Porządki w szafie - jak je zrobić? Kompleksowy poradnik krok po kroku

Porządek w szafie = porządek w głowie, a ograniczenie ubrań i dodatków do tych, które naprawdę chcemy nosić, zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Nie miałaś czasu na sprzątanie garderoby? Teraz jest najlepszy moment na to, by to nadrobić! Sprawdź kompleksowy poradnik na temat porządków w szafie i zacznij od zaraz!

Porządki w szafie - jak je zrobić? Kompleksowy poradnik krok po kroku

Optymalnie zorganizowana, perfekcyjnie poukładana i w 100% czysta szafa to marzenie każdej z nas. Nie jest jednak tajemnicą, że na gruntowne porządki w garderobie trzeba przeznaczyć co najmniej kilka godzin. Jeśli więc zostajesz w domu, wykorzystaj czas produktywnie, a Twoja szafa będzie gotowa na nowy sezon! Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Podpowiadamy!

Porządki w szafie – od czego zacząć? Podstawy organizacji szafy

Bez względu na to, w jakim stanie jest aktualnie Twoja garderoba, wyjmij z niej wszystkie rzeczy. Najlepiej ułożyć je na łóżku czy kanapie, a buty poustawiać na podłodze. Zanim przystąpisz do gruntownego remanentu, zaopatrz się w:

- Pudła/worki do przechowywania rzeczy po sezonie, 

- Ściereczkę i płyn do wycierania kurzu, 

- Sporą ilość wieszaków – najlepiej takich samych. 

Zacznij od najprostszej czynności – dokładnego wytarcia wszystkich półek we wnętrzu szafy. Przetrzyj też górną część garderoby, drzwiczki, uchwyty i lustro.

Krok 1: Segregowanie ubrań i dodatków

Czysta garderoba jest gotowa na przyjęcie ubrań? Nie zaśmiecaj jej rzeczami, które ostatni raz nosiłaś w podstawówce czy za małymi jeansami, które kupiłaś w ramach dietetycznej motywacji. W uporządkowanej szafie powinny znaleźć się wyłącznie sezonowe ubrania, które lubisz nosić. Dzięki temu kompletowanie stylizacji będzie o wiele prostsze. Gwarantujemy, że te rzeczy bez problemu wyszukasz w stercie odzieży, którą wyjęłaś wcześniej z szafy (chyba, że aktualnie znajdują się w praniu). To właśnie je w pierwszej kolejności poukładasz w garderobie. A co z resztą? 

Ubrania i dodatki posegreguj na: 

- pozasezonowe,

- dawno nienoszone/niewidziane, ale wciąż lubiane, 

- dawno nienoszone/niewidziane i nie budzące w Tobie żadnych pozytywnych odczuć, 

- zniszczone i niezdatne do noszenia. 

Ta prosta segregacja pozwoli Ci bez trudu stworzyć własną wersję Capsule Wardrobe, o której więcej przeczytasz w artykule o minimalizmie na domodi.pl!

Krok 2: Przechowywanie ubrań i butów poza sezonem

Obecność zimowych kurtek i butów w wiosennej garderobie wprowadzi niepotrzebny rozgardiasz, a jako że kozaki i puchówki zajmują sporo miejsca, lepiej wynieść je na strych, do piwnicy lub zwyczajnie poskładać i schować na przysłowiowym dnie szafy. Pytanie tylko: w jaki sposób najlepiej przechowywać zimowe buty i kurtki, by za rok służyły nam wciąż w dobrym stanie? Tu do gry wkraczają pojemniki, najlepiej plastikowe, szczelnie zamykane, w których ubrania będą zabezpieczone przed wilgocią, molami czy nieprzyjemnym zapachem piwnicy. Buty zimowe doskonale przechowają się z kolei w oryginalnych pudełkach lub mniejszych plastikowych pojemnikach. Przed włożeniem kozaków, botków i śniegowców do pudeł, wyczyść je, a jeśli chcesz, by zachowały swój kształt i były gotowe do noszenia w kolejnym sezonie zimowym, wypchaj ich wnętrza zmiętymi gazetami lub włóż w nie prawidła!

