Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Stylizacje dla kobiet i mężczyzn na rozmowę o pracę

Ubiegasz się o pracę i chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie? Sprawdź, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną! Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze stroju i jak się ubrać na rozmowę o pracę, by zyskać w oczach przyszłego pracodawcy!

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Stylizacje dla kobiet i mężczyzn na rozmowę o pracę

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Ogólne zasady dress code’u

Odpowiednie przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej to podstawa. Chodzi jednak nie tylko o przygotowanie merytoryczne, ale też o właściwy strój na rozmowę kwalifikacyjną, w którym zrobisz wrażenie pewnego siebie, kulturalnego i dbającego o szczegóły profesjonalisty. Czym kierować się przy wyborze ubioru? Przede wszystkim sprawdzonymi zasadami klasycznej elegancji, ale ogromne znaczenie mają też: dress code przyjęty w miejscu pracy, o którą się starasz oraz stanowisko, na które kandydujesz. Znajomość podstawowych zasad doboru stylizacji na tę okazję na pewno rozjaśni sprawę!

Co to jest dress code? Poznaj zasady dobierania stroju do okazji

1. Dostosuj strój do dress code’u przyjętego w miejscu pracy i stanowiska, o które się ubiegasz

Elegancki strój w stylu business to pewny wybór bez względu na to, o jaką pracę się ubiegasz. Sprawdzi się jednak szczególnie w przypadku osób aplikujących na stanowiska menedżerskie, dyrektorskie czy te, opierające się na bezpośrednim kontakcie z klientem, np. w banku. Na strój smart casual możesz pozwolić sobie z kolei, jeśli w miejscu pracy, o którą się starasz, panuje luźna atmosfera i pół formalny dress code. Będzie też dobrą opcją, jeśli kandydujesz na stanowisko w branży kreatywnej czy start-upie. Pamiętaj jednak, że styl smart casual to nie to samo, co casual!

2. Postaw na ubrania, w których dobrze się czujesz 

Nie każdy czuje się sobą w garniturze i nie każda kobieta lubi ołówkowe sukienki, ale pomysłów na to, jak się ubrać na rozmowę o pracę, jest co najmniej kilka. Dlatego warto wybrać ten wariant, w którym poczujemy się najpewniej i najbardziej komfortowo. Dzięki temu nie będziesz koncentrować się na tym co cię uwiera czy opina, a skupisz się na tym, by zaprezentować się z jakiej najlepszej strony. 

3. Wybieraj stonowane kolory

Zarówno damski, jak i męski elegancki strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien bazować na stonowanych, neutralnych kolorach, które wpisują się w zasady formalnego, dziennego dress code’u. Wskazane będą więc: czerń, biel i granat. A w stylu smart casual możesz dodatkowo wykorzystać szarość, beż czy błękit

4. Stawiaj na klasyczne fasony

Wybór odpowiednich barw to podstawa, ale jeszcze ważniejsze są fasony ubrań na rozmowę o pracę. Tu sprawdzą się przede wszystkim klasyczne kroje, bez udziwnień i dodatkowych zdobień. Tradycyjna biała koszula, czarna marynarka czy spodnie cygaretki to niektóre z wielu propozycji. Dobre pierwsze wrażenie zrobisz też w garniturze, ołówkowej sukience czy w stroju smart casual z koszulą, chinosami i marynarką, oczywiście w bazowych kolorach! Niewskazane będą natomiast: zbyt krótkie spódnice, bluzki odsłaniające dekolt czy ramiona, opięte sukienki czy koszule z krótkim rękawem. 

5. Zrezygnuj z wzorów na rzecz jednolitych materiałów

Marynarka w kratę? Torebka w wężowy wzór? A może koszula w prążki? W przypadku rozmów rekrutacyjnych te rzeczy mogą okazać się za bardzo… ekstrawaganckie, gdy ubiegasz się o pracę w instytucji publicznej czy na wysokim stanowisku. Wtedy lepiej zastąpić je jednolitymi tkaninami i skórami w matowej wersji. Wzory będą z kolei bardzo wskazane przy wyborze stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną w zawodach artystycznych, zwłaszcza, jeśli pasują do twojego codziennego stylu i odzwierciedlają twój charakter.

6. Zadbaj o detale i dodatki

Na modowe akcenty możesz pozwolić sobie przy wyborze dodatków. Masz ochotę na czarne czółenka na niskim słupku zamiast klasycznych szpilek? A może wahasz się, czy założyć biżuterię o szczególnym znaczeniu, którą nosisz na co dzień? Takie elementy będą dobrym uzupełnieniem stylizacji, o ile nie zaburzają skromności i elegancji stroju. Szczególną uwagę zwróć też na paznokcie (powinny być czyste, stonowane krótkie – u kobiet pomalowane na neutralny, jasny kolor), oraz włosy (estetycznie ułożone, dłuższe najlepiej upiąć, np. w koński ogon czy kok-banan). W przypadku pań, warto pamiętać również makijażu, który nie powinien być zbyt mocny. Zmatowiona cera, delikatnie wytuszowane rzęsy czy naturalna pomadka na ustach to podstawa, by wyglądać na zdrową i zadbaną! 

Damski strój na rozmowę o pracę – modne zestawy

Savoir vivre przekonuje, by w tej sytuacji postawić na skromny, estetyczny i klasyczny strój. Ale jak połączyć zasady dress code’u z najnowszymi trendami i znajomością swoich ulubionych fasonów? Przede wszystkim wybierając tę opcję, w której czujesz się pewna siebie!

Pobaw się też dodatkami. Ciekawa opaska do włosów, aksamitna chusta przewiązana przy torebce, czy buty inspirowane tymi od ulubionego projektanta (jeśli tylko nie są sprzeczne z podstawowymi zasadami dress code’u!) to elementy, które podkreślą twój charakter, a nawet wyróżnią cię wśród innych kandydatek. Przydadzą się też sprawdzone pomysły na to, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną! Zobacz nasze propozycje. 

Ołówkowa sukienka – klasyka gatunku

Musi mieć neutralny kolor i sięgać ok. 5 cm przed kolano. Ołówkowa sukienka to idealny elegancki damski ubiór na rozmowę kwalifikacyjną, jeśli pewnie czujesz się w tego typu krojach i znajdziesz odpowiedni model. My uwielbiamy klasyczne małe czarne, które sprawdzają się nie tylko na rozmowach rekrutacyjnych, ale też w trakcie pracy jako strój do biura. Najlepiej zestawiać je z minimalistycznymi szpilkami, np. nude i dużą, klasyczną torebką w stylu Kelly Hermes! Dobrym wyborem będzie też granatowa czy szara sukienka ołówkowa z rękawem do łokcia. A jeśli stawiasz na model bez rękawów, dobierz do niego pasującą marynarkę, np. żakiet pudełkowy w stylu Chanel, i stwórz elegancką garsonkę przypominającą formalne stroje Jackie Kennedy czy Kate Middleton!

Garnitur damskich – świetna alternatywa dla eleganckich sukienek

Zastanawiasz się, jak się oryginalnie ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do biura? Kobiecy garnitur będzie strzałem w dziesiątkę! Oczywiście w stonowanym kolorze. Trend power dressing wraca do łask w nowej odsłonie, a damskie garnitury z aktualnych kolekcji zachwycają szykiem i elegancją. Będą świetną alternatywą dla sukienek, jeśli pewniej czujesz się w spodniach, a dodatkowo podkreślą twój profesjonalizm i kobiecą siłę.

Z czym je łączyć? W stylu business konieczna będzie klasyczna koszula z kołnierzykiem i szpilki. W stroju smart casual możesz zaszaleć z bluzką z wiązaniem pod szyją, np. białą koszulą z fontaziem, czy płaskim obuwiem, np. skórzanymi mokasynami czy oksfordkami. 

Ważny jest też wybór samego garnituru! Na rozmowę o pracę spraw sobie czarny, granatowy, szary, a jeśli ubiegasz się o stanowisko w zawodzie artystycznym, rozważ ten w kratę księcia Walii – będzie oryginalny, ale wciąż niebywale elegancki.

Zestaw z koszulą i spódnicą – prosty, szykowny i niezwykle elegancki duet

Czarna ołówkowa spódnica to pewny wybór, jeśli chodzi o elegancki strój damski na rozmowę rekrutacyjną. Podobno wzbudzamy w niej większe zaufanie! Pamiętaj jednak o wyborze odpowiedniego kroju –​ do kolana z niewielkim rozcięciem z tyłu, byś mogła swobodnie usiąść i się poruszać. Do takiej spódnicy możesz dobrać klasyczną, białą koszulę z kołnierzykiem, ale też bluzkę wiązaną pod szyją i elegancką marynarkę. Podstawowe zasady? Górę zawsze wkładamy w spódnicę i obowiązkowo zakładamy szpilki. W przeciwnym razie proporcje sylwetki mogą zostać zaburzone. 

Koszula + spodnie – jakie kroje wybrać na rozmowę o pracę, by stworzyć elegancki zestaw?

Nie przepadasz za ołówkową spódnicą? Do białej koszuli lub bluzki z wiązaniem pod szyją dobierz parę eleganckich spodni z materiału! Dobrze sprawdzą się cygaretki, ale też spodnie paper bag. Grunt, by były wykonane z dobrej jakości, matowej tkaniny! Możesz zestawić je z czółenkami na słupku, szpilkami albo wiązanymi półbutami w męskim stylu.

Elegancki strój męski na rozmowę kwalifikacyjną

Jesteś mężczyzną i zastanawiasz się, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Powinna ci przyświecać wspomniana wyżej zasada, że strój musi być klasyczny i stonowany. W takim z pewnością zrobisz dobre pierwsze wrażenie na przyszłym pracodawcy. Na jakie fasony i dodatki warto postawić tego dnia? Nasze podpowiedzi powinny ci pomóc. 

Styl preppy - zestawy inspirowane amerykańską elitą

Garnitur – tradycyjny męski ubiór na rozmowę kwalifikacyjną

Idealnie wpisuje się w formalny dress code stylu business i perfekcyjnie zda egzamin na rozmowie o pracę na stanowisku menedżerskim, dyrektorskim czy w instytucji publicznej. Będzie też bezpieczną opcją, gdy nie wiesz, jak ubrać się na rozmowę o pracę, bo nie znasz dress code'u panującego w potencjalnym miejscu pracy. Savoir vivre mówi, że lepiej ubrać się zbyt elegancko, niż zbyt swobodnie!

Szykownie i stosownie do okazji zaprezentujesz się na pewno w granatowym lub szarym garniturze z matowej tkaniny (najlepiej wełny dobrej jakości) i białej lub błękitnej koszuli. Szczególną uwagę zwróć na dodatki! Jednolity krawat to podstawa profesjonalnego wizerunku, podobnie jak wypastowane, skórzane półbuty, np. oksfordy.

Elegancki strój na rozmowę kwalifikacyjną bez garnituru? Postaw na zestaw koordynowany

Na większą swobodę w ubiorze możesz pozwolić sobie wtedy, gdy starasz się o pracę w branży technologicznej, kreatywnej, w start-upie czy niewielkiej firmie, w której panuje luźna atmosfera. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną w tego typu miejscach? Doskonale sprawdzą się zestawy ze spodniami chinos, casualową marynarką i koszulą. Pamiętaj jednak, by trzymać się zasad dotyczących kolorów!

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem?

A co, jeśli temperatura za oknem właśnie przekroczyła 30. stopni? Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną w upał? Upalne dni nie sprzyjają noszeniu pełnych garniturów ani dopasowanych, ołówkowych sukienek, ale nawet latem nie warto rezygnować z klasycznej elegancji, która na rozmowie rekrutacyjnej sprawdza się najlepiej.

Twoim sprzymierzeńcem będą naturalne, oddychające tkaniny, np. biała koszula z bawełny i lnu czy marynarka z przewiewną podszewką z wiskozy. Niedopuszczalne będą z kolei krótkie spodenki czy wydekoltowane bluzki! Klucz do sukcesu to znalezienie złotego środka pomiędzy skromnością i stosownością ubioru na rozmowę kwalifikacyjną a jego grubością. W przypadku stroju smart casual możesz zrezygnować z marynarki, ale nie odsłaniaj ramion! Dobrym pomysłem na to, jak się ubrać na rozmowę o pracę latem będzie więc: 

  • lniany garnitur męski w stonowanej kolorystyce (w stylu smart casual), 
  • zestaw z ołówkową spódnicą i luźniejszą, przewiewną koszulą. 

Koniecznym elementem stylizacji będą też damskie rajstopy! Wybierz po prostu cieliste, maksymalnie cienkie.

Jak się nie ubierać na rozmowę kwalifikacyjną? Najczęstsze błędy

Brak rajstop to jeden z częstszych błędów w stroju na rozmowę o pracę, jaki popełniamy latem. A czego jeszcze wystrzegać się przy kompletowaniu stylizacji na tę okazję? Na naszej czarnej liście znalazły się:

  • jeansy – są typowym elementem stylu casual (nie smart casual!), dlatego nie nadają się na rozmowę rekrutacyjną w poważnej firmie. 
  • żywe kolory – pastele, czerwień czy neony zostaw na inną okazję. Na rozmowie kwalifikacyjnej nie sprawdzą się nawet na dodatkach!
  • wzory na ubraniach – niewskazane są grochy, kwiaty czy animal printy. Dopuszczalne z kolei: prążki i krata, ale tylko w stonowanych, bazowych kolorach. 
  • lakierowane dodatki i błyszczące tkaniny  mocno rzucają się w oczy i mogą wyglądać kiczowato. O wiele bardziej eleganckie są torebki i buty z matowej skóry oraz ubrania z naturalnych, szlachetnych materiałów –bawełny, żorżety, wiskozy czy wełny. 
  • zbyt krótka spódnica lub zbyt duży dekolt – damski strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być przede wszystkim skromny, dlatego tego dnia zrezygnuj z koszul z głębszym dekoltem, a zamiast mini wybierz spódnicę lub sukienkę sięgającą tuż przed kolano (ewentualnie za kolano). 

Już wiesz, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną. Zarówno damskie, jak i męskie stroje powinny charakteryzować się wysokim stopniem elegancji, skromnością i schludnością. To właśnie dzięki nim zaprezentujesz się najlepiej przed swoim przyszłym pracodawcą. 

Szukasz więcej stylizacyjnych wskazówek? Zobacz też:

Skompletuj modną stylizację na rozmowę kwalifikacyjną na Domodi.pl:

Jak nosić te same trendy w wersji dla niej i dla niego? 8 wskazówek od pary blogerów!
Jak nosić te same trendy w wersji dla niej i dla niego? 8 wskazówek od pary blogerów! Kalosze damskie długie i krótkie - sprawdź stylowe modele idealne na deszczowe dni! [WYBÓR REDAKCJI] Kalosze damskie długie i krótkie - sprawdź stylowe modele idealne na deszczowe dni! [WYBÓR REDAKCJI]