Długość krawata - jaka jest prawidłowa? Sprawdź, jak dopasować długość krawata według savoir vivre!

Zastanawiasz się, jaka długość krawata jest prawidłowa, a jaka jest kompletnym faux pas? Koniecznie sprawdź w naszym modowym poradniku, jak dobrać długość krawata do wzrostu i… jak go skrócić, kiedy zachodzi taka potrzeba.

Długość krawata - jaka jest prawidłowa? Sprawdź, jak dopasować długość krawata według savoir vivre!

Długość krawata według savoir vivre - co warto wiedzieć na początek?

Zasady modowego savoir vivre dla mężczyzn określają nie tylko to, z jakiego materiału powinien być krawat czy jak dopasować go do odcienia koszuli i garnituru, ale też jakiej powinien być długości. Krawaty dostępne sklepach mają  od około 146 do 156 cm długości.  Jak wybrać tę optymalną dla siebie? Wszystko zależy od wielu czynników. Inne warunki musi spełnić elegancki jedwabny krawat noszony na formalne okazje, a inne - modny dzianinowy model zestawiony ze wzorzystą koszulą na imprezę. Prawidłowa długość krawata będzie też w dużej mierze od jego szerokości  - proporcje w modzie męskiej są szalenie istotne. Chociaż o standardowej długości krawata dowiesz się więcej za chwilę, musisz też wiedzieć, że pewni siebie fashioniści przepadają za świadomym łamaniem zasad savir vivre. Przykładem mogą być chociażby tzw. sartorialiści z Mediolanu, czyli miłośnicy ekstrawaganckiej mody męskiej, noszący za długie krawaty, nonszalancko powiewające na wietrze.

Jaka długość krawata jest odpowiednia
Poznaj zasady męskiego stylu smart casual!

Jaka ma być długość krawata? Podstawowe zasady, które musisz znać

Jaka jest prawidłowa długość krawata? Według zasad męskiej elegancji, powinien on być subtelnie nachodzić na górną część klamry paska spodni. Dopuszczalna granica błędu to około 1 cm, ale lepiej unikać wszelkich odchyleń. Z pewnością krawat nie powinien sięgać do pępka albo kończyć się wraz z rozporkiem. Wyjątkiem będą krawaty dzianinowe z prostokątnym zakończeniem (czyli knit), noszone do nieformalnych stylizacji - takie mogą być zdecydowanie krótsze i sięgać nawet 2 cm powyżej paska. Jeśli nosisz spodnie z wysokim stanem (na przykład w połączeniu z szelkami), krawat może sięgać nawet 10 cm poniżej linii brzegowej spodni. Zdecydowanie krótsze mogą być za to wszelkiego rodzaju dowcipne krawaty, na przykład świąteczne, które bardziej stanowią zabawny akcent w stylizacji, niż eleganckie uzupełnienie stroju.

Jaka długość krawata do wzrostu? Sprawdź, jak dobrać idealną długość krawata dla wysokich i niskich mężczyzn

Duży wpływ na to, jaką długość krawata powinieneś wybrać ma Twój wzrost. Krawat warto dopasować już na etapie zakupów. Jak? Przyłóż jeden jego koniec do dolnej wargi i sprawdź, czy drugi dotyka ziemi. Generalnie w przypadku mężczyzn o wzroście powyżej 190 cm, powinny sprawdzić się krawaty o długości 160 cm. Jeśli wszystkie mierzone przez Ciebie krawaty są za krótkie, możesz się uratować, zamawiając taki dodatek “na wymiar” (bespoke) albo po prostu… zapinając marynarkę. Co zrobić, jeśli standardowe długości krawatów nie są dla Ciebie odpowiednie, a koniec krawata zwisa smętnie w okolicy rozporka? Możesz spróbować skrócić go u krawca, najlepiej takiego, który zajmuje się szyciem garniturów albo zmodyfikować jego długość za pomocą węzłów. Jak regulować długość krawata? Oto kilka sprawdzonych technik, które stosują eleganccy dżentelmeni.

Jak regulować długość krawata? Metody na dopasowanie długości krawata przy wiązaniu

Skracanie krawata za pomocą węzła windorskiego

Co zrobić, kiedy krawat jest za długi? Dobrym pomysłem jest zastosowanie węzłów, które pozwolą wykorzystać jak najwięcej materiału. Najlepszy będzie węzeł windsor lub pół windsorski, w przeciwieństwie do najbardziej popularnego węzła prostego (four-in-hand). Dzięki dodatkowemu ruchowi oplatającemu szeroką końcówkę wokół wąskiej, zabierają więcej materiału, czyli gwarantują efekt, na którym najbardziej nam zależy. W przypadku za długich krawatów można się też posiłkować metodami mniej eleganckimi, ale pozwalającymi zminimalizować widoczność dysproporcji. Pierwszym z nich jest wetknięcie za długiego krawata za pasek spodni albo schowanie wąskiego końca między guzikami koszuli. Oba sposoby należy jednak traktować jak ostatnią deskę ratunku - nie prezentują się szczególnie elegancko, a dodatkowo są też mniej wygodne, mogą na przykład ocierać się o ciało.

Warto przy okazji pamiętać o ważnej zasadzie: w przypadku zakładania kamizelki, obligatoryjnie należy włożyć zbyt długi krawat do spodni, zwłaszcza podczas siadania.

Jak dobrać długość krawata? Tych błędów nigdy nie popełniaj!

Dobór długości krawata wbrew pozorom wcale nie jest taki prosty, a drobne detale mogą dzielić Cię od wizerunkowej katastrofy. Jak już wiesz, nie wypada nosić ani za długich, ani zbyt krótkich krawatów. W zależności od całej stylizacji, ale też poziomu pewności siebie zależy też, czy za długi krawat schowany w spodniach bądź w koszuli będzie wyglądał z klasą czy groteskowo. O czym jeszcze warto pamiętać? Błędem jest “puszczanie luzem” cieńszej końcówki za długiego krawata. Jedynym wyjątkiem jest nonszalancka stylizacja a la dandys, w której można sobie pozwolić na taki akcent, o ile szersza końcówka ma prawidłową długość, czyli kończy się około 1 cm za linią brzegową spodni.

fot. Adobe Stock

Znajdź modne krawaty o optymalnej długości w Domodi:

Platynowe włosy - jak uzyskać platynowy blond i komu pasuje on najbardziej? Platynowe włosy - jak uzyskać platynowy blond i komu pasuje on najbardziej? Jak złożyć koszulę do walizki? Sprawdź, co zrobić, aby nie pogniotła się w podróży! Jak złożyć koszulę do walizki? Sprawdź, co zrobić, aby nie pogniotła się w podróży!