Bieganie w czasie epidemii - czy to możliwe? + Ranking najlepszych butów do biegania

W czasie epidemii słynne hasło “sport to zdrowie” nabiera zupełnie nowego znaczenia. Jak bezpiecznie je realizować? Czy można biegać w dobie pandemii koronawirusa? Podpowiadamy, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i jakie modele butów do biegania wybrać.

Bieganie w czasie epidemii - czy to możliwe? + Ranking najlepszych butów do biegania

Czy można biegać w czasie epidemii koronawirusa? Na co uważać?

Zamknięte siłownie i kluby fitness, akcja #zostańwdomu, zaostrzone przepisy dotyczące przemieszczania się - od pierwszych dni pandemii koronawirusa dbanie o odporność, kondycję i ładną sylwetkę zeszło na drugi plan. Na początku kwietnia minister zdrowia apelował o powstrzymywanie się od biegania, ale już 20. kwietnia rząd oficjalnie ogłosił możliwość rekreacyjnego uprawiania sportu. Jednak musisz zachować ostrożność: bieganie w czasie epidemii koronawirusa jest możliwe, o ile stosujesz się do zasad bezpieczeństwa. 

Po pierwsze pamiętaj, że w dalszym ciągu obowiązuje konieczność zachowania co najmniej 2-metrowego dystansu od innych ludzi. Staraj się biegać w pojedynkę, a jeśli koniecznie musisz mieć towarzystwo, to umów się na wspólny jogging tylko z jedną osobą. Grupy powyżej 2 osób nadal uznawane są za nielegalne zgromadzenie.

Zmieniły się wprowadzone 1. kwietnia przepisy, dotyczące korzystania z pełniących funkcje publiczne terenów zieleni w miastach. W tej chwili można już przebywać nie tylko na wszelkiego rodzaju zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogródkach jordanowskich, ale też biegać w parku miejskim. Pomimo dostępności tych przestrzeni, staraj się uprawiać jogging na terenach ustronnych, z dala od ludzi. Musisz mieć na uwadze, że kontakty społeczne wciąż niosą ze soba ryzyko zakażenia koronawirusem. Zanim jednak wybierzesz się za miasto, żeby pobiegać w lesie, upewnij się, że nie jest to destynacja zbyt częsti wybierana przez biegaczy.

Czy w trakcie epidemii trzeba biegać w masce ochronnej na twarz? Jak najbardziej. Podobnie jak we wszystkich innych okolicznościach, w przestrzeni publicznej musisz mieć zasłonięte usta i nos. Przepis ten obowiązuje do odwołania i prawdopodobnie zostanie z nami na dłużej, warto więc zaprzyjaźnić się z najbardziej optymalną dla nas opcją. Możesz skorzystać z bawelnianego komina, przywiązać do czapeczki z daszkiem apaszkę albo wybrać maski do biegania - wielokrotnego użytku z bawełny bądź specjalistyczne, z filtrami. Bieganie bez maski możliwe jest wyłącznie w lesie i na lesnych duktach.

Wybierając odpowiednią maskę przeciwwirusową na twarz, nie zapomnij też o wygodnych, odpowiednio dopasowanych butach do biegania, które zapobiegną groźnym kontuzjom i pozwolą Ci komfortowo powalczyć o najlepsze wyniki. 

Ranking butów do biegania - jak wybrać najlepsze buty do biegania?

Każdy prawdziwy miłośnik aktywności fizycznej doskonale wie o tym, że dobrze dobrane >>obuwie sportowe<< to absolutny niezbędnik, szczególnie, jeśli chodzi o bieganie. Ta dyscyplina sportowa nie znosi kompromisów i prowizorycznych rozwiązań. Wiele można by opowiadać o tym, czym kończy się bieganie w przypadkowych trampkach z bazaru. Jedno jest pewne: kolana i stawy skokowe masz tylko jedne, dlatego musisz o nie dbać. W sklepach roi się od modnych butów sportowych, ale wybór tych właściwych to niełatwa sprawa. Jak dobrać buty do biegania? Na co zwrócić uwagę? Na naszej liście znalazły się takie istotne kwestie, jak:

-rozmiar butów do biegania, 

-nasz typ stopy, 

-nasza waga, 

-rodzaj nawierzchni, po której biegamy,

-nasz poziom zaawansowania.

Sprawdź najlepsze damskie buty do biegania w Domodi!

Jak wybrać buty do biegania? Najważniejsze - odpowiedni rozmiar butów

Noga w bucie do biegania

Wybór butów do biegania nie jest wcale sprawą prostą. Istnieje szereg kwestii, które powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie swojej nowej pary obuwia biegowego. Pierwszym istotnym wyzwaniem jest wybór odpowiedniego rozmiaru buta. Jeśli przymierzasz wybrany model, rób to w niedalekim odstępie od treningu lub po prostu wieczorem, gdy stopa swoje już przeszła i osiągnęła nieco większą objętość. Przymierzanie obuwia w godzinach rannych może być niemiarodajne.

Musisz wiedzieć, że dobre buty do biegania są zazwyczaj o rozmiar większe niż codzienne obuwie. Dlaczego tak się dzieje? Podczas biegu stopa nie powinna uderzać o wnętrze buta - później owocuje to bowiem bolesną i nieestetyczną dolegliwością w postaci pęcherzy oraz poobijanych, siniejących paznokci. Generalnie warto zawsze zadbać o około pół centymetra lub centymetr luzu w sportowym bucie. Zawsze należy też sprawdzić, czy wolna przestrzeń w okolicy palucha posiada szerokość zbliżoną do twojego kciuka. Jeżeli tak – Twój biegowy ideał jest już blisko. Dzieli Cię od niego tylko kilka ważnych kroków.

Supinacja i pronacja - poznaj te pojęcia. Jak określić typ stopy, podbicia i typ biegacza

Nieco bardziej skomplikowanym tematem jest dobór butów do biegania do typu stopy biegacza. Każdy z nas podczas biegu nieco inaczej ustawia stopy. Jeśli dokonujesz zakupu butów biegowych w profesjonalnym sklepie, pomoże Ci wykwalifikowany pracownik. Ustali, jak układają się Twoje stopy podczas biegu, na podstawie zrealizowanego na miejscu krótkiego filmiku lub też po prostu obserwując Twój ruch stóp na sklepowej bieżni.

Biegaczka w trakcie zawodów

Kluczowym pojęciem jest tu pronacja, czyli naturalna rotacja wewnętrzna, będąca elementem organicznej amortyzacji stopy podczas biegu. Pronacja zaczyna być problematyczna i kontuzjogenna dopiero wtedy, gdy jest zbyt duża. Poruszająca się stopa, dotykając podłoża, wykręca się wówczas zbyt intensywnie do wewnątrz, co może nieść bardzo bolesne skutki. Dlatego właśnie osoby ze stopami o wysokim wskaźniku pronacji powinny zaopatrzyć się w obuwie redukujące to zjawisko. Odmienną sytuacją jest ta, w której lądująca na pięcie stopa wykręca się, ale ku zewnętrznej części, tracąc w ten sposób naturalną amortyzację i narażając się na nieciekawe skutki uboczne.

Jeśli nie dotyczy Cię jednak żaden z powyższych przykładów, być może znajdujesz się w gronie szczęśliwców o stopach neutralnych, czyli zachowujących normalne mechanizmy tłumiące wstrząsy podczas biegu. 

Sprawdź męskie buty do biegania w Domodi!

Rekomendujemy Ci także przeprowadzenie tak zwanego testu wodnego, który jest szybką metodą do zastosowania w domowym zaciszu. Dzięki niej będziesz w stanie określi, jakiego właściwie rodzaju... są Twoje stopy. Zrobienie tego eksperymentu jest banalnie proste. Wystarczy zamoczyć stopę w wodzie i odcisnąć ją na gładkim, suchym podłożu. W zależności od kształtu odcisku, możesz zdefiniować swój typ stopy:

Pronator - szeroki odcisk odpowiadający obrysowi całej stopy

Neutral - ślad w postaci odbitej przedniej części stopy oraz pięty, połączonych średniej szerokości pasem

Supinator - podobny do stopy neutralnej, jednak pas łączący przednią część stopy i piętę jest albo ekstremalnie wąski, albo w ogóle nie występuje

Przy okazji robienia tego testu możesz ustalić, jaki masz rodzaj podbicia. Wysokie podbicie to najczęściej cecha stóp o nadmiernej supinacji. W takim przypadku warto wybrać buty typu cushioned, czyli miękkie modele posiadające dopracowane systemy amortyzujące. 

Czerwony but do biegania

Jeżeli natomiast sklasyfikowałeś swoje stopy jako pronujące, najczęściej możesz dodać też do tego kategorię niskiego podbicia. W tym wypadku zainteresuj się ofertą biegowego obuwia kategorii motion control, czyli butów, które podtrzymują Twoją stopę podczas ruchu. 

Podbicie normalne można z kolei przypisać stopom neutralnym. W tym przypadku zdecyduj się na buty będące technologicznym miksem obuwia dla dwóch poprzednich typów stóp. Biegowe obuwie typu stability perfekcyjnie łączy amortyzację z kontrolą stopy. 

Jakie buty do biegania po asfalcie, a jakie w terenie leśnym? Czy waga biegacza ma znaczenie przy wyborze obuwia biegowego?

Biegacze na ulicy

Wybierając obuwie biegowe, odpowiedz sobie szczerze na pytanie o swoją wagę, bo masa ciała ma spory wpływ na zużycie buta. Jeśli ważysz blisko 90 kilogramów, to bez wątpienia biegnąc, wywierasz zupełnie inny nacisk na podłoże niż Twoja znajoma, która waży prawie dwa razy mniej co Ty. I właśnie dlatego tak istotna jest odpowiednia amortyzacja butów do biegania, która powinna być tym większa, im więcej ważymy. Niektóre buty biegowe posiadają nawet odrębne kategorie, takie jak na przykład  70+, czy 80+,  dotyczące właśnie wagi użytkownika. Warto choć trochę się nimi sugerować, bowiem jeśli cięższy biegacz wybierze obuwie ze zbyt lekkiej kategorii, żywotność butów drastycznie się zmniejszy. 

Bieżnia zewnętrzna

Aspektem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze obuwia biegowego, jest teren, na jakim zamierzasz biegać. Zależnie od tego, czy będziesz zażywać ruchu w terenie, czy też zamierzasz biegać po alejkach pokrytych betonem albo na bieżni, będziesz potrzebować obuwia o nieco odmiennej amortyzacji.

-Na twardych nawierzchniach najlepiej sprawdzą się profesjonalne buty do biegania po asfalcie, czyli solidne modele o silnie amortyzującej, grubej podeszwie odznaczającej się sprężystą strukturą. 

-Trening na bieżni wiąże się natomiast z zagadnieniem odpowiedniej przyczepności buta do podłoża oraz stabilności stopy. Optymalnym rozwiązaniem będzie tutaj zakup obuwia z podeszwą wyposażoną w kolce lub ostry bieżnik, dzięki czemu nawet bieg po wilgotnej od deszczu bieżni nie będzie Ci straszny.

-Aktywność fizyczna w terenie to dające poczucie jedności z naturą bieganie po nawierzchniach takich jak leśne i polne dróżki, których ukształtowanie jest atrakcyjnie zróżnicowane. W tym przypadku dobrym pomysłem mogą być tak zwane buty minimalistyczne, zapewniające stopie poczucie niezwykłej lekkości i odczucia płynące z każdorazowego zetknięcia stopy z nawierzchnią, choć propozycją wartą rozważenia – szczególnie jeśli nawierzchnia jest błotnista i pełna kamyków. W tej kategorii warto wziąć pod uwagę również buty do biegania w terenie, tak zwane trailowe, charakteryzujące się wyrazistym bieżnikiem chroniącym przed poślizgiem i kontuzją.

Jakie buty do biegania dla początkujących, a jakie dla zaawansowanych?

Kolejna warta rozważenia kwestia to ustalenie na jakim etapie kariery biegacza się znajdujesz. Jeżeli jesteś początkującym miłośnikiem biegów i nie wiesz jeszcze, czy ta dziedzina sportu Cię pochłonie, możesz wybrać tanie buty do biegania o mniej zaawansowanych systemach amortyzacji. Ta opcja jest jednak dopuszczalna tylko w przypadku, gdy nie borykasz się z wysoką nadwagą lub jeżeli nie zmagałeś się w przeszłości z kontuzjami kończyn dolnych. Buty do biegania dla początkujących należy wybrać na tyle umiejętnie, aby ewentualne otarcia czy odparzenia nie zniechęciły do aktywności fizycznej.

Buty dla zaawansowanego biegacza powinny natomiast być profesjonalnym obuwiem stricte przeznaczonym do tej dziedziny sportu. Ich nierzadko bardzo złożona budowa i innowacyjne technologie mogą naprawdę zawrócić w głowie. Naszym zdaniem profesjonalne obuwie biegowe jest optymalnym wyborem zarówno dla laika, jak i zawodowca, ponieważ wbrew pozorom każdy z nich jest w zbliżonym stopniu narażony na urazy. 

Kobieta w butach do biegania

Kategorią, która wydaje się jednak być zarezerwowana wyłącznie dla doświadczonych zawodników, są tak zwane buty startowe, odznaczające się nie tylko atrakcyjnym designem, ale także wyjątkową lekkością i minimalną amortyzacją. Startówki to buty stworzone dla doświadczonych maratończyków, którym mogą nieco pomóc w pobijaniu kolejnych rekordów. W przypadku laików wybór tego rodzaju obuwia to prosta droga do kontuzji, które potrafią ciągnąć się całymi miesiącami. 

Czy specjalistyczny charakter obuwia biegowego zawsze musi wiązać się z astronomicznie wysoką ceną? Czy tanie buty do biegania to zawsze gorszy wybór? Na szczęście nie jest to żadną regułą, bo, jak dowiecie się z zamieszczonego przez nas rankingu, zaprojektowane z myślą o biegaczach buty można odnaleźć w zróżnicowanych przedziałach cenowych. Choć nie ma co ukrywać: im bardziej dopracowany projekt i więcej innowacyjnych rozwiązań, tym oczywiście wyższa jest cena modelu.

A teraz czas na nasz ranking 10 najlepszych butów do biegania! Który model wybierzesz dla siebie?

Ranking najlepszych butów do biegania - zobacz TOP 10 [wiosna/lato 2020]

1. Buty MIZUNO Wave Rider 23 (599zł)

Jeżeli treningi są Twoim całym życiem, może warto zainteresować się tak profesjonalnym obuwiem biegowym, jak ten właśnie model. Jego niezwykle lekka cholewka typu AirMesh to gwarancja najlepszej wentylacji, niezbędnej przy intensywnym wysiłku. Dzięki nowatorskiej technologii Mizuno Wave buty odznaczają się wysokim stopniem amortyzacji stopy w ruchu. Za świetną przyczepność i trwałość modelu odpowiada zewnętrzna, antypoślizgowa podeszwa  wyposażona w trudnościeralną gumę węglową. Środkowa podeszwa z pianką U4ic gwarantuje doskonałą amortyzację. Buty wyróżnia bogactwo innowacyjnych technologii, które zapewniają optymalną przewiewność i stabilne trzymanie śródstopia oraz maksymalnie płynny ruch użytkownika. 

2. Adidas Ultraboost 20 (od 749zł wzwyż)

Innowacyjna technologia Ultraboost pozwoliła niemieckiej marce wspiąć się na najwyższe pozycje w rankingach dobrych butów do biegania, ale koncern nie poprzestał na jej wymyśleniu. Słynne buty Adidas Ultraboost są nieustannie udoskonalane, a ich nowa wersja na 2020 rok ma dodawać jeszcze więcej energii przy odbiciu od podłoża. Nowością jest też materiał cholewki - Primeblue wytworzony z recyklingowanych plastikowych butelek. Dzięki temu rozwiązaniu kupujemy lekkie, przewiewne obuwie biegowe ze świadomością, że jego produkcja przyczyniła się do poprawy stanu środowiska. Poza tym Adidas Ultraboost 20 wyposażono w najlepszy system amortyzacji, który w połączeniu z technologią Torsion System i zewnętrzną podeszwą Stretchweb pozwala minimalizować odczuwanie wstrząsów na trudnej nawierzchni i płynnie przetaczać stopę po podłożu. Buty zdecydowanie warte swojej ceny, szczególnie, jeśli cenisz efektowny design.

3. Asics Novablast (580zł)

Japońska marka Asics od początku swojej działalności specjalizuje się w obuwiu biegowym, a każdą jej propozycję możemy szczerze polecić zarówno początkującym, jak i zaawansowanym biegaczom. W 2020 do gry wkroczył jednak innowacyjny model, którego nie sposób pominąć w rankingu najlepszych butów do biegania. Mowa o Asics Novablast - butach, których zaawansowanie technologiczne przewyższa estetyczny design, co na pierwszy rzut oka może się wydawać mało prawdopodobne. Nowoczesny system amortyzacji Flytefoam Blast ma zapewniać efekt trampoliny przy odbiciu. Buty mają charakterystyczny, dość gruby spód, który został zaprojektowany z myślą o komforcie długodystansowców. Z kolei bezszwowa cholewka typu Mesh sprawia, że te buty Asics zapewniają stopom komfort termiczny i optymalną przewiewność nawet przy wysokich temperaturach powietrza. Dobrą alternatywą dla biegaczy będą też buty męskie Asics Gel Kayano.

4. Nike Air Vapormax (od 560zł)

Prace nad tym modelem trwały ponoć 7 lat. Efekty mówią same za siebie! Charakterystyczna “bąbelkowa” podeszwa to nie zabieg designerski, lecz innowacyjna technologia amortyzacyjna, dzięki której Nike Air Vapormax zapewniają miękkie lądowanie stopy na podłożu i wybicie z większą dawką energii. Cholewka typu knit gwarantuje przewiewność, a dzięki temu, że została wzmocniona w najbardziej newralgicznych punktach, nie musimy martwić się o stabilność. 

5. Under Armour Hovr (od 400zł)

Pianka zamknięta w siateczkowej powłoce EnergyWeb, która zwraca energię przy odbiciu od podłoża to amortyzacyjne rozwiązanie wymyślone przez markę Under Armour. W linii UA Hovr znajdziemy kilka różnych modeli - od tych przeznaczonych do biegania po asfalcie po trailowe do biegania w trudnym terenie. Wszystkie je łączy jednak amortyzacja z najwyższej półki i siateczkowa cholewka zapewniająca optymalną wentylację w trakcie biegu. Te buty do biegania sprawdzą się szczególnie u osób lubiących kontrolować swoje treningi przy pomocy nowoczesnych technologii, bo UA Hovr można połączyć z aplikacją mobilną, która pokaże nam nie tylko przebyty dystans, ale też takie niuanse, jak nachylenie stopy do podłoża czy jej kontakt z nawierzchnią. Na podstawie tych danych nasz wirtualny trener pomoże nam dopracować technikę dla zmniejszenia ryzyka kontuzji i czerpania jeszcze większej przyjemności z joggingu. Gratka dla biegowych gadżetomaniaków!

6. Salomon SPEEDCROSS 4 (349,99 zł)

Jeżeli lubisz biegać w terenie i chcesz, aby Twoje obuwie odznaczało się wyjątkową lekkością, możesz też rozważyć zakup biegowych modeli Salomon. Model został stworzony z myślą o treningach, zawodach sportowych i biegach terenowych. Obuwie wyróżnia się dopracowaną podeszwą z 6-milimetrowymi korkami, które zapewniają wyjątkową przyczepność – i to nawet podczas szybkiego ruchu zarówno na technicznej, jak i na grząskiej nawierzchni. Buty cechuje dobre trzymanie stopy, a zastosowana w nim lekka pianka działa amortyzująco. Wykonana z siateczki cholewka chroni przed piaskiem i brudem, zaś wzmocnione partie dają stopie ochronę przed lekkim uszkodzeniem mechanicznym. 

7. Puma Hybrid NX Ozone (od 280zł)

Projektanci Pumy połączyli trzy systemy amortyzacji w jeden, przez co model Hybrid NX Ozone ma oddawać jeszcze więcej energii przy odbiciu od nawierzchni. Jeśli właśnie zacząłeś zastanawiać się nad tym, jak wybrać buty do biegania z dobrą amortyzacją, gdy opcji jest tak dużo, podpowiadamy: w oparciu o swoje designerskie upodobania i oczywiście budżet. Puma Hybrid NX Ozone to zdecydowanie jedna z przyjemniejszych cenowo propozycji, a połączenie wzmocnionej amortyzacji z przewiewną cholewką zagwarantuje Ci efektywny i bezpieczny trening w mieście, na bieżni czy na utwardzonej nawierzchni w parku.

8. Adidas Adizero RC (od 280zł)

To zdecydowanie najlepsze buty do biegania na bieżni lekkoatletycznej, szczególnie, jeśli preferujesz krótkie dystanse. Adizero RC wyróżniają się przede wszystkim bardzo niewielką wagą i sprężystą amortyzacją, która umożliwia rozwijanie maksymalnych prędkości na gładkiej nawierzchni. Cholewka z siateczki przepuszcza powietrze, dzięki czemu stopa jest odpowiednio wentylowana nawet podczas bardzo intensywnych startów. A specjalne wzmocnienia wewnątrz buta dbają o optymalną stabilizację stopy. Adizero RC określane są jako “najlepsze dla szybkich biegaczy”. Jeśli właśnie do takich się zaliczasz, ten model na pewno przypadnie Ci do gustu.

9. New Balance Fresh Foam (od 270zł)

Lekkość, doskonała amortyzacja, przewiewność i konkurencyjna cena to cechy, które wyróżniają te buty New Balance na tle modeli innych marek. O miękkie lądowanie, zabezpieczenie stawów i więzadeł oraz energetyczne odbicie od podłoża dba tutaj ultra sprężysta pianka Fresh Foam, wzmocniona od zewnętrznej strony gumową, trwałą powłoką, która zapewnia bardzo dobrą przyczepność. Cholewka tego modelu nie powinna obcierać, bo jest wykonana z jednego kawałka oddychającego materiału. A dla lepszego dopasowania butów do stopy projektanci New Balance stworzyli technologię HypoSkin, która umożliwia naturalne, płynne przetaczanie stopy w trakcie biegu. Jeśli szukasz lekkiego, dobrze zamortyzowanego obuwia do biegania na bieżni lub asfalcie, ta propozycja będzie strzałem w dziesiątkę!

10. Reebok Lite 2.0 (179zł)

Ten niedrogi model obuwia może być niezłym początkiem przygody z bieganiem. Wprawdzie nie jest tak zaawansowany technologicznie jak poprzednicy, ale sprawdzi się w przypadku osób o dość niedużej wadze, zażywających ruchu na twardej nawierzchni z częstotliwością 1-2 razy na tydzień. To całkiem dobre buty do biegania po asfalcie dla początkujących. Nie znajdziemy w tym modelu nowatorskich technologii ani oryginalnych, designerskich rozwiązań konstrukcyjnych. Jest za to minimalistyczny look, pianka EVA umożliwiająca miękkie lądowanie stopy na podłożu oraz cholewka z przewiewnej siateczki.


Jak kupić dziecku buty przez internet? 
Jak kupić dziecku buty przez internet? Trening w Twoim stylu z Zalando - #TogetherIamStrong Trening w Twoim stylu z Zalando - #TogetherIamStrong