Eleganckie buty męskie

Tym razem przygotowałyśmy dla Was przegląd wizytowego obuwia dla mężczyzn. Jakie są rodzaje eleganckich butów męskich? Które z nich wypada nosić do jeansów, a które sprawdzą się jako dopełnienie do stylizacji bazującej na garniturze? Czym różnią się oxfordy od lotników? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule!

Oxfordy

Określane również jako “wiedenki”, ale ostatecznie swoją nazwę wzięły od Uniwersytetu Oksfordzkiego. W XIX wieku cieszyły się tam bowiem ogromną popularnością. Oxfordy należą do najbardziej eleganckiego rodzaju obuwia męskiego. Charakteryzują się tym, że mają “zamkniętą obłożynę", czyli dwie boczne części z dziurkami na sznurowadła są wszyte pod spód przyszwy. Tak z kolei nazywana jest przednia część buta, która okrywa palce stóp i podbicie, zakończona jest językiem. Dzięki takiej budowie oxfordy mają bardzo formalny charakter. Wspaniale prezentują się z garniturem. Doskonale nadają się na wszelkie wieczorne przyjęcia i wyjątkowe okazje, takie jak ślub, wesele czy studniówka.

Zobacz więcej

Derby

Tradycyjne buty męskie nazywane również w “angielkami” albo“blucherami” (w USA). W przeciwieństwie do oxfordów mają “otwartą obłożynę”, czyli przednia część buta, która okrywa palce i podbicie jest zakończona językiem. Taka budowa sprawia, że derby są dużo mnie eleganckim obuwiem męskim niż wspomniane wcześniej oxfordy. Przez to, że przód buta jest bardzo prosty w formie, stopa wydaje się w nich większa. Derby to idealne obuwie do pracy, na spotkania biznesowe. Według zasad tradycyjnej mody męskiej nie powinno się ich zakładać na bardzo uroczyste wydarzenia.

Zobacz więcej

Brogsy

Kolejny rodzaj stylowego obuwia męskiego. Brogsy (albo broguesy) charakteryzują perforacjami w postaci ozdobnych dziurkowań w wierzchniej warstwie skóry. W dawnej Szkocji miały one chronić przed zasysaniem butów w bagnach albo służyć szybszemu suszeniu obuwia. Dziś brogsy mogą występować zarówno jako derby jak i oxfordy. Są niesamowicie uniwersalne. W zależności od tego ile mają dziurek (im mniej tym są bardziej formalne) można je nosić do jeansów, sportowej marynarki czy tweedowego garnituru.

Zobacz więcej

Lotniki

To rodzaj oxfordów, w których górna część wykonana jest z jednego kawałka skóry, najczęściej posiadają tylko jeden szew na pięcie. Przez swoją prostą budowę są często uważana za najbardziej formalne i niezwykle eleganckie, jednak wcale tak nie jest. To dosyć ekstrawaganckie obuwie, które bez oporów możecie ubrać do sportowego garnituru i na wszelkie nieoficjalne okazje.

Zobacz więcej

Monki

Nazwa tego obuwia wzięła się od określenia “monk shoes”. Podobno tego typu buty jako pierwsi nosili w okresie renesansu angielscy mnisi. Jest to obuwie zapinane na jedną lub więcej klamerek, która umiejscowiona jest z boku buta. Są mniej formalne niż oxfordy, ale zdecydowanie bardziej eleganckie od obuwia typu derby. W zależności od preferowanego stylu można je nosić na co dzień, albo na wyjątkowe okazje jak wyjście do restauracji.

Zobacz więcej

Loafersy

Wsuwane obuwie męskie wykonane ze skóry licowej. W przeciwieństwie do mokasynów nie są wiązane na sznurowadła. Dzięki tym cechom uznaje się je za dosyć eleganckie. Loafersy można nosić do garnituru do pracy. W półoficjalnej wersji mogą mieć frędzelki albo pasek z rozcięciem. Takie obuwie doskonale pasuje do casualowych jeansów i ciepłego swetra.

Zobacz więcej

Jak dbać o wizytowe obuwie męskie?

- Skórzanych i zamszowych butów nie wolno suszyć przy kaloryferze. Przemoczone obuwie należy wypchać gazetami i pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

- Pamiętajmy o używaniu prawideł. Pomagają one w zachowaniu pierwotnego kształtu obuwia, eliminują zagniecenia i fałdy na skórze, które powstają podczas użytkowania.

- Do pastowania butów należy stosować woski, kremy i pasty w kamieniu.

- Do polerowania używajmy specjalnej szczotki wykonanej z naturalnego włosia.

- Podczas zakładania butów korzystajmy z przeznaczonej do tego łyżki.

Eleganckie buty męskie w Domodi!

10 trendów z Reserved, Mohito i Sinsay na zimę Jak się ubrać na wigilię?

Polecamy w tej kategorii