Jak rozpoznać swój typ urody i swoje kolory?

Zapytaliśmy o to Aleksandrę Frątczak-Biś - stylistkę i autorkę książek z zakresu stylizacji, która podpowie, jak sprawić, by każdego dnia i przy każdej okazji wyglądać jak najlepsza wersja siebie samej! 

Jak rozpoznać swój typ urody i swoje kolory?

Ile razy zdarzyło Ci się założyć ubranie i stwierdzić, że coś jest nie tak? Przyjść do pracy i usłyszeć pytanie: dobrze się dzisiaj czujesz, jesteś niewyspana?

W niektórych ubraniach czujemy się niezwykle pięknie, niektóre sprawiają, że wyglądamy wyjątkowo niekorzystnie. Wpływ na to ma nie tylko fason, ale też kolor. Jego odpowiedni wybór determinuje nasz typ urody – nie wszystkie barwy są tak samo dobre dla wszystkich osób. Jeżeli nie jesteś pewna, jakie kolory pasują do Ciebie, czytaj dalej…

Specjaliści ułatwiają nam dobór odpowiednich pod względem kolorystycznym ubrań, oferując analizę kolorystyczną i opisy poszczególnych typów urody. Najbardziej rozpowszechnionym systemem jest podział na 4 pory roku. Wyróżniamy w nim osoby o typie urody Wiosna, Lato, Jesień lub Zima. Coraz bardziej popularny staje się jednak schemat uwzględniający aż 12 typów urody: trzy typy wiosenne - Jasna Wiosna, Ciepła Wiosna, Czysta Wiosna, trzy letnie - Jasne Lato, Chłodne Lato, Zgaszone Lato, trzy jesienne - Zgaszona Jesień, Ciemna Jesień, Ciepła Jesień i trzy zimowe - Ciemna Zima, Chłodna Zima, Czysta Zima.

Więcej o 12 typach urody możesz dowiedzieć się z tego video

typy urody - blondynka, brunetka

Jak określić swój typ urody?

Najważniejsze jest, aby nie skupiać się zbytnio na cechach swojego wyglądu, bo aspekt wizualny to tylko jeden z wyznaczników. Najważniejsze są kolory, które nam pasują. Jeżeli chcesz przyporządkować się do któregoś z 12 typów kolorystycznych, poznaj ich teorię korzystając z powyższego video poradnika lub książek o analizie kolorystycznej. Następnie sprawdzaj kolory, które pasują Twojej urodzie. Możesz zrobić to z kolorystą podczas usługi analizy kolorystycznej lub sama w domu, za pomocą materiałów o zróżnicowanej kolorystyce (ubrania swoje lub rodziny, ręczniki, poduszki itp.), które możesz przyłożyć do twarzy.

Zrób selekcję kolorystyczną. Sprawdzaj, które odcienie są dla Ciebie korzystne, a w których wyglądasz niezdrowo, blado lub po prostu Cię przytłaczają. Wybieraj te najlepsze – one utworzą zestaw, który porównasz z teorią 12 typów i voila! Masz swój typ urody!

Pamiętaj, że jeżeli nie masz cierpliwości, aby robić to sama, lepiej umówić się na analizę kolorystyczną do specjalisty. Takie porady są dziś dostępne również w wersji online!

O analizie kolorystycznej więcej dowiesz się tutaj

Analiza kolorystyczna jest często krytykowana, zupełnie niesłusznie. Wszystko dlatego, że jej wynik wydaje się być sztywny, czyli w jakiś sposób ograniczający. Pamiętaj jednak, że poznanie swojego typu urody to jedynie początek zabawy z kolorami, a nie jej koniec. To przepis, którego musisz nauczyć się używać. O ostatecznym wyborze kolorów, sposobie ich łączenia i interpretacji decyduje nasza osobowość, bieżące trendy, wybrany styl ubierania i konkretne okazje.

Gdy odnajdziesz się już w świecie kolorów, Twoje życie stanie się prostsze. Zakupy pójdą Ci sprawniej i będą bardziej udane, a łączenie ubrań stanie się o wiele łatwiejsze. Polecam, wypróbowałam to na sobie.

Aleksandra Frątczak-Biś

osobista stylistka, kolorystka, autorka książek z zakresu stylizacji, między innymi bestsellera Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej

Więcej porad kolorystycznych znajdziesz na jej stronie www.kodstylu.pl.

kolory ubrań dobrane do typów urody

Wskazówki stylistki - jakie typy urody powinny sięgnąć po ubrania w tych kolorach?

Pastele:

Kolory rozbielone pasują przede wszystkim jasnym typom urody. W dużych ilościach mogą ich używać Jasne Lata i Jasne Wiosny. Pożyczać do kompozycji: Ciepłe Wiosny, Chłodne Lata, Zgaszone Lata.

Bordo:

To ciężki i ciemny kolor, pięknie podkreślający jesienną urodę. Najlepiej wyglądają w nim Ciemne Jesienie, Ciepłe Jesienie i Zgaszone Jesienie. W mniejszych ilościach mogą go używać Ciemne Zimy, Ciepłe Wiosny i Zgaszone Lata. Dla jasnych typów urody będzie zbyt obciążający i dodający powagi.

Kobalt:

Intensywny i ciemny niebieski najlepiej prezentuje się na zimowych typach urody. W mniejszych ilościach mogą go nosić Chłodne Lata i Czyste Wiosny. Inne kolory do niego podobne to electric blue, błękit królewski czy ultramaryna.

Koral:

To jasny i ciepły kolor, dość wyrazisty. Pięknie będzie komponował się z urodą Jasnej Wiosny i Ciepłej Wiosny. Na mniejsze powierzchnie może go używać Ciepła Jesień, Zgaszona Jesień i Jasne Lato.

Dobierz ubrania do swojego typu urody!

Ekskluzywne sukienki na Sylwestra i karnawał 15 pomysłów na prezent dla mężczyzny na Święta

Polecamy w tej kategorii