Krok 3: Pozbywanie się ubrań i dodatków

Pora na rzeczy dawno nie noszone, które do tej pory sprawiały, że szafa wydawała się pełna, a Ty wciąż nie miałaś się w co się ubrać! Rozstawanie się z ubraniami, do których masz sentyment, może okazać się dużym wyzwaniem, ale warto to zrobić, by zyskać uporządkowaną i dobrze zorganizowaną szafę. Rzeczy, które wcześniej zakwalifikowałaś do grupy „dawno nie noszone, ale wciąż lubiane” mogą trafić z powrotem do garderoby, o ile nie są na Ciebie za małe, za duże lub zwyczajnie zniszczone. Ubrania nienoszone i niebudzące w Tobie pozytywnych odczuć możesz bez żalu przeznaczyć na sprzedaż lub do oddania potrzebującym. Jeśli dysponujesz większą ilością czasu, przy okazji porządków sfotografuj wszystkie rzeczy, które planujesz wystawić na sprzedaż i spakuj je do jednego pudła.

Krok 4: Układanie ubrań w szafie

Po segregacji ubrań pora na układanie i wieszanie na wieszakach tych, które planujesz nosić w tym sezonie. Porządek według kategorii czy kolorów? Wybór należy do Ciebie! Grunt to odpowiednie przechowywanie odzieży, które pozwoli zaoszczędzić czas na prasowanie przed każdym użyciem, ale też ograniczy odkształcenia czy ewentualne zniszczenia. Rzeczy, które bezwzględnie powinny zawisnąć na wieszakach to: koszule, marynarki, kurtki, sukienki i spódnice. Dobrze wieszać również t-shirty z bawełny, które szybko się odgniatają, ale jeśli nie masz wystarczającej ilości miejsca w szafie, złóż koszulki w kostkę, a przed założeniem delikatnie rozprasuj zagniecenia. Jeansowe rurki przechowuj w części z półkami. A cygaretki, spodnie culottes czy palazzo powieś na specjalnych wieszakach do spodni. Dobrze, by rzeczy w szafie nie były zbyt mocno ściśnięte, a ubrania z suwakami, np. kurtki ramoneski nie wisiały tuż obok delikatnych sukienek czy dzianinowych kardiganów.

Krok 5: Porządki w dodatkach – jak przechowywać torebki, buty i akcesoria?

Nieodłączną częścią naszych szaf są też buty, dodatki i akcesoria. Jeśli więc przechowujesz je w garderobie razem z ubraniami, na pewno przyda Ci się kilka patentów, które pozwolą zaoszczędzić miejsce, zachować ich doskonały stan na długo i uporządkować je w taki sposób, by łatwo było po nie sięgnąć. Zatem: jak przechowywać torebki, buty i akcesoria? Torebkom warto wyznaczyć osobną półkę sporych rozmiarów i wyłożyć ją materiałem, który ograniczy ewentualne zniszczenia. Świetnie sprawdzi się pianka czy kawałek karimaty. Rzadziej noszone torebki możesz wypchać gazetami, by zachowały swój kształt. Z kolei torebki noszone często przechowuj w zasięgu ręki. Duże shoppery wieszaj na wieszakach, ale bez zawartości, by nie przeciążać uchwytów. 

Buty najlepiej przechowywać w osobnej szafce w przedpokoju, ale jeśli znalazłaś im miejsce w szafie, uporządkuj je jak rasowa fashionistka. Nie potrzebujesz do tego słynnych kwadratowych półeczek na obuwie. Za to świetnie sprawdzą się pudełka z przezroczystym okienkiem albo zwykłe jednakowe kartoniki, do których przyczepisz miniaturowe zdjęcia butów, które znajdują się w środku. Taki układ pozwala przechować obuwie w doskonałym stanie i ułatwia codzienne znajdowanie butów, które akurat pasują do stylizacji. 

Jak kupować ubrania przez internet? Bezpieczne zakupy online - poznaj ich zalety!

A co z apaszkami, opaskami i innymi drobnymi akcesoriami? Każda z nas może wymyślić na nie swój własny sposób, ale sprawdzoną opcją będzie wieszak na apaszki czy materiałowe pudło na ozdoby do włosów, które możesz postawić na półce. Szufladę na bieliznę koniecznie wyposaż w specjalny organizer – materiałowy wkład z przegródkami, który ułatwi organizację i utrzymanie porządku. A jeśli dopiero planujesz rozkład swojej szafy i zamówienie jej u stolarza, wybierz opcję ze specjalną szufladą na biżuterię, okulary i zegarki. Dzięki temu Twoja garderoba będzie doskonale zorganizowana w każdym calu!

Zobacz najmodniejsze ubrania i dodatki na wiosnę 2020:

Domowe SPA krok po kroku. Jak zrobić spa w domu? Podpowiadamy! Domowe SPA krok po kroku. Jak zrobić spa w domu? Podpowiadamy! #prasówkapozytywów vol. 4 #prasówkapozytywów vol. 4