy sprawdzić porowatości włosów raz w życiu – na skutek np. farbowania może ona ulec zmianie, a nawet różnić się u nasady włosów od ich pozostałej części. Gdy tylko zauważysz, że włosy zaczęły inaczej reagować np. na stosowane dotychczas kosmetyki – może to oznaczać, że ich porowatość uległa zmianie.

Jaki olejek do włosów puszących się, a jaki na zniszczone końcówki?

Ogrom olejków do włosów może przyprawiać o zawrót głowy. Na sklepowych półkach znajdziemy naturalne olejki do włosów w kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu odmianach. Gdy wiesz już, jakie są ich rodzaje i jaki jest typ Twoich włosów, można zastanowić się nad dalszą pielęgnacją. 

Jaki olejek do włosów wysokoporowatych, przesuszonych i puszących się będzie najlepszy? Przede wszystkim olej arganowy, olejek ze słodkich migdałów i z orzechów włoskich. Sprawdzi się także olej lniany i z pestek dyni. 

A jaki olejek na końcówki włosów sprawdzi się najlepiej? Remedium na ten problem będzie olej z nasion truskawki lub malin, olej jeżynowy i olej z pestek moreli oraz orzechów laskowych. Najlepiej nakładaj je na mokro, na przykład na odżywkę. 

Włosy średnioporowate docenią olejki migdałowe, arganowe czy sezamowe i jojoba, a także lniany i z awokado. W tym przypadku jednak każdy musimy wypróbować na sobie – w zależności od stopnia rozchylenia łuski włosa i tego, czy bliżej nam do typu wysokoporowatego, czy niskoporowatego.

Niskoporowaty typ włosów jest szczególnie narażony na obciążanie, dlatego w ich przypadku trzeba wybierać wyłącznie lekkie kosmetyki i oleje, na przykład kokosowy, arachidowy bądź palmowy. Uwaga: jeśli Twoje włosy mają skłonność do przetłuszczania się i często są oklapnięte, olejek do włosów nakładaj wyłącznie na końcówki - w ten sposób ich nie obciążysz.

Olejowanie włosów krok po kroku - podstawowe wskazówki

Olejowanie włosów to nic trudnego! Wystarczy wybrać właściwy rodzaj olejku do włosów lub samodzielnie stworzyć ich mieszankę, a potem nałożyć produkt na całe pasma bądź tylko na końcówki metodą na mokro bądź na sucho. Olej trzymamy na włosach nawet kilka godzin, a następnie spłukujemy. O tym, jak prawidłowo olejować włosy krok po kroku sprawdzisz w naszym >>poradniku dotyczącym olejowania włosów<<.

Jak olejować włosy różnymi metodami - poradnik

Zobacz najlepsze produkty do włosów:

Komin na twarz - jak zrobić samodzielnie? Instrukcja krok po kroku Komin na twarz - jak zrobić samodzielnie? Instrukcja krok po kroku Dodatki do niebieskiej sukienki. Jakie wybrać? Dodatki do niebieskiej sukienki. Jakie wybrać